Missile Boat

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Missile Boat
Podstawowe dane
Producent: Cygnus Spaceworks
Rodzaj: Myśliwiec kosmiczny
Specyfikacja techniczna
Silniki: 1 strumieniowy silnik jonowy
Prędkość w atmosferze: 1150 km/h
Prędkość w kosmosie: 122 MGLT
Hipernapęd: Klasy 6
Uzbrojenie:
Różne
Załoga: 1 pilot
Pasażerowie: Brak
Ładowność: 100 kg (nie licząc wagi pilota i pocisków)
Przynależność: Imperium Galaktyczne



Missile Boat był myśliwcem produkowanym przez firmę Cygnus Spaceworks dla Marynarki Imperialnej pod koniec galaktycznej wojny domowej. Zaprojektował go osobiście wielki admirał Thrawn.

Charakterystyka

Myśliwce Missile Boat miały być następcą TIE Bomberów. Ponieważ produkty Sienar Fleet Systems nie posiadały ani hipernapędu, ani osłon, były powolne i mało zwrotne, podczas projektowania nowej maszyny zdecydowano się wyposażyć ją zarówno w napęd nadświetlny, jak i tarcze ochronne. Ponadto jej prędkość w kosmosie i zwrotność została znacznie zwiększona w porównaniu do TIE/sa. Największymi zaletami Missile Boat nie były jednak parametry lotu, czy opancerzenie, ale uzbrojenie. Stanowiły je dwie wyrzutnie rakiet mieszczące po 40 pocisków każda (dla porównania większość ówczesnych myśliwców wyposażonych w wyrzutnie rakiet przenosiło w sumie od 8 do 16 pocisków). Dla walki na niewielką odległość, do obronny przed wrogimi maszynami Missile Boat zostały wyposażone w słabe pojedyncze działko laserowe.

Mimo imponujących możliwości myśliwce te nie osiągnęły znacznej popularności. Było to spowodowane kilkoma czynnikami. Po pierwsze, powstały na kilka lat przed upadkiem Imperium. Po drugie, ich wprowadzenie na większą skalę oznaczałoby konieczność zmiany Imperialnej strategii, co było niemożliwe. Ostatnią rzeczą były koszty. Nie dość, że maszyna była bardzo droga sama w sobie, to na dodatek wiele pieniędzy trzeba było wydać na pociski.

Ciekawostki

  • Myśliwce Missile Boat zostały wyposażone w nowatorski system, który umożliwiał im poświęcenie części rakiet, dla uzyskania dość znacznego, choć krótkotrwałego przyspieszenia.

Źródła