Jon Vander/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Jon Vander
Data i miejsce śmierci: 0 BBY, Układ Yavin
Rasa: Człowiek
Kolor oczu: Brązowe[1]
Kolor skóry: Jasna
Przynależność:
Profesja: Pilot
Jon Vander, zwany również Dutch był pilotem, służącym najpierw w szeregach Imperium Galaktycznego, a potem Sojuszu dla Przywrócenia Republiki. Dowodził Eskadrą Złotych w czasie bitwy o Yavin.

Biografia

Zanim Vander wstąpił do Rebelii służył dla Imperium Galaktycznego. Ukończył jedną z akademii imperialnych, gdzie został wyszkolony na pilota myśliwca TIE Bomber.

W czasie jednej z misji dostał rozkaz zbombardowania swojej rodzinnej planety. Jon nie był w stanie tego zrobić, więc symulował awarię swojej maszyny. Jakiś czas później opuścił szeregi Imperium i wstąpił do Sojuszu.

W 0 BBY, jako "Złoty 1" dowodził Eskadrą Złotych w czasie bitwy o Yavin. Kiedy Jon zmierzał specjalnym szybem do wlotu głównego reaktora Gwiazdy Śmierci, został zestrzelony przez Dartha Vadera, ścigającego go swoim myśliwcem.

Ciekawostki

  • Istnieją kontrowersję wobec przezwiska Jona Vandera. W grze karcianej Customizable Card Game jest ono przedstawione jako "Dutch", jednak w końcowych napisach Nowej nadziei jest wymienione jako "Hutch". Sprawa nie została jak na razie wyjaśniona, więc poprawna forma jest nie ustalona.
  • W Nowej nadziei w Jona Vandera wcielił się Angus MacInnes.

Przypisy

Źródła