Forum:"Tylko wspomniany"

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Biblioteka Ossus:Sala Zgromadzeń > "Tylko wspomniany"

Proponuję wprowadzić pewną zasadę odnośnie haseł (głównie) książkowych i komiksowych. Chodzi mi dokładnie o sekcję "Bohaterowie". Trochę źle, że istoty "tylko wspomniane" są zmieszane razem z tymi, które rzeczywiście występują w książce. Ktoś zaraz powie żeby zupełnie wyrzucić takie postaci ze spisów, ale jestem przeciwny, ponieważ bohater nie musi wcale pojawiać się w książce żebyśmy dużo się o nim dowiedzieli, także o takich ograniczeniach myślę że nie ma mowy. Proponuję inne rozwiązane: postarajmy się ujednolicić wszystko i niech sekcja o postaciach nazywa się "Bohaterowie", następnie niech będzie podsekcja "Główni" i tam spis wszystkich tych, którzy pojawiają się w Dramatis Personae, które zwykle jest na początku każdej nowszej książki (w przypadku starszych pozycji po prostu zaczynamy wymieniać wszystkich, którzy się pojawili). Następnie opcja a) sekcja "Inni", czyli ci bohaterowie, którzy pojawili się w książce ale nie zostali wymienieni w Dramatis..., albo opcja b) jeśli nie było Dramatis... to przechodzimy od razu do c) czyli sekcji "Tylko wspomniani". I właśnie na tej sekcji chciałem się skupić - będziemy mieć rozdzielone postacie które rzeczywiście są ważne dla fabuły i pojawiają się w danym źródle od tych, którzy są tylko wspomniani. Czyli wyglądałoby to tak:


Wersja z Dramatis personae na początku książki (to wersja TYLKO dla książek z listą bohaterów na początku, w przypadku innych źródeł raczej stosować sposób numer 2, bo takie listy są z reguły tylko w powieściach, a nie np. w komiksach czy serialach (bo i jak? ;))):

Bohaterowie

Główni

Inni

Tylko wspomniani

Wersja bez Dramatis personae na początku książki (oraz wersja np. dla spisu bohaterów z odcinków TCW)

Bohaterowie

Tylko wspomniani

Jeśli nikt nie zgłosi sprzeciwu to bardzo proszę, aby wziąć pod uwagę nowe zalecenia edycyjne, które wkrótce zostaną wpisane na stronach pomocy. Mam nadzieję że dzięki nim spisy postaci staną się bardziej przejrzyste i praktyczne. Dzięki signstraznik.png Sky Dyskusja  02:14, 30 wrz 2009 (CEST)