Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Dyskusja szablonu:Nawigacja

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

W założeniu zastępstwo dla SzablonLista. Czytelniejszy podział na sekcje/kategorie, stała szerokość dla wszystkich szablonów (ale można ją modyfikować) plus szablon jest domyślnie zwinięty do nagłówka. Przykładowe zastosowanie tutaj. Jakieś sugestie/uwagi?--signstraznik.png Mario Dyskusja  20:33, 6 wrz 2016 (CEST)

Brakowało mi czegoś takiego! Świetna robota! Jedyne pytanie jakie mi się nasuwa dotyczy krótkich szablonów list np. mini-serii komiksowych, trylogii książkowych - czy będzie sens wstawiać tam ten szablon? --signstraznik.png Melethron Dyskusja  20:57, 6 wrz 2016 (CEST)
Rzuć okiem teraz, dodałem coś takiego pod spodem. Widzę teraz, że jest kilka problemów, np. tło dla części "treść" sięga tylko tak daleko, jak tekst, więc w przypadku mniejszej ilości tekstu albo zostaje białe tło, albo trzeba regulować szerokość całego szablonu. Można też po prostu używać dalej starego typu szablonów i tam też dodać możliwość zwijania. Druga sprawa, to właśnie rozwijanie - nie da się niestety rozwijać każdego szablonu osobno, naciśnięcie przycisku przy dowolnym rozwija wszystkie, chociaż nie jest to chyba aż tak duży problem - może uda się to jakoś zmienić. No i sposób, w jaki został napisany szablon, nie bardzo pozwala na dodawanie podgrup - tzn. gdyby ktoś chciał w obrębie grupy "miesięcznik" zrobić jeszcze jeden podział. Teoretycznie można się bez tego obyć, chociaż fajnie by było to mieć. Niestety trzeba by napisać szablon w zasadzie od nowa.--signstraznik.png Mario Dyskusja  21:18, 6 wrz 2016 (CEST)
Hm.. wygląda dobrze, myślałem, że będzie gorzej w przypadku niewielkich list. Problem z tłem to te białe kreski pomiędzy sekcjami, czy coś innego? Jeśli to drugie to ja tego w ogóle nie widzę, a jeśli chodzi o te kreski to według mnie fajnie to wygląda bo nie zlewa się wszystko. Szerokość szablonów dużych to oczywiście cała strona, ale tych małych nie ma co tak bardzo rozciągać, więc może można to odpowiednio podzielić na 50% lub 75% w zależności od wielkości krótkiej listy? Jeśli mielibyśmy to wprowadzić to ja bym popierał całkowitą zamianę na opcję ze zwijaniem, żeby nie robić większego bałaganu. Jeden oficjalny szablon, a nie kilka do wyboru ;) Co do rozwijania wszystkich szablonów na raz to chyba żaden problem, bo jak już ktoś chce rozwinąć jeden to może rzucić okiem i na pozostałe (taka opcja i tak lepsza od szablonów zajmujących więcej miejsca niż całe hasło). Ten podział na sekcje w miesięczniku mógłbyś bardziej rozwinąć? bo nie bardzo rozumiem ideę ;) --signstraznik.png Melethron Dyskusja  21:32, 6 wrz 2016 (CEST)
Zobacz teraz, w drugiej wersji szablonu dla Hana Solo, bez ręcznego ustawienia szerokości, kolorowe tło dla listy kończy się tam, gdzie kończy się słowo zbiorcze - tło zamiast dla całej komórki działa tylko dla obszaru, na którym jest tekst. Jeśli tekstu jest tyle, że ma szerokość większą niż komórka, to nie ma problemu, ale w innym wypadku robi się bałagan, chociaż ze względu na jasny kolor tła jest to mało widoczne. Spróbuję coś z tym zrobić, ewentualnie w ogóle można usunąć kolor, tylko wtedy poszczególne sekcje będą się zlewać. Może uda mi się coś z tym zrobić. Jeśli chodzi o rozwijanie i zwijanie to doszedłem do źródła problemu, ale nie udało mi się go jeszcze rozwiązać. Na razie osiągnąłem tyle, że nawigacja nie będzie współdzielić rozwijania z szablonem zawartość - wcześniej nie zauważyłem, że skopiowałem ustawione dla zawartości id, więc przycisk rozwijał wszystkie obiekty. Nie bardzo wiem jak to zmienić w przypadku nawigacji, bo wstawienie parametru nic nie daje, a inaczej nie da się zmieniać id poszczególnych szablonów. Co do ostatniej kwestii to szerokość szablonu można jak najbardziej dowolnie regulować, ale problemem jest właśnie białe tło.--signstraznik.png Mario Dyskusja  21:53, 6 wrz 2016 (CEST)
Ok, teraz to widzę. Mimo wszystko nie uważam żeby to był jakiś wielki problem. Mam pytanie odnośnie krótkich list. Czy nazwa serii musi być zarówno w tytule jak i w grupie po lewej? nie da się tego tak zrobić jak ze starym szablonem czyli zostawić w tytule? --signstraznik.png Melethron Dyskusja  22:34, 6 wrz 2016 (CEST)
Wiem już w czym leży problem z tym kolorem tła (chociaż kolor to akurat skutek uboczny innego problemu), ale chwilowo wyczerpały mi się pomysły na jego rozwiązanie, a i tak naśmieciłem już masą edycji. Jeśli chodzi o drugą propozycję: już nie musi. Wystarczy zostawić parametr grupaX pusty i pisać od razu w treśćX. Przy czym trzeba będzie bawić się regulacją szerokości szablonów, bo raz, że to białe to, dwa, że skoro w szablonie jest mało tekstu, to nawet kolorowe tło nie jest do niczego potrzebne. Przy czym brak problemów z tłem dawałby większą swobodę, teraz trzeba się wstrzelić z procentami idealnie. No i chyba trzeba będzie wyśrodkować sam szablon, bo w wersji z mniejszą szerokością wygląda głupio, gdy jest po lewej.--signstraznik.png Mario Dyskusja  23:13, 6 wrz 2016 (CEST)
Wrzuciłem szablon ponownie, żeby te kilkadziesiąt edycji nie wisiało w ostatnich zmianach. Na ten moment wszystko (poza rozwijaniem wszystkich szablonów na raz) działa. Można dowolnie modyfikować szerokość szablonu i szerokość grupy (czyli kolumny "nagłówkowej"), nie ma już problemów z kolorami. Są jakieś skrajne przypadki, w których nie wszystko wygląda jak trzeba, ale szkoda na nie czasu - zakładam, że nikt nie będzie ustalał szerokości grupy w sytuacji, gdy grupy nie ma. Podobnie zakładam, że w szablonie albo konsekwentnie nie używa się grup (mamy więc tylko wiersze "treść") albo używa ich w każdym przypadku. Jutro postaram się napisać pomoc, żeby wyjaśnić co i jak (chociaż w użyciu szablon jest nawet prostszy od poprzedniego). Jedyna rzecz, na którą trzeba będzie zwracać uwagę, to ustawianie szerokości grupy gdy jej nazwa składa się z więcej niż jednego wyrazu - szablon obecnie działa tak, że domyślnie maksymalnie zawęża szerokość grupy (a więc do szerokości najdłuższego słowa).--signstraznik.png Mario Dyskusja  00:24, 7 wrz 2016 (CEST)
Dwie kwestie: czy zostawiamy obecny rozmiar czcionki (90%) czy zmniejszamy jeszcze bardziej (do poziomu z obecnych szablonów)? I czy stosujemy do rozdzielania myślniki (jak dotychczas) czy kropki (przykład w w szablonie do Hana Solo)?--signstraznik.png Mario Dyskusja  15:30, 7 wrz 2016 (CEST)
Mi taki rozmiar czcionki odpowiada, a co kropek lub myślników to nie robi mi to większej różnicy. --signstraznik.png Melethron Dyskusja  16:14, 7 wrz 2016 (CEST)

Edytuj

Pomyślałem, że w szablonie przydatny może być przycisk edytuj pozwalający szybko przejść do jego edycji (obecnie trzeba przechodzić tam ręcznie z listy szablonów wykorzystanych w haśle, która wyświetla się pod oknem edycji tego hasła). Niestety chyba nie da się automatycznie zaaplikować tego do wszystkich szablonów i aby ten przycisk był dostępny, przy poszczególnych szablonach wykorzystujących Nawigację trzeba dodać dodatkowy parametr z jego nazwą. W związku z tym pytanie: czy w ogóle warto zawracać sobie tym głowę?--signstraznik.png Mario Dyskusja  19:05, 3 lut 2018 (CET)






Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!