Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Dyskusja Archiwisty:PilotTie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Witaj PilotTie!

Han Solo.jpg

Witam w Bibliotece Ossus! Mam nadzieję, że będziesz się tu dobrze bawić. Jeśli chcesz pisać nowe hasła lub edytować już istniejące, a nie masz doświadczenia z systemem Wiki, to koniecznie zapoznaj się z działem pomocy Biblioteki Ossus.

Po prawej stronie centrum pomocy widnieje menu z listą wszystkich stron zawierających zasady Biblioteki i porady dla edytujących. Zapoznanie się z nimi pozwoli Ci oszczędzić w przyszłości czas i uniknąć wielu powszechnych błędów.


Zacznij naukę od zapoznania się z podstawowymi zasadami oraz najczęściej zadawanymi pytaniami.

Pamiętaj o podstawach: pisz samodzielnie i bezpośrednio na podstawie źródeł, pamiętaj o encyklopedyczności i obiektywności.

Stosuj podgląd: tworząc lub edytując hasło, korzystaj z opcji "Pokaż podgląd", która pozwoli Ci podejrzeć stan artykułu przed zapisem. Pozwoli Ci to uniknąć konieczności wielokrotnych edycji, jeśli popełnisz jakiś błąd lub zapomnisz o dodaniu pewnych informacji.

Jeśli masz pytania: zadaj je w Sali Zgromadzeń. Możesz też poprosić o pomoc Strażników Biblioteki, zadając pytanie na ich stronie dyskusji. Podpisz swoją wypowiedź czterema tyldami (~~~~), aby ułatwić im udzielenie odpowiedzi!

Najlepszą nauką jest przeglądanie zasobów Biblioteki. Zanim napiszesz swoje hasło - popatrz, jak wyglądają inne - dotyczy to zarówno samego stylu haseł, jak i ich budowy, którą możesz podejrzeć za pomocą opcji "Edytuj".

Mam nadzieję, że spodoba Ci się Biblioteka i pomożesz w jej rozwoju, stając się aktywnym Archiwistą.

Nie zapomnij napisać jak się o nas dowiedziałeś / dowiedziałaś!
Pozdrawiam, Totus

Uwagi

Hej. Dzisiaj stworzyłeś swoje pierwsze hasło (Ando). Bardzo się z tego powodu cieszę, jednak mam kilka drobnych uwag. Po pierwsze na samej górze artykułu dodawaj szablon ery (zobacz tutaj). Po drugie jeżeli jest to możliwe wstawiasz grafikę (tutaj poczytaj jak to robić). Artykuł aby nie został skasowany musi koniecznie posiadać źródła czyli np. książki, atlasy, komiksy, filmy itd. którymi się posiłkowałeś oraz kategorię (w tym przypadku Planety Środkowych Rubieży). Ważną rzeczą, o której również warto pamiętać to interwiki. Umożliwia ona szybkie przechodzenie między różnymi wersjami językowymi artykułów. Mimo tych drobnych usterek cieszę się, że dołączyłeś do naszego Zespołu. Pozdrawiam i życzę owocnej pracy signstraznik.png Windy Dyskusja  19:49, 24 gru 2015 (CET)

Hej to znowu ja ;) Cieszę się, że wziąłeś sobie do serca wszystkie uwagi i poprawiłeś hasło w taki sposób, że spełnia nasze standardy, no może brakuje grafiki ale to taki kosmetyczny szczegół. Mam jednak na przyszłość jeszcze jedną uwagę. Staraj się używać funkcji podglądu (obok przycisku Zapisz), gdyż wielokrotne zapisywanie tego samego hasła po prostu zaśmieca bazę i sprawia, że my, Strażnicy, mamy więcej roboty przy sprawdzaniu. Aha i jeszcze jedno. Nigdy ale to przenigdy nie tłumacz artykułów z Wookieepedii bądź innych wiki. Na Ossusie stawiamy na pracę samodzielną, a tłumaczenia z automatu są usuwaną. Powodzenia i jeżeli masz jakieś pytania pisz w mojej dyskusji :D signstraznik.png Windy Dyskusja  19:29, 25 gru 2015 (CET)

Czoem

Prosiłbym cię o uzupełnienie źródeł do tego artykułu. Pozdro --Totus (dyskusja) 15:07, 26 gru 2015 (CET)

Widzę,że dodałeś Imperium do źródeł. ale w filmie poza Hoth i Bespine nie pada żadna z pozostałych nazw. W takim razie wychodziło by, że napisałeś artykuł na podstawie internetu, a nie bezpośrednio źródeł. Na ossusie piszemy tylko bezpośrednio ze źródeł (filmów,seriali, książek, komiksów, oficjalnych artykułów,czasopism i wszelkiego rodzaju albumów i przewodników). Tylko wtedy mamy pewność, że informacja jest prawdziwa, a nie powielamy błąd kogoś innego. Artykuły pisane na podstawie czyjś artykułów lub tłumaczenia są z Ossusa usuwane. Mam nadzieję, że się mylę i teraz tylko dopisałeś jedno ze źródeł, z których korzystałeś. Pozdro i owocnej pracy.--Totus (dyskusja) 16:47, 26 gru 2015 (CET)

Źródła

Przypominam, że na Ossusie informacje dodajemy tylko na podstawie źródeł, a więc filmów, książek, komiksów czy gier, z którymi sami się zapoznaliśmy. Wookieepedia ani żadna inna fanowska strona nie jest źródłem. W haśle "Duinuogwuini" podałeś kilka imion, które najprawdopodobniej skopiowałeś z Wookiee, a które (poza jednym) nawet nie padają w źródłach, które podałeś. Takie edycje będą w przyszłości wycofywane.--signstraznik.png Mario Dyskusja  21:16, 27 gru 2015 (CET)

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!