Dyskusja Archiwisty:Mistrzseller
Witaj Mistrzseller!
Witam w Bibliotece Ossus! Mam nadzieję, że będziesz się tu dobrze bawić. Jeśli chcesz pisać nowe hasła lub edytować już istniejące, a nie masz doświadczenia z systemem Wiki, to koniecznie potwierdź adres e-mail i zapoznaj się z działem pomocy Biblioteki Ossus.
Po prawej stronie centrum pomocy widnieje menu z listą wszystkich stron zawierających zasady Biblioteki i porady dla edytujących. Zapoznanie się z nimi pozwoli Ci oszczędzić w przyszłości czas i uniknąć wielu powszechnych błędów.
Pamiętaj o podstawach: pisz samodzielnie i bezpośrednio na podstawie źródeł, pamiętaj o encyklopedyczności i obiektywności.
Stosuj podgląd: tworząc lub edytując hasło, korzystaj z opcji "Pokaż podgląd", która pozwoli Ci podejrzeć stan artykułu przed zapisem. Pozwoli Ci to uniknąć konieczności wielokrotnych edycji, jeśli popełnisz jakiś błąd lub zapomnisz o dodaniu pewnych informacji.
Jeśli masz pytania: zadaj je w Sali Zgromadzeń. Możesz też poprosić o pomoc Strażników Biblioteki, zadając pytanie na ich stronie dyskusji. Podpisz swoją wypowiedź czterema tyldami (~~~~), aby ułatwić im udzielenie odpowiedzi!
Najlepszą nauką jest przeglądanie zasobów Biblioteki. Zanim napiszesz swoje hasło - popatrz, jak wyglądają inne - dotyczy to zarówno samego stylu haseł, jak i ich budowy, którą możesz podejrzeć za pomocą opcji "Edytuj".
Mam nadzieję, że spodoba Ci się Biblioteka i pomożesz w jej rozwoju, stając się aktywnym Archiwistą.
Zalecenia
Hej. Parę uwag do Twojej pracy. Przymiotniki, w tym "polski" i pochodne, piszemy z małych liter. Na początku hasła lepiej pisać "ktoś to aktor" niż "ktoś - aktor", tak się przyjęło na Ossusie. W hasłach o osobach z żyjącego świata nie podajemy szczegółów z życia prywatnego, bo ważniejsze jest, kto kogo zagrał, niż ile ma dzieci itp.
Tutaj przykład linkowania do haseł z nawiasami w nazwie, bo widzę, że masz z tym problemy: {{N|Wojny klonów|film}}. Dalej, każde zagadnienie w danym haśle linkujemy tylko raz. Nie pisz skrótowo (np. "rzadko występuje przed kamerą", a nie "rzadko przed kamerą"). Kiedy nie jesteś pewien, jak brzmi nazwa artykułu, sprawdź (żeby nie było, że linkujesz Wojny klonów (serial rysunkowy), mając na myśli Wojny klonów (serial 3D)). W hasłach o filmach twórców polskich wpisuj pod oryginalnymi, żeby w haśle panował jako taki porządek.
Na koniec kosmetyka - kiedy piszesz nagłówek sekcji, najlepiej rób to ze spacjami (== Przykład ==). No i Blu-ray, a nie Blue Ray. Pozdrawiam, Kasa Dyskusja 22:41, 11 paź 2011 (CEST)
Używaj podglądu podczas pracy!
Bardzo proszę, abyś używał funkcji "Pokaż podgląd", która znajduje się pod oknem edycji obok przycisku "Zapisz"! Zapisywanie wielokrotnie tego samego hasła niepotrzebnie obciąża bazę danych Biblioteki Ossus. Proszę, pracuj na podglądzie i zapisuj hasło tylko wtedy, kiedy uznasz, że wszystkie zmiany zostały przez Ciebie wprowadzone prawidłowo. Informacja o stosowaniu podglądu znajduje się w wiadomości powitalnej, z którą powinieneś się zapoznać. Pozwoli Ci to prawidłowo edytować strony z hasłami i unikniesz dzięki nim nieporozumień. To wszystko bardzo łatwe, wystarczy tylko poświęcić chwilę czasu na poczytanie tych stron. Pozdrawiam, Kasa!
Uwagi
Witaj. W języku polskim tylko pierwsze litery tytułów są duże. Staraj się pamiętać o domykaniu kursywy po wpisaniu źródła i bezpośrednim linkowaniu haseł (czyli pod prawidłową nazwę, a nie przekierowania). Zalecam też uważne czytanie wpisów w swojej dyskusji i stosowanie się do uwag - przypominam szczególnie o prawidłowej pisowni przymiotników i sposobie linkowania tytułów z nawiasami. Miłej pracy, Kasa Dyskusja 17:36, 13 paź 2011 (CEST)