Dyskusja Archiwisty:Komsa

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Witaj Komsa!

Witam w Bibliotece Ossus! Mam nadzieję, że będziesz się tu dobrze bawić. Jeśli chcesz pisać nowe hasła lub edytować już istniejące, a nie masz doświadczenia z systemem Wiki, to koniecznie potwierdź adres e-mail i zapoznaj się z działem pomocy Biblioteki Ossus.

Po prawej stronie centrum pomocy widnieje menu z listą wszystkich stron zawierających zasady Biblioteki i porady dla edytujących. Zapoznanie się z nimi pozwoli Ci oszczędzić w przyszłości czas i uniknąć wielu powszechnych błędów.


Zacznij naukę od zapoznania się z podstawowymi zasadami oraz najczęściej zadawanymi pytaniami.

Pamiętaj o podstawach: pisz samodzielnie i bezpośrednio na podstawie źródeł, pamiętaj o encyklopedyczności i obiektywności.

Stosuj podgląd: tworząc lub edytując hasło, korzystaj z opcji "Pokaż podgląd", która pozwoli Ci podejrzeć stan artykułu przed zapisem. Pozwoli Ci to uniknąć konieczności wielokrotnych edycji, jeśli popełnisz jakiś błąd lub zapomnisz o dodaniu pewnych informacji.

Jeśli masz pytania: zadaj je w Sali Zgromadzeń. Możesz też poprosić o pomoc Strażników Biblioteki, zadając pytanie na ich stronie dyskusji. Podpisz swoją wypowiedź czterema tyldami (~~~~), aby ułatwić im udzielenie odpowiedzi!

Najlepszą nauką jest przeglądanie zasobów Biblioteki. Zanim napiszesz swoje hasło - popatrz, jak wyglądają inne - dotyczy to zarówno samego stylu haseł, jak i ich budowy, którą możesz podejrzeć za pomocą opcji "Edytuj".

Mam nadzieję, że spodoba Ci się Biblioteka i pomożesz w jej rozwoju, stając się aktywnym Archiwistą.

Nie zapomnij napisać jak się o nas dowiedziałeś / dowiedziałaś!
Pozdrawiam, Totus!

Używaj podglądu podczas pracy!

Bardzo proszę, abyś używał funkcji "Pokaż podgląd", która znajduje się pod oknem edycji obok przycisku "Zapisz"! Zapisywanie wielokrotnie tego samego hasła niepotrzebnie obciąża bazę danych Biblioteki Ossus. Proszę, pracuj na podglądzie i zapisuj hasło tylko wtedy, kiedy uznasz, że wszystkie zmiany zostały przez Ciebie wprowadzone prawidłowo. Informacja o stosowaniu podglądu znajduje się w wiadomości powitalnej, z którą powinieneś się zapoznać. Pozwoli Ci to prawidłowo edytować strony z hasłami i unikniesz dzięki nim nieporozumień. To wszystko bardzo łatwe, wystarczy tylko poświęcić chwilę czasu na poczytanie tych stron. Pozdrawiam, Totus!

Strony archiwistow

Czoem. Taka drobna sprawa. Strony Archiwistów to ich prywatna sprawa. Unikaj raczej edycji nieswojej strony bez zgody autora. Wyjatkiem są wszelkiego rodzaju edycje porządkowe (glównie usuwanie przekierowań czy błędnych linków), ale je również lepiej ograniczyc do minimum. Pozdr.--signstraznik.png Totus Dyskusja  10:15, 16 mar 2016 (CET)

Podpisy

Czoem. Taka mała uwaga. Na ossusie stosujemy jedynie domyślne podpisy, które od razu zawierają linki do strony archiwisty i do jego dyskusji. Dlatego proszę Cię, abyś swojego nie przerabiał, a jeśli już zmieniłeś podpis w preferencjach, to powrócił do domyślnego.--signstraznik.png Totus Dyskusja  15:17, 2 lis 2016 (CET)

Zdjęcie

Proszę o pomoc co trzeba wpisać w licenjach i kategoriach przy przesyłaniu zdjęcia? Wielki kanclerz Sheev Palpatine 15:44, 2 lis 2016 (CET)

Po pierwsze. Proszę cie o przeczytanie wiadomości powyżej i zastosowanie się do niej. Nie ma na ossusie konta "Wielki kanclerz Sheev Palpatine", lecz jest "Archiwiska:Komsa". Po drugie, jak chcesz do kogoś napisać wiadomość, to napisz to w jego dyskusji, nie swojej własnej, bo wtedy dostanie odpowiedni komunikat. A co do twojego pytania. Wszystko jest wyjaśnione tutaj. W licencji wpisz po prostu cytat, co do kategorii to zależy od tego co znajduje się na grafice. Wszystko dokładniej opisane jest w linku, ale skrótowo zawsze muszą znaleźć się kategorie dotyczące postaci/przedmiotów/miejsc/itp, jakie na grafice występują (dane postacie, czy statki i wszystko inne co występuje w świecie SW w jednym egzemplarzu ma nazwię kategorii w liczbie pojedynczej np. Kategoria:Grafika:Han Solo, Kategoria:Grafika:Millennium Falcon, pozostałe występują w licznie mnogiej, np. Kategoria:Grafika:Ludzie, Kategoria:Grafika:Blastery, Kategoria:Grafika:Miejsca na Coruscant). Dodatkowo zawsze musi znaleźć się kategoria związana ze źródłem (jest to zazwyczaj po prostu nazwa źródła w mianowniku) i autorem (w postaci Ilustracje kogośtam). Ostatni punkt dotyczy przede wszystkim komiksów i ilustracji, w przypadku filmów jako autora wpisujemy Lucasfilm, Ltd., lecz nie dodajemy już kategorii Ilustracje Lucasfilm Ltd., przy serialach jest podobnie. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  15:56, 2 lis 2016 (CET)

Przewodnik

Cześć :). Usunęłam Twoją dyskusję o przewodniku na forum, bo Ossus jest miejscem do rozmów na temat artykułów, nie ofert handlowych :P. Jak interesuje Cię kupno/sprzedaż, zapraszam do działu Federacja Handlowa na Bastionie. Pozdr. signstraznik.png Shaak Ti Dyskusja  21:59, 23 gru 2016 (CET)

Kilka uwag

Hej! Mam kilka drobnych uwag co do twoich ostatnich edycji. Na samym początku każdego z artykułów musi znaleźć się {{Era|legends}} albo {{Era|kanon}} w zależności od tego czy dany artykuł tyczy się kanonu czy legend. Dodatkowo jeśli dotyczy legend, musi znaleźć się także skrót oznaczający erę w której dana osoba/droid/statek itp. się pojawiła (np. {{Era|legends|old}} wskazuje na Erę Starej Republiki, {{Era|legends|rep}} wskazuje na erę upadku Republiki. W niektórych przypadkach może być ich kilka, jeśli dana postać żyła na przełomie kilku er np. {{Era|legends|rep|imp}}). Kolejna sprawa to to, że w artykule linkujemy także to co pojawia się w infoboxie. Następne to to, że jeśli piszesz artykuł z działu legend szablony linkowania powinny wyglądać tak {{L|coś}}, zamiast [[coś]]. Po kliknięciu w link przeniesie nas wówczas w legendarną wersję tego artykułu. Nie dawaj tego jednak zawsze, lecz tylko jeśli dany artykuł da się podzielić na kanon i legendy. Jeszcze jedna drobna uwaga, jeśli chcesz napisać w nawiasie "pierwsze pojawienie" możesz zamiast tego dać szablon {{1st}}, wówczas napis ten wygeneruje się automatycznie. I na sam koniec najważniejsze. Każdy artykuł musi zawierać kategorię i interwiki. Możesz poczytać o nich na stronach pomocy zawartych w wiadomości powitalnej. W razie problemów możesz napisać do mnie lub jednego ze strażników. Pozdrawiam i życzę owocnej dalszej pracy.--Darth Kwiatkowski (dyskusja) 20:11, 19 sty 2017 (CET)

Dziękuje za łagodne przedstawienie tego, gdyż Totus robi to według mnie zbyt chamsko. Na pewno się zastosuje.
Jeśli chcesz odpowiedzieć na wiadomość umieszczoną na twojej dyskusji, nie rób tego pod danym wpisem, lecz dodaj swój wpis na stronie dyskusji osoby do której chcesz napisać. Dana osoba otrzyma wówczas powiadomienie o twoim wpisie. Dodam tylko że wiadomości podpisujemy za pomocą czterech tyld (~~~~). Wygeneruje się wówczas podpis z twoim nikiem i datą. Mimo że jestem zwykłym użytkownikiem chciałem powiedzieć jeszcze, że na Ossusie raczej nie wypada używać słów typu "chamsko" względem innych osób, ponieważ najzwyczajniej nie wypada, tym bardziej względem strażników. Przy okazji, dodałem wiadomość pomocniczą na temat przesyłania grafik, dosłownie linijkę niżej. Jeśli możesz, zapoznaj się z nią. Może pomóc Ci w przesyłaniu grafik. Pozdrawiam--Darth Kwiatkowski (dyskusja) 20:58, 19 sty 2017 (CET)


Grafiki

Witaj. Widzę, że nie radzisz sobie z obsługą grafik. Musisz wiedzieć, że istnieją strony pomocy, które opisują, jak należy postępować z plikami. Przeczytaj więc koniecznie:

Jeśli po lekturze masz dalsze pytania, zapytaj innych Archiwistów w Sali Zgromadzeń albo poproś o pomoc któregoś ze Strażników. Bardziej doświadczeni Archiwiści również przyjdą Ci z pomocą.

Bardzo proszę o zastosowanie się do tej informacji. Dalsze niewłaściwe postępowanie z wgrywaniem/opisem plików graficznych może przysporzyć niepotrzebnej pracy administratorom, a dla Ciebie skończyć się ograniczeniem możliwości edycji w Bibliotece Ossus.

Pozdrawiam, Darth Kwiatkowski

Twórczość w Bibliotece Ossus

Witaj. Piszę do Ciebie w kilku sprawach, które wszystkie łączą się w Twoją twórczość w Bibliotece Ossus. Bardzo nam miło, że chcesz poszerzać nasze zasoby, lecz mamy tutaj określone zasady, których przestrzeganie jest absolutnym wymogiem. Po pierwsze standard haseł, ich wygląd, jakość języka, źródła, kategoryzacja, przesyłanie grafik i inne techniczne sprawy są dokładnie opisane w podstronach działu pomoc. Dopóki nie przeczytasz kilkakrotnie tego co jest tam napisane i nie zrozumiesz tego, tworzenie w Bibliotece Ossus nie ma sensu. Wczoraj rano usunąłem trzykrotnie przesłaną przez Ciebie grafikę umieszczając w opisie, że jej szablon był wypełniony w nieprawidłowy sposób. Zamiast dowiedzieć się czegoś na ten temat, to po tym jak poszedłem do pracy, uparcie przesyłałeś dany obrazek, a w kolejnych godzinach następne, w nieprawidłowy sposób, które kwalifikował je prosto do usunięcia. W wiadomościach od innych archiwistów powyżej, a także w wiadomości powitalnej masz wszelkie wskazówki jak rozpocząć pracę w Bibliotece w prawidłowy sposób. Ignorowanie tych wiadomości i niestosowanie się do wskazówek, rad, a nawet niesłuchanie ostrzeżeń, wskazują, że nie dbasz o to jak będziesz tworzył, gdyż chcesz po prostu tworzyć. Z tego miejsca informuję, a zarazem ostrzegam, że niezapoznanie się z naszymi zasadami i tworzenie haseł, czy przesyłanie grafik po swojemu będzie się wiązało z ograniczeniem możliwości edytowania Ossusa. Nie chcę żebyś odebrał to źle, ale utworzone dzisiaj przez Ciebie hasła i przesłane grafiki musiały być edytowane po pięć razy z osobna i to przez czterech archiwistów żeby uratować je przed usunięciem. Jako Strażnik Biblioteki Ossus kontroluję każdą wprowadzoną edycję i mam nadzieję, że Twoja dalsza praca będzie na znacznie lepszym poziomie, z zastosowaniem się do naszych standardów i wymogów. Na koniec dodam jeszcze, że jeśli porady płynące z dobrej woli jakiegoś archiwisty są określane chamstwem to jest to bardzo przykre, bo nikt nikogo nie skazuje z góry na straty i stara się pomóc i wyszkolić na dobrego archiwistę, który będzie z nami przez długi czas. Myślę, że powinieneś napisać do Totusa w tej sprawie i jakoś to sobie z nim wyjaśnić, bo osobiście uważam, że tak wypada. Pozdrawiam, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  02:30, 20 sty 2017 (CET)

Drobne

Hej! Mam dwie drobne uwagi co do grafiki którą przesłałeś. Widać że zapoznałeś się z zasadami przesyłania ich. Na Ossusie staramy się unikać przedrostka "Star Wars" w wszelkiego rodzaju źródłach. Gra Star Wars: Knights of the Old Republic będzie więc brzmiała po prostu Knights of the Old Republic. Co do kategorii grafik, w pierwszej kolejności warto umieścić informacje o rasie, a potem dopiero pochodzenie i zawód. Pozdrawiam --Darth Kwiatkowski (dyskusja) 11:18, 20 sty 2017 (CET)

Grafiki

Czoem. Przypominam tylko, że grafika powinna zostac również skategoryzowana pod względem źródła. Dodatkowo. Sithowie pokazani z KotORze nie mieli nic wspólnego z odrodzonym Imperium Sithów. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  21:26, 23 sty 2017 (CET)

Pytanko

Czoem. Mam pewne podejrzenia, dlatego muszę się zapytać. Piszesz Swoje artykuły na podstawie wookieepedii, czy bezpośrednio na podstawie książek/gier? --signstraznik.png Totus Dyskusja  15:54, 25 sty 2017 (CET)

Te z Kotora to brat mi pomaga tłumaczyć grę a z książek to najpierw ile wiem z książki a potem patrze na woookiepedie czy coś ważnego można dodać.

A przy okazji czemu "ł" nie piszesz w Czoem? Komsa (dyskusja) 16:07, 25 sty 2017 (CET)

Zacznę od końca. Bo nie lubię tej litery xP, a tak na serio, bo tak, bez powodu. I odpisujemy na wiadomość w dyskusji danej osoby, do której chcemy napisać, wtedy dostaje powiadomienie. A przechodząc do meritum. Wookieepedia to nie źródło. Może być jedynie drobną pomocą. Jeśli znajduje się tam coś, o czym nie wiesz z danego źródła, to nie jest to podstawa, aby tą informacje dopisać "na wiarę". Można to jedynie wykorzystać na zasadzie, że wiesz, że coś takiego powinno niby być w książce, otwierasz książkę i szukasz, a dopiero wtedy, gdy już znajdziesz, to opisujesz dane zagadnienie. Samą wookiee tworzą tacy sami ludzie jak i my, zdarzają się im błędy, których ich moderatorzy nie wyłapują, a potem takie są powielane przez innych, jeśli nie korzystają bezpośrednio ze źródeł. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  16:14, 25 sty 2017 (CET)

Tłumaczenia z Wookiee

Witaj. Nawet najdrobniejsze sugerowanie się Wookieepedią albo jakąkolwiek inną wikią są stanowczo zabronione. Piszemy tylko to co sami potrafimy napisać w oparciu o źródła jakie posiadamy. Zmienienie paru słów nie sprawi, że szablon o tłumaczeniu można usunąć. Artykuły muszą być napisane od nowa, tak by było wiadome, że to Twoja własna praca, gdyż w innym wypadku zostaną skasowane. Nie ma pośpiechu w tworzeniu haseł. Rób to tak by było dobrze, a nie na zasadzie bo przetłumaczyć łatwiej i szybciej. Każdy kiedyś zaczynał i każdy dostaje na początku szansę na opanowanie zasad, ale to też nie trwa wiecznie. Pozdrowienia, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  16:52, 25 sty 2017 (CET)

Na tą chwilę mogę uznać, że wybroniłeś swoje hasła i nie zostaną one usunięte. Pamiętaj jednak żeby pisać samodzielnie - zawsze. Odpowiadając na Twoje pytanie: przy tworzeniu zawartości do źródeł przyjęliśmy alfabetyczne sortowanie haseł. W ramach ciekawostki: złociutki to nie jestem, rasa biała wschodnio-nordycka w gwoli ścisłości. Pozdrowienia, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  01:02, 26 sty 2017 (CET)
Nie chcę Cię rozczarować, ale stosowanie szablonów - przypisów dotyczy nie tylko postaci, ale również stworzeń, technologii, miejsc i wszystkiego innego co umieszczamy w szablonie zawartość. --signstraznik.png Melethron Dyskusja  15:16, 26 sty 2017 (CET)
Pisanie dla Biblioteki Ossus to przywilej i przyjemność, a nie obowiązek, więc nie robimy nic czego sami nie chcemy robić. Powodzenia. --signstraznik.png Melethron Dyskusja  15:33, 26 sty 2017 (CET)

Nazwa

Pozwolę sobie odpowiedzieć za Melethrona. Jeśli w książce ani innym źródle nazwa się nie pojawia, a masz potrzebę nazwania jej, wtedy jak najbardziej taka nazwa by pasowała, lecz jeśli tworzył byś artykuł o niej, wtedy potrzebny będzie u góry szablon {{BrakNazwy}}.--Darth Kwiatkowski (dyskusja) 19:07, 26 sty 2017 (CET)

Wybacz, że tak długo musiałeś czekać na odpowiedź, ale byłem w pracy. W Czerwonych żniwach wirus ten nazywany jest "Chorobą", natomiast jego oficjalna nazwa to "Imperialny projekt broni biologicznej 171A" znany również jako "Czarne Skrzydło". Informacje te pochodzą z powieści pt. Szturmowcy śmierci. Pozdrowienia, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  00:13, 27 sty 2017 (CET)
A no racja, Szturmowców śmierci nie czytałem ale wiem że Czerwone żniwa to ich prequel.--Darth Kwiatkowski (dyskusja) 07:10, 27 sty 2017 (CET)

Interwiki

Hej! Piszę w pewnej sprawię. Dobrze było by abyś do swoich artykułów dodawał interwiki. Jest to likowanie do innej wersji językowej danego artykułu. Chodzi z grubsza o to, że jeżeli jakiś artykuł istnieje także na innych wikiach, takich jak Wookieepedia czy też Jedipedia, wtedy możemy podać do niej link. Przykładowo Arra Yooms istnieje także w wersji niemieckiej, angielskiej i rosyjskiej. Wtedy wchodzimy w każdy z tych artykułów i kopiujemy jego nazwę, po czym wklejamy tuż pod kategoriami w formie [[skrót od kraju (de, en, es, ru...):nazwa w danym języku]]. Kompletne linki do wszystkich wersji językowych możesz naleźć na dole strony na Wookieepedii, w ramce "In other languages". Dobrze było by także, jeżeli na Wokieepedii dodawał byś także linki do polskiego artykułu, od razu po stworzeniu go. Możesz poczytać o tym więcej na stornie pomocy, właśnie tutaj. Masz tam też komplet skrótów od każdego z krajów. W razie kłopotów podejrzyj moje edycje w twoich hasłach lub po prostu napisz do mnie. Pozdrawiam --Darth Kwiatkowski (dyskusja) 21:53, 27 sty 2017 (CET)

Mannock T'sank

Cześć, czemu w haśle o Mannocku T'sank usunąłeś z tabelki informację o tym iż był on człowiekiem? Pozdrawiam Anilien (dyskusja) 10:21, 28 sty 2017 (CET)

Ok, rozumiem Pozdrawiam Anilien (dyskusja) 11:08, 28 sty 2017 (CET)

Odpowiedź

Wszystkie potrzebne info znajdziesz tutaj: [1]. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  15:43, 11 lut 2017 (CET)

Możesz wrzucić mi w dyskusję, z ciekawości zajrzę. --signstraznik.png Totus Dyskusja  19:18, 11 lut 2017 (CET)
Ossus działa na zasadzie creative commons (tu masz całkiem spoko rozpiskę), więc do pewnego stopnia można te materiały wykorzystywać. Tylko przydałoby się podać w widocznym miejscu gdzieś źródło, że to z ossusa jest xP. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  19:42, 11 lut 2017 (CET)

Ranga Jedi w Bibliotece Ossus

Witaj! Zauważyłem, że zwróciłeś się do Totusa z pytaniem o drogę do zostania Jedi w Bibliotece Ossus. Jako odpowiedź niech posłuży Ci ten link, w którym masz jasno napisane, że trzeba być aktywnym, a przede wszystkim zaufanym archiwistą. Nasza administracja jest otwarta na nowych członków, ale trzeba dowieść swoimi działaniami, że poziom wiedzy o SW, znajomość zasad Biblioteki, przydatność rozumiana jako pomoc innym archiwistom, są na odpowiednio wysokim poziomie. Nikt z nas nie został awansowany z podstawowej rangi tylko przez wyrażoną ku temu chęć. Trzeba być aktywnym, pisać nowe artykuły, poprawiać te, które wymagają poprawy, czyli generalnie troszczyć się o Ossusa. Bez tego awans, a co najważniejsze zaufanie, tak łatwo nie przychodzą. Mam nadzieję, że w miarę sensownie to wyjaśniłem. Pozdrowienia, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  19:32, 14 lut 2017 (CET)

Co do drugiej sprawy nie odpowiedziałem celowo, gdyż nie mogę osobiście decydować o udostępnianiu naszych treści na innych stronach. Nie jestem też ekspertem od licencji wiki, gdyż nigdy nie musiałem niczego wynosić na zewnątrz encyklopedii. Rozmawiamy już nad sprawą na Facebooku, jak coś ustalimy to damy Ci znać. Pozdrowienia, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  20:00, 14 lut 2017 (CET)

Korzystanie z treści Ossusa we własnych celach

Witaj! Tak jak obiecałem, piszę Ci odpowiedź w sprawie Twojego pytania na temat wykorzystywania treści znajdujących się w Bibliotece Ossus. Zgodnie z licencjami Creative Commons - do wglądu tutaj - możesz wykorzystać zawarte u nas materiały do prowadzenia swojego fanpage'a na Facebooku. Jednakże pamiętaj, aby nie posługiwać się nazwą Biblioteki Ossus, nazwami jednoznacznie informującymi o powiązaniu ze stroną ossus.pl ani logotypem Ossusa w celu innym niż informowanie o pochodzeniu materiałów. To chyba tyle. Pozdrawiam, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  23:13, 15 lut 2017 (CET)

Sort

Hej! Z góry sory, że pisze dopiero teraz, ale jakoś tak zapomniałem i dopiero mi się przypomniało. Od dłuższego czasu na Ossusie stosujemy szablon "Sort", lub jak można gdzie nie gdzie usłyszeć "klucz sortowania". Wygląda on tak: "{{Sort|xxx, yyy}}". Stosujemy go, gdyż dzięki temu można wyznaczyć prawidłową kolejność poszczególnych wyrazów w kategoria. Jeśli na przykład artykuł Anakin Skywalker dajemy do kategorii "ludzie" a chcemy aby wyświetlił się tam pod literą S, czyli jako "Skywalker Anakin", musimy użyć wówczas {{Sort|Skywalker, Anakin}}. Zgodnie z tym jak przyjęliśmy na Ossusie, każda postać musi być w taki sposób posortowana, z pominięciem tych, u których nie ma imienia i nazwiska, np. Yoda. W podobny sposób można sortować inne artykuły, takie jak bronie. Karabin blasterowy E-11 w kategorii "karabiny blasterowe" powinien wyglądać wówczas {{Sort|E-11, karabin blasterowy}}, choć niektórzy zapisali by po prostu {{Sort|E-11}}. Warto podkreślić także że o ile nie wymaga sortowania, każda kategoria do grafik musi być posortowana, lecz zwyczajnie wystarczy w sort wpisać jej nazwę. Jest to po prostu konieczne dla prawidłowego działania jej. Dodam jeszcze, że gdzieś możesz jeszcze spotkać się ze starym sposobem sortowania, czyli np. [[Kategoria:Ludzie|Skywalker, Anakin]]. W przypadku kilku kategorii do jednego artykułu jest obowiązek użycia nowej metody, lecz kiedy kategoria jest jedna, niektórzy stosują stary sposób, na przykład Totus. Trzeba jednak dodać tu, że taka opcja niemożliwa jest przy sortowaniu oficjalnych artykułów. Przykładowo Totus posortował stronę o tobie używając starego sposobu. W razie czego pisz śmiało. Pozdrawiam--Darth Kwiatkowski (dyskusja) 00:39, 21 lut 2017 (CET)

Odpowiedź

Czoem. Prosta piłka. Nie znasz, nie wiesz, to nie wrzucaj. Równie dobrze jak oficjalna grafika, może to być czyjś fanart, a bez pewności taki plik nie ma racji bytu.--signstraznik.png Totus Dyskusja  19:06, 13 mar 2017 (CET)

Powiem więcej. To niemal na pewno fan art, skoro ani wookieepedia, ani też jedipedia (gdzie hasło jest polecane) nie ma żadnej grafiki tej postaci. --signstraznik.png Totus Dyskusja  19:09, 13 mar 2017 (CET)
Na ossusie korzystamy jedynie z licencjonowanych materiałów. Tyczy się to zarówno treści artykułów, jak i grafik. Nie opieramy się na żadnych fanficach, czy fanartach, bo nawet jakby były one wzorowane na oficjalnych grafikach i oddawały wygląd postaci, to nie jest to oficjalny materiał i nie stanowi części gwiezdnych wojen. Więc, nie. Fanart nie może być umieszczony w artykule.--signstraznik.png Totus Dyskusja  19:20, 13 mar 2017 (CET)
Przecież nic nie robię, wolę tylko od razu dokładniej opisać temat, niż się rozpisywać na kilka wiadomości. Bać się mnie trzeba dopiero, gdy zacznie się spamować bez żadnego odzewu na uwagi xP Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  19:39, 13 mar 2017 (CET)

Fan fiction

Czoem. Nie, na ossusie nie opisujemy fan ficów. Tak jak pisałem Ci wyżej, korzystamy jedynie z licencjonowanych materiałów. Pojedyncze przypadki haseł o twórczości fanów wynikają z ich znaczenia dla fandomu i dotyczą przede wszystkim jego początków. I przy okazji. Pilnuj, żeby pisac na mojej stronie dyskusji, a nie tworzyć stronę Dyskusja:Totus... już trzeci raz usuwamy taki twór. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  17:41, 21 mar 2017 (CET)

Odp.

Czołem. Nie robisz nic złego. To kwestia techniczna po stronie naszej/wookiee. Znamy sprawę, Yako się miał tym zająć, ale coś mu się zwlekło. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  14:21, 2 sie 2019 (CEST)

Zrobione;nie mam pojęcia, nie znam się;nie ma spiny, byle by nie spamić przesadnie.--signstraznik.png Totus Dyskusja  19:28, 2 sie 2019 (CEST)
Kategoria:Infoboxy. Prosz. Większość jest na ich stronach opisana co i jak wypełniać. POzdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  15:03, 2 wrz 2019 (CEST)

Ban

Przeczytałem o twoim banie, jeśli masz jakieś artykuły, które trzeba zalinkować na Wook, pisz do mnie :) Darth Plagueis the Wise (dyskusja) 16:14, 5 wrz 2019 (CEST)

Odp.

Raczej jako odrębne organizacje. --signstraznik.png Totus Dyskusja  21:10, 12 wrz 2019 (CEST)

Cześć. Musi tam faktycznie mieszkać. Nie ważne jak długo ale być mieszkańcem. Żadne krótkotrwałe wizyty, przejazdy, czy hotele. --signstraznik.png Totus Dyskusja  20:02, 15 wrz 2019 (CEST)

Odp

Kategorie zawsze można stworzyć. Nie musisz pytać o pozwolenie. Po prostu jakby nie miało to sensu to.zrobi się porządek. Jeśli nie byli w strukturach republiki to oddzielna kategoria w kategoria:organizacje (albo którejś podkategorii jeśli pasuje bardziej). Pozdr. signstraznik.png Totus Dyskusja  20:47, 14 mar 2020 (CET) P.S. żadnego urlopu nie mam, po prostu nie mam już tyle czasu co na studiach.

Używanie szablonu L

Cześć. Szablonu {{L|}} używamy tylko wtedy, gdy artykuł, do którego linkujemy istnieje jednocześnie w konanie i legendach (obie wersje artykułu nie muszą być utworzone na Ossusie, dlatego warto sprawdzić na Wookieepedii czy tam istnieje podział). Ponieważ prawdopodobieństwo, że artykuły związane z The Old Republic wejdą ponownie do kanonu jest niewielkie, należy używać standardowego linkowania, a używanie szablonu L w linkach do artykułów istniejących w legendach może powodować pewne problemy. signjedi.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  17:27, 24 lut 2021 (CET)

Po pierwsze - nie musisz mi mówić per „pan”, bo staramy się tutaj zachowywać w miarę luźną atmosferę. Ale do rzeczy. To co mi napisałeś, jest prawdą, istnieje (mała) szansa, że np. Drapieżcy trafią kiedyś do kanonu. Na razie jednak się na to nie zanosi. Problem w działaniu szablonu L. Gdy strona z dopiskiem /Legendy nie istnieje, domyślnie linkuje on do strony bez dopisku (która albo jest kanoniczna, albo legendarna). Jest to spowodowane tym, żeby nie stworzyć w Bibliotece nagle tysięcy czerwonych linków i uzupełniać brakujące hasła z biegiem czasu. Ale w samym systemie działa to trochę inaczej i szablon generuje niewidzialny link do strony z dopiskiem /Legendy, który zapisuje się na tej liście. O ile jeden link trafi na sam dół tej listy, to im więcej ich będzie, to tym wyżej zawędruje taka strona, która tak naprawdę nie wymaga utworzenia strony z dopiskiem, bo jest jedynie legendarna. Niestety nie jesteśmy w stanie usprawnić szablonu na tyle żeby takich linków nie generował i musimy stosować standardowe linkowanie przy stronach, które są tylko legendarne. !À propos edycji w twoich artykułach, nie zrobiłem ich ja. Najłatwiej sprawdzić, kto je zrobił poprzez link „Historia” (obok przycisku edycji) lub na ostatnich zmianach. signjedi.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  18:00, 24 lut 2021 (CET)

Uwagi

Hej! Fajnie znowu cię widzieć na Ossusie. :) Pamiętaj proszę o używaniu kursywy w parametrze źródło podczas przesyłania grafiki. signstraznik.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  13:58, 3 sie 2023 (CEST)

Jak coś nie działa, warto jest dać nam znać choćby przez discorda/fb. O problemie dopiero dowiedzieliśmy się w kwietniu. Ale teraz do rzeczy. Przejrzałem utworzone przez ciebie hasła i mam kilka uwag (aby następne hasła były lepsze). Przejrzyj proszę zmiany, jakie zostały dokonane w twoich hasłach, bo do tych edycji się odnoszę: Aven, Jujuin, Beejinz, Shiden, Fermin, Lenks, Benay, Jormin
 1. Gdy hasło ma w nazwie dopisek w nawiasie, używamy parametru |nazwa= w szablonie Era.
 2. Zamiast odnosić się do jakiegoś wydarzenia typu powstanie Drapieżców, spokojnie można odnosić się do roku. Wiem, że w grze nie pada żadne określenie kiedy co się dzieje, ale wskazówki odnośnie datowania wydarzeń znajdziesz tutaj. Dwie pierwsze kolumny tabeli są raczej dobrze i ja sam bym ich używał.
 3. Bohater Tythonu zanim został Bohaterem Tythonu był po prostu jakimś Jedi, dlatego zmieniłem określenie na "młody padawan". To samo odnośnie pozostałych klas republikańskich.
 4. Usunąłem informacje o "mieszkaniu na Tythonie" i odpowiednią kategorię z haseł i grafik. Jedi byli dość mobilni więc ostrożnie używałbym kategorii "Mieszkańcy XYZ". Jeżeli masz możliwość, warto jest dodać informację, w jakiej misji postać uczestniczy/pojawia się.
 5. Jeżeli postać (Jujuin) jest barmanką, to jest barmanką i to jest fakt. To, czy jest jedyną lub jedną z barmanek, to już są nasze domysły.
 6. Usunąłem fragmenty, w których wypisywałeś postacie z republikańskich class stories. Nie wiem w sumie czy ta informacja była potrzebna. Dodatkowo nie wiem jak nazwać hasła o "Meteorze" i "Voidhoundzie", bo w story takie określenia nie padają.
 7. Unikałbym określenia "klasy jasnej strony". Wiem, że utarło się to w polskich gildiach, ale lepiej użyć "klasy wspierające Republikę".
 8. Gwiezdne wojny po polsku piszemy przez małe w.
 9. Odnośnie Shiden - widzę, że na Wookieepedii piszą o niej Jedi Master. W grze nie widzę żadnego określenia na to wskazującego. Na Wookiee jest tylko informacja, że została usunięta z gry i przywrócona z aktualizacją 7.1. Jeżeli to jest prawda, uwzględniłbym taką informację najwyżej w sekcji out-universe (w sensie, że była Jedi, a twórcy to zmienili).
 10. Pamiętaj o dodawaniu interwiki na Wookieepedii (te hasła ja już podlinkowałem, więc to tak na przyszłość).
 11. Wiesz może czy asortyment handlarzy nie jest dostosowany do klasy, którą grasz? Czy np. żołnierz nie będzie miał do kupienia rzeczy dla swojej klasy?
 12. Myślę, że "w czasach Starej Republiki" brzmi bardziej naturalnie niż "w czasie trwania ery Starej Republiki".
Zostało mi niedużo do sprawdzenia, dziś jeszcze sprawdzę resztę. W razie czego, pisz śmiało. :) signstraznik.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  15:30, 3 sie 2023 (CEST)
Sprawdziłem też pozostałe hasła (Mar'gavrok, Blooodskin, Ferrzanid, Cera, Garthe, Elihsu). Tutaj już nie będę się rozpisywać, po prostu rzeuć okiem na te linki. Generalnie tutaj już tylko dwie sprawy. W przypadku mini-bossów jak ci dwaj Drapieżcy usunąłem trochę tekstu. Piszemy po prostu to co wiemy i tyle, bez domyślania się niczego. Możesz sprawdzić sobie hasło "Tynes" o tego typu postaci z Korribana. Druga sprawa to użycie szablonu L. Używamy go tylko i wyłącznie w przypadku gdy dana postać (planeta, wydarzenie, cokolwiek innego) występuje obecnie zarówno w kanonie jak i legendach. Czyli hasło 99% haseł związanych z SWTORem linkujemy normalnie. Jest to ważne, bo gdy np. użyjesz {{L|3643 BBY}}, system podlinkuje poprawnie, ale do swojej bazy doda też link do hasła 3643 BBY/Legendy, co obecnie nie jest potrzebne. signstraznik.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  17:03, 3 sie 2023 (CEST)

Wykresy

Dzięki. Możesz jak najbardziej wstawić wykresy :) signstraznik.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  17:32, 5 sie 2023 (CEST)

Przypisy do SWTORa

Jeśli chodzi o samo dodanie przypisów to o tym jest tutaj. I w takim przypisie miałby znaleźć się właśnie szablon:TORi. I teraz jak to zrobić:

 • Pierwszy przypis ma wyglądać tak: <ref name="JakasNazwa">{{TORi|codex|NazwaCodexu}}</ref>
 • Każdy następny przypis: <ref name="JakasNazwa"/>

Przy czym JakasNazwa ma być związana z tym, co w tym przypisie siedzi, a NazwaCodexu to nazwa tego codexu (po angielsku), z którego wziąłeś informacje. Nie wiem, czy o to chodziło. Jeśli będziesz miał dalsze pytania, pisz śmiało. signstraznik.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  16:15, 6 sie 2023 (CEST)

Właśnie ogarnąłem, że zapomniałem w przypisie, który ci wyżej napisałem uwzględnić samego źródła. Nie wiem czemu, zapomniałem. Przepraszam za nieporozumienie. Poprawiłem już przypisy, które powinny wygłądać tak:
<ref name="JakasNazwa">''[[The Old Republic]]'' {{TORi|codex|NazwaCodexu}}</ref>. signstraznik.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  22:44, 6 sie 2023 (CEST)
Kategoria zrobiona. Posprawdzałem też ostatnie hasła, i poza uwagami, które zostawiłem w opisach edycji mam jeszcze dwie. 1) Nie musisz linkować w dyskusjach Archiwistów/haseł stron, o których piszesz. Potem, jeśli trzeba będzie poprawić kiedyś link to niepotrzebnie ktoś dostanie informację o "nowej wiadomości". 2) Jak przesyłasz grafiki, nie musisz usuwać spacji pomiędzy imieniem i nazwiskiem w nazwie pliku (nawet bym wręcz wolał żebyś przy następnych grafikach jej nie usuwał). signstraznik.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  23:10, 7 sie 2023 (CEST)

Zabrakańskie wibroostrze

Cześć. Czy nazwa tego hasła jest bezpośrednio z gry czy to twoje tłumaczenie? Pytam, bo pamiętam, że KOTOR chyba miał jakąś nieoficjalną polską wersję. signstraznik.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  18:41, 30 sie 2023 (CEST)

Dobra, dzięki za info. Skoro taka jest nazwa w spolszczonej wersji, zostawiłem obecną nazwę, a z zabrackiego wibroostrza zrobiłem przekierowanie. signstraznik.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  23:28, 30 sie 2023 (CEST)

Strona Archiwisty

Mam prośbę, żebyś ograniczył edytowanie strony Archiwisty. W ciągu ostatnich 3 dni edytowałeś ją 6 razy, a każda taka edycja zapisuje się w bazie danych. Listę haseł można spokojnie zaktualizować, gdy zbierze się ich trochę więcej. :) signstraznik.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  20:17, 3 wrz 2023 (CEST)

Konkurs XV

Hej, gratuluję wyniku w konkursie. W sprawie nagród odezwij się do Yako na discordzie. signstraznik.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  00:00, 4 wrz 2023 (CEST)

Napisałem do Yako żeby sprawdził wiadomości. Czasem odpowiada z opóźnieniem. signstraznik.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  01:50, 8 wrz 2023 (CEST)

Postacie z historii klasowych SWTORa

Nie, hasła te nie są dla nikogo zarezerwowane. Po prostu nikt się wcześniej za nie nie zabrał. Co do czasu na class story, to w sumie zależy jaką klasą grasz (jak masz postać ze stealthem to dużo szybciej się robi misje), ile masz mniej więcej czasu oraz czy zamierzasz pisać na bieżąco czy najpierw przejść całość, a potem wziąć się za pisanie. Jeśli zdecydujesz się na pisanie takiego hasła to daj znać - ja wszystkie historie klasowe przeszedłem i mam screeny, z których zamierzałem zrobić listę haseł do utworzenia, więc fajnie by było zawrzeć linki do nich w takim haśle. Co do brudnopisu - tworzysz go tutaj, jak normalną stronę. Aczkolwiek jak napiszesz już jakiś sensowny fragment, np. opiszesz story z jakiejś planety w całości, myślę, że takie hasło mogło by już wlecieć jako artykuł, a nie do brudnopisu, bo zdaję sobie sprawę, że opisanie całego story może potrwać. signstraznik.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  23:44, 5 wrz 2023 (CEST)

Konkurs raz jeszcze

Hejo, sprawdziłem Discorda, messengera Ossusa i mojego oraz maile - odezwij się w sprawie nagród :) --signstraznik.png Yako Dyskusja  10:39, 9 wrz 2023 (CEST)

Szablon:Grafika

Witam obecnie standardowym szablonem w plikach jest ten z wielką literą G i 10 kategoriami, który pokazuje się gdy wciśniesz przycisk prześlij plik. Nie poprawiaj już na ten stary a i ten == Opis == pojawił się w nowej wersji MediaWiki i chwilowo pojawia się po przesłaniu pliku i nie musisz go usuwać. --signstraznik.png Kwazi93 Dyskusja  14:16, 10 paź 2023 (CEST)