Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Dyskusja:Galaktyka

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Niektóre informacje wyglądają bardzo mało wiarygodnie. Galaktyka została utworzona przez Moc? Jest zwana także wszechświatem? Wg kanonicznego artykułu na Wookiee powstała dzięki czarnej dziurze. W ogóle mam wrażenie, że za dużo uwagi poświęcono tu jakimś sprawom związanym z Mocą (jakie znaczenie w skali galaktyki ma Kościół Mocy, strażnicy Whillów czy Inkwizycja), a za mało na opis galaktyki jako takiej pod względem astrografii, demografii, życia i tak dalej. To samo tyczy się historii, inkwizycji poświęcono więcej miejsca niż wspomnianym w jednym zdaniu wojnom klonów. Nie mam dostępu do żadnych kanonicznych źródeł i przewodników, także nie chcę za bardzo ingerować, ale mam wrażenie, że artykuł jest napisany trochę wybiórczo i trochę za bardzo skupia się na kwestiach, które interesują autora. Nie chcę zasypywać hasła szablonami, ale przydałoby się je nieco poprawić.--signstraznik.png Mario Dyskusja  17:46, 20 lut 2017 (CET)

Wydaje mi się, że o stworzeniu za sprawą Mocy wspomniano w trzech ostatnich odcinkach TCW, ale mogę się mylić, sprawdzę. Myślałem, że my nie mamy się skupiać na Wookiee, a pisać na podstawie źródeł. A kolonizację należy opisać w oparciu o jakie źródła? ~Mustafar29 (dyskusja) 19:38, 20 lut 2017 (CET)
EDIT: za sprawą Mocy, nie przez Moc. ~Mustafar29 (dyskusja) 19:39, 20 lut 2017 (CET)
Kolonizacja to na pewno Atlas galaktyczny, w Tarkinie trochę jest chyba, na pewno w sprawie Eriadu i wielkiej seswenny, według wookiee powinno tam tez być trochę o głównych trasach nadprzestrzennych (dopiero zaczałem czytać). Ogólnie tematyka kolonizacji galaktyki jest bardzo rozbita na różne źródła. W Propaganda... jest trochę o Zewnętrznych Rubieżach, czy chyba tez Wewnętrzych/Środkowych i tym jaki do nich miały stosunek Światy Jądra. --signstraznik.png Totus Dyskusja  19:56, 20 lut 2017 (CET)
Nie chce się tu wciskać między przysłowiowy młot i kowadło, ale nikt tu nie skupia się na Wookiee, a jedynie sugeruje niepewność co do powyższej treści na jej podstawie. Skoro błędy za równo zdarzają się u nas jak i na innych wikiach, znaczy to, że jeżeli informacje zawarte u nas i na innych stronach sobie przeczą, wtedy gdzieś musi być błąd, a skoro wszystko tutaj pisane jest na podstawie źródeł, wtedy błąd powinien być na Wookiee. Zgaduje że Mario chciał jedynie upewnić się czy takowe informacje są precyzyjne i mają swoje potwierdzenie w źródłach.--Darth Kwiatkowski (dyskusja) 20:14, 20 lut 2017 (CET)
O to dokładnie chodzi. Wookiee nie jest źródłem, ale jednocześnie nie ma zakazu porównywania haseł i zawartych w nich informacji. Jeżeli informacje są sprzeczne, to jest to jakiś sygnał do dodatkowej weryfikacji. Ten fragment o stworzeniu galaktyki przez Moc wydawał mi się po prostu trochę dziwny i obawiam się, że mogło tu dojść do jakiejś nadinterpretacji. Być może chodziło np. o to, że dzięki Mocy powstało życie w galaktyce, cokolwiek - po prostu warto to zweryfikować, bo może być tak, że np. Moc stworzyła galaktykę wg jakiejś postaci czy grupy i niekoniecznie jest to obiektywny fakt. Tak samo wątpliwości wzbudziło postawienie znaku równości między galaktyką i wszechświatem, bo chociaż w kanonie nie ma na razie innych galaktyk, to przecież wszechświat oznacza w zasadzie cały kosmos, a nie jeden jego fragment. Co do kolonizacji, nie mam pojęcia jak to wszystko wygląda w nowym kanonie, dlatego zwracam się do osób posiadających źródła. Po prostu w artykule jest relatywnie mało informacji o galaktyce jako takiej, mamy tu raczej opis trochę subiektywnie dobranych wydarzeń z jej historii. Przed edycją Totusa w astrografii była w zasadzie lista planet. Nie zarzucam jakiejś nierzetelności, po prostu temat został opisany dość skromnie, a szablonu do poszerzenia nie było, co sugerowało, że to wszystko co jest na ten temat w nowym kanonie.--signstraznik.png Mario Dyskusja  20:39, 20 lut 2017 (CET)
Fun fact. Nowy kanon również ma więcej niż jedną galaktykę. Według wookiee, która za źródło podaje Star Wars Lokacje, Labirynt Rishi z ataku klonów powrócił do kanonu jako galaktyka karłowata.--signstraznik.png Totus Dyskusja  20:52, 20 lut 2017 (CET)

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!