Darth Plagueis

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Przeglądasz kanoniczną wersję tego artykułu.
Przejdź do legendarnej wersji tego artykułu.


Darth Plagueis
Data i miejsce śmierci: Przed 19 BBY
Rasa: Muun[1]
Przynależność: Sithowie
Profesja: Mroczny Lord Sithów
Darth Plagueis, znany również jako Darth Plagueis Mądry, był Muuńskim Mrocznym Lordem Sithów z okresu istnienia Republiki Galaktycznej i mistrzem Dartha Sidiousa.

Biografia

Darth Plagueis był przedstawicielem rasy Muun.[1] Żył w czasach istnienia Republiki Galaktycznej. Posiadał ucznia, Dartha Sidiousa, przez którego był uważany za bardzo potężnego w ciemnej stronie Mocy. Palpatine twierdził, że Plagueis potrafił przywracać do życia lub chronić innych od śmierci. Szkolił Dartha Sidiousa na lorda Sithów, lecz gdy ten uznał, że wiedział już wszystko, co Plagueis mógł mu przekazać, zabił go w czasie snu.[2] W nieznanym czasie przed śmiercią razem ze swoim uczniem odkrywał tajemnice dotyczące ciemnej strony Mocy. Jako pierwsi od tysięcy lat eksplorowali kaplicę na Coruscant.[3] Próbowali również wytworzyć między sobą więź Mocy, jednak próby te zakończyły się niepowodzeniem.

Legenda

Zobacz główny artykuł: Tragedia Dartha Plagueisa Mądrego.
Tej opowieści nie usłyszysz od Jedi. To legenda Sithów. Darth Plagueis był Mrocznym Lordem Sithów, tak potężnym i tak mądrym, że używał Mocy wpływając na midichloriany, by tworzyć życie. Miał taką wiedzę o ciemnej stronie, że tych, których bardzo kochał mógł zachować od śmierci.
Sheev Palpatine do Anakina Skywalkera.[4][2]

W 19 BBY Sheev Palpatine opowiedział Anakinowi Skywalkerowi historię Dartha Plagueisa pragnąc przeciągnąć młodego Jedi na ciemną stronę Mocy. W rozmowie ze Skywalkerem, Wielki Kanclerz Republiki twierdził, że Plagueis za życia perfekcyjnie opanował sztuki Sithów, osiągając poziom pozwalający mu na swobodne tworzenie nowego życia, jak również osiągnięcie nieśmiertelności. Wspomniał też, że przekazał tę wiedzę swojemu uczniowi. Jednakże głównym celem tej konwersacji było zasianie w młodym Jedi przekonania, że wyłącznie przy pomocy Sitha będzie on w stanie uratować życie swojej żony. Dopiero po ostatecznym przeciągnięciu Anakina na ciemną stronę, Palpatine ujawnił, że w rzeczywistości nie posiadł możliwości, o których wcześniej wspominał.[2]

Ciekawostki

Darth Plagueis został wspomniany przez Palpatine'a w Zemście Sithów. Pojawił się w obecnie niekanonicznej książce napisanej przez Jamesa Luceno. W powieści Tarkin, napisanej przez tego samego autora, dowiadujemy się o nim paru informacji.

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Endless Vigil
  2. 2,0 2,1 2,2 Zemsta Sithów
  3. Tarkin (powieść)
  4. This is Sith legend. Darth Plagueis was a Dark Lord of the Sith so powerful and so wise, he could use the Force to influence the midi-chlorians to create life. He had such a knowledge of the |dark side, he could even keep the ones he cared about from dying.

Źródła