Burza Mocy (nawałnica)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Burza Mocy to potężna technika ciemnej strony, pozwalająca tworzyć wyrwy w nadprzestrzeni, zdolne pochłaniać i niszczyć obiekty znajdujące się w normalnej przestrzeni.

Charakterystyka

Luke Skywalker przyglądający się burzy.

Burza Mocy była prawdopodobnie najpotężniejszą i najbardziej destrukcyjną techniką ciemnej strony Mocy, jaka kiedykolwiek istniała. Właściwie nie była burzą w ścisłym znaczeniu tego słowa, przypominała raczej kosmiczną nawałnicę, powstałą wskutek wywołanego przez Moc załamania hiperprzestrzeni, tworzącego wir wciągający i niszczący znajdujące się w normalnej przestrzeni obiekty. Ten wir mógł przybierać różne rozmiary: od średnicy niewielkiego okrętu po ogromne wyrwy, zdolne niszczyć całe gwiezdne floty. Im mniejsza burza Mocy, tym łatwiej było ją kontrolować z większej odległości.

Jedynym znanym użytkownikiem Mocy zdolnym wywołać te nawałnice był imperator Palpatine. Zresztą jego zapiski w Księdze gniewu, wchodzącej w skład Kompendium ciemnej strony, sugerowały, że to on był twórcą tej techniki. Nigdy jednak nie był w stanie całkowicie nad nią zapanować. Tworzone przez niego burze Mocy były siłą przerażająco destruktywną i niemal nie do powstrzymania. Palpatine użył tej techniki kilka razy, między innymi przeciwko Luke'owi Skywalkerowi na Coruscant w 10 ABY. Luke przetrwał ten atak, ale dał się uwięzić na pokładzie okrętu więziennego typu Lictor, który zabrał go z kolei do nowej twierdzy Palpatine'a na Byss. Po raz kolejny imperator wykorzystał burzę Mocy wkrótce potem, w przestworzach ponad księżycem Da Soocha V, na którym mieściła się baza Nowej Republiki. Nawałnica zaczęła siać zniszczenie wśród okrętów Republiki, wysyłając flotę w niebyt. Masakrę przerwał Luke Skywalker wraz z Leią Organą Solo, którzy wykorzystali swoją połączoną Moc do skierowania burzy Mocy przeciwko okrętowi Palpatine'a, Eclipse. Nawałnica zniszczyła okręt, zabijając także na jakiś czas imperatora. Ponadto w 12 ABY uczniowie Luke'a Skywalkera z prakseum Jedi zdołali połączyć swoją Moc, by wywołać burzę Mocy i odepchnąć flotę wiceadmirała Pellaeona od Yavina 4. Jeden z nich, Dorsk 81, przypłacił to jednak życiem.

Warto nadmienić, że istniała jeszcze jedna technika ciemnej strony, znana jako burza Mocy, jednak powstała wiele tysięcy lat przed bitwą o Yavin i polegała na specyficznym wykorzystaniu błyskawic Mocy. Nie wiadomo, czy obie techniki miały ze sobą cokolwiek wspólnego.

Źródła