Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Bitwa o Takodanę

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Takodana bitwa.jpg
Bitwa o Takodanę
Konflikt Wojna Najwyższy Porządek-Ruch Oporu
Data 34 ABY
Miejsce Takodana
Wynik
  • Zwycięstwo Ruchu Oporu.
  • Odwrót sił Najwyższego Porządku.
Strony
Ruch Oporu Najwyższy Porządek
Dowódcy
Poe Dameron Kylo Ren
Siły
Myśliwce X-wing
Straty
Brak DużeBitwa o Takodanę była starciem między siłami Ruchu Oporu i Najwyższego Porządku w 34 ABY na planecie Takodana stanowiącym początek konfliktu między oboma frakcjami. Tłem bitwy była chęć zdobycia przez obie strony mapy prowadzącej do Luke'a Skywalkera. Zakończyła się taktycznym zwycięstwem Ruchu Oporu.

Wstęp

Obie strony próbowały zdobyć mapę prowadzącą do Luke'a Skywalkera - ostatniego Jedi, który mógł odmienić losy wojny. Na planecie Jakku trafiła do astromecha BB-8, który uciekł z pustynnej planety dzięki pomocy Finna i Rey na pokładzie Millennium Falcona. Następnie frachtowiec dostał się w ręce Hana Solo, który dowiedziawszy się o mapie w BB-8 postanowił bezzwłocznie dostarczyć droida Ruchowi Oporu. Jednak Najwyższy Porządek mógł namierzyć Millennium Falcona, więc wraz z Chewbaccą, Finnem, Rey i BB-8 poleciał na Takodanę, by zdobyć inny statek od swojej przyjaciółki Maz Kanaty.

Przebieg bitwy

Po wejściu do zamku BB-8 został rozpoznany przez szpiegującą dla Najwyższego Porządku Bazine Netal, która poinformowała o tym post-imperialnych. Jednocześnie znajdował się tam droid szpiegowski Ruchu Oporu GA-97, który poinformował rebeliantów. Duża była w tym zasługa C-3PO, który przypomniawszy sobie o siatce szpiegowskiej droidów natychmiast ją uruchomił.

Siły Najwyższego Porządku jako pierwsze dotarły na Takodanę. Były złożone z myśliwców TIE/fo, TIE/sf i transportowców AAL na pokładach których znajdowali się szturmowcy. Post-imperialni zaatakowali zamek zabijając wielu jego bywalców i biorąc do niewoli Hana, Chewie'ego i Finna. BB-8 i Rey uciekli do znajdującego się za zamkiem lasu. W pościg za nimi ruszył Kylo Ren.

Chwilę później zjawiły się X-wingi Ruchu Oporu, którymi dowodził komandor Poe Dameron. Zaczęli oni dziesiątkować szturmowców i siły myśliwskie post-imperialnych, głównie dzięki wybitnym umiejętnościom pilotażu Damerona. Kylo Ren schwytał Rey i odkrył, że widziała mapę. Nakazał siłom Najwyższego Porządku odwrót uznając, iż mieli już to po co przybyli i post-imperialni opuścili planetę.

Po bitwie

Na Takodanę przybyła dowodząca Ruchem Oporu generał Leia Organa. Siły rebeliantów wraz z Millennium Falconem wróciły na D'Qar, gdzie odbyło się zebranie dotyczące planu ataku na Bazę Starkiller. Natomiast Kylo Ren zabrał Rey na superbroń celem przesłuchania dziewczyny.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!