Bitwa o Nakadię

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Bitwa o Nakadię była starciem miedzy siłami Sojuszu Rebeliantów i Imperium Galaktycznego na planecie Nakadia w roku 3 ABY podczas galaktycznej wojny domowej. Stanowiła część Operacji Przerwany Łańcuch.

Przed bitwą

Głównym celem rebeliantów podczas Operacji Przerwany Łańcuch były stocznie planety Kuat. Aby jednak móc je zaatakować, musieli przeprowadzić kilka dywersyjnych ataków na inne cele. Jednym z nich stała się Nakadia, rolniczy świat posiadający fabryki plastoidu, gdzie płody rolne przerabiano na pancerne polimery i syntetyczne żywice. Kompania Zmierzch zamierzała zniszczyć te fabryki.

Przebieg bitwy

Pod osłoną nocy, Kompania Zmierzch opuściła Thunderstrike'a i dokonała desantu. Uderzali potajemnie, prąc naprzód i wycofując się pośród lasu łodyg. Nagle ze zwiadu wrócił oddział, do którego należała Maediyu. Słaniali się na nogach i mieli przekrwione oczy. Niedługo potem, kobieta zmarła. Okazało się, że imperialni mieli broń biologiczną. Nim oddział zwiadowczy namierzył źródło toksyny, jej ofiarą padło jeszcze 16 żołnierzy Kompanii Zmierzch. W końcu rebeliantom udało się dotrzeć do fabryk i wysadzić je.

Po bitwie

Po zakończeniu walk, sierżant Hazram Namir udał się do Everi Chalis. Miał do niej pretensje, gdyż domyślił się, że to była ta sama trucizna, którą produkowano w Destylarni na Coyerti, którą Chalis kazała Kompanii Zmierzch zniszczyć. Była gubernator Haidoral Prime wyjaśniła Namirowi, że zniszczenie Destylarni ocaliło miliony istnień, ale Imperium posiadało jeszcze mnóstwo zbrojowni i magazynów w całej galaktyce.

Źródła