Bitwa o Kestro

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Bitwa o Kestro była potyczką mającą miejsce w roku 34 ABY w Kestro - stołecznym mieście planety Vardos. Stanowiła jedną z pierwszych bitew wojny pomiędzy Najwyższym Porządkiem i Ruchem Oporu. Oprócz wspomnianych frakcji, dodatkowo trzecią stroną podczas tej batalii był Koncern Jinata, który współpracował z post-imperialnymi i pomagał im w Projekcie Odrodzenie, ale został przez nich zdradzony. Batalia zakończyła się ucieczką rebeliantów i prawdopodobnie zmiażdżeniem Koncernu Jinata przez Najwyższy Porządek.

Wstęp

W 34 ABY Koncern Jinata współpracował z Najwyższym Porządkiem w ramach Projektu Odrodzenie, który polegał na porywaniu dzieci z ubogich, prowincjonalnych planet celem zrobienia z nich szturmowców. Jako usprawiedliwienie służyło ratowanie tychże dzieci od beznadziejnego losu życia na światach bez perspektyw. Post-imperialni musieli to robić poprzez zaufane korporacje oraz gangsterów, aby nie narazić się Senatowi. W pewnym momencie na trop Projektu Odrodzenie wpadł Del Meeko, przez co został schwytany przez Koncern Jinata i stracony przez post-imperialnego komandora Gideona Haska. Jednak informacje o Projekcie Odrodzenie dotarły do Shriva Suurgava, który podzielił się nimi z Iden i Zay Versio - odpowiednio żoną i córką Dela. Duros odkrył, że bandyci pod wodzą Leemy Kai zajmują się porywaniem dzieci z Athulli leżącej na skraju układu Jinata. Członkowie Ruchu Oporu starli się z ludźmi Kai nad tą planetą, niszcząc jego flotyllę i zabijając Leemę. Zdobyli trop prowadzący do byłej imperialnej protektor imieniem Gleb, która przewodziła Koncernowi Jinata - to właśnie ona stała za aresztowaniem Dela Meeko.

Przebieg

Przybycie na Vardos

Rebelianci udali się Corvusem na Vardos, gdzie w stołecznym mieście Kestro urzędowała Gleb i mieściła się siedziba Koncernu Jinata. Zamierzali złożyć jej wizytę, by dowiedzieć się, co się stało z Delem (wtedy jeszcze nie wiedzieli, iż został on zabity). Iden, Dio i Shriv wylądowali na powierzchni miasta, lecz Zay została na pokładzie korwety, gdyż jej matka nie chciała, aby ta musiała stawać twarzą w twarz z przeszłością rodzicielki, o której Iden wolała zapomnieć. Zmierzając do siedziby Koncernu Jinata, starsza Versio i Suurgav ujrzeli na niebie jak promień z Bazy Starkiller niszczy układ Hosnian, co stanowiło początek oficjalnej inwazji Najwyższego Porządku na galaktykę. Kiedy już weszli do środka, ujrzeli martwą Gleb, a potem ukazał się im zabójca Aqualishanki - Hask, a w kierunku rebeliantów pognali szturmowcy. Z powodu przewagi liczebnej wrogów, członkowie Oddziału Inferno musieli rzucić broń, a Gideon objaśnił im, że Gleb zginęła, bo przestała być przydatna dla celów Najwyższego Porządku. Następnie on i Iden wymienili się punktami spojrzenia na temat Projektu Odrodzenie, a kiedy Shriv rzucił, iż Senat nie pozwoli na taki proceder, post-imperialny komandor objaśnił im, że tamten promień na niebie zniszczył Hosnian Prime, a następnie wyjawił, iż Najwyższy Porządek przez dekady szykował się do odzyskania kontroli nad galaktyką. Po chwili Hask pochwalił się Versio, że to on zabił Meeko, a następnie postanowił jej pokazać jak zabija także jej córkę. Wtedy gwiezdny niszczyciel Retribution zniszczył Corvusa. Jednak Zay nie zginęła, gdyż w porę ewakuowała się kapsułą ratunkową. Następnie Gideon rozkazał podwładnym ustalić co Iden i Shriv wiedzą o Ruchu Oporu, a potem spalić Kestro.

Wybuch walk

Szturmowcy prowadzili członków Oddziału Inferno na przesłuchanie, lecz żołnierze Koncernu Jinata w odwecie za zdradę zaatakowali post-imperialnych. Jeden z nich rzucił granat w oddział prowadzący rebeliantów. Ci natychmiast wykorzystali zamieszanie i zabili szturmowców oraz zaczęli uciekać. W Kestro wybuchły walki pomiędzy żołnierzami Koncernu Jinata i Najwyższego Porządku, którzy byli zbyt zajęci sobą, by w ogóle zwrócić uwagę na dwójkę rebeliantów, którzy w ten sposób zachodzili wrogów i ich zabijali. Przedzierając się przez walczących ujrzeli kapsułę ratunkową z Corvusa, co oznaczało, że Zay nadal mogła żyć. Iden musiała znaleźć nadajnik ratunkowy, więc nakazała Dio, aby ten znalazł przekaźnik komunikacyjny. Buntownikom udało się dotrzeć do przekaźnika, gdzie na platformie byli osaczeni przez żołnierzy obu wrogich stron. Utrzymali się wystarczająco długo, by ID10 odkrył dwa nadajniki ratunkowe. Rebelianci postanowili udać się śladem tychże nadajników. Po drodze natknęli się na starego AT-RT należącego do Koncernu Jinata. Suurgav uznał, że ta maszyna może im bardzo pomóc. Sam jednak wolał nie wystawiać się na cel, więc to Iden usiadła za sterami. Wkrótce dotarli w okolice, gdzie wylądowała kapsuła z Corvusa, lecz zanim mogliby ją otworzyć, musieli oczyścić teren z wrogów. Podczas walk o tą okolicę ujrzeli jak pewien AT-M6 zamienia Kestro w zgliszcza. Wiedząc, że nie mają szans z takim kolosem, postanowili czym prędzej znaleźć Zay. Po ciężkich walkach udało im się w końcu zabezpieczyć okolicę i mogli w końcu otworzyć kapsułę, lecz ta okazała się być pusta. Iden postanowiła kontynuować poszukiwania córki, wierząc w nią. Ruszyli do sygnału z drugiej kapsuły ratunkowej, która leżała w samym środku pola bitwy, więc starsza Versio postanowiła po prostu wybić wszystkich napotkanych wrogów. Kiedy rebelianci już to zrobili, otworzyli tą kapsułę, która też okazała się być pusta. Po chwili Dio złapał trzeci sygnał, co Iden powitała z ulgą i wraz ze Shrivem ruszyła czym prędzej do trzeciego nadajnika. Wybijając napotkanych wrogów, napotkali po drodze trzecią kapsułę, która nie miała nadajnika. Starsza Versio domyśliła się, że jej córka musiała wyrwać nadajnik i uciec z nim w bezpieczne miejsce. Wkrótce dotarli w zasięg jej wzroku, gdzie okazało się, iż Zay okopała się robiąc sobie snajperskie gniazdo na upatrzonej platformie. Iden i Shriv zniszczyli dwa byłe imperialne AT-ST należące do Koncernu Jinata oraz zabili każdego żołnierza z obu wrogich frakcji jakiego ujrzeli. Wkrótce teren został oczyszczony i Oddział Inferno znowu był w komplecie.

Skutki

Iden i Zay były szczęśliwe widząc siebie całe i zdrowe i padły sobie w objęcia. Matka wyjawiła córce, że Gideon zabił Dela. Starsza Versio chciała ścigać Haska i go dopaść, ale córka i Suurgav przekonali ją, by porzuciła pragnienie zemsty na rzecz ustalenia jakimi siłami dysponował Najwyższy Porządek. Tym samym Oddział Inferno udał się na pokład Retribution celem zdobycia pożądanych informacji. Natomiast sama bitwa zakończyła się najpewniej zwycięstwem Najwyższego Porządku i unicestwieniem Koncernu Jinata, gdyż ze słów Iden wynika, że post-imperialni dokonali taktycznego odwrotu i zmiażdżyli korporację.

Źródła