Biblioteka Ossus:Przykłady

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Biblioteka Ossus: Przykłady poszczególnych sekcji hasła - na tej stronie wypisanych jest kilka podstawowych elementów hasła, jak one powinny wyglądać itd. Podczas pracy w Bibliotece wypracowane zostały pewne schematy, których należy się trzymać, aby na Ossusie nie panowała samowolka edycyjna. Strona przydatna jest zwłaszcza dla nowych użytkowników, choć niektórym Archiwistom ze starszym stażem także może być pomocna, gdyż są to pierwsze twarde regulacje kilku spraw.

Star Wars Databank

Jeśli informacje do swojego hasła czerpiesz z tzw. Star Wars Databank na StarWars.com (to jedyne internetowe źródło, z którego można korzystać, tworząc coś w Bibliotece Ossus), musisz zaznaczyć to w sekcji "źródła".

W tym celu potrzebujesz link do artykułu w Databanku, z którego korzystasz. Powinno to wyglądać tak jak na tym przykładzie:

W kodzie wiki wygląda to tak:

*[http://www.starwars.com/databank/character/anakinskywalker/index.html Anakin Skywalker] w [[Star Wars Databank]]

Czyli po kolei:

  • wypunktowanie źródła gwiazdką - *
  • link do strony w Star Wars Databank, potem spacja i nazwa hasła w Databanku - wszystko to zamykamy pojedynczymi, kwadratowymi nawiasami, dzięki którym utworzy nam się link zewnętrzny - [http://www.starwars.com/databank/odpowiedni dział/nazwa hasła/index.html Nazwa hasła]
  • kończymy wyrażeniem "...w Star Wars Databank" - pamiętamy o linkowaniu wewnętrznym słowa "Star Wars Databank" - [[...]]

Przykłady (najpierw jak to wygląda w kodzie wiki (czyli w trybie edycji), a potem jak ostatecznie (w haśle)

*[http://www.starwars.com/databank/character/commandercody/index.html Clone Commander Cody] w [[Star Wars Databank]]

*[http://www.starwars.com/databank/character/obiwankenobi/index.html Obi-Wan Kenobi] w [[Star Wars Databank]]

TCW i CW (seriale Wojny klonów) w źródłach

Zostały wypracowane także pewne normy dot. niektórych źródeł. Zajmijmy się najpierw serialami telewizyjnymi, czyli Wojnami klonów rysunkowymi i 3D. Pierwszy powstał w roku 2003 a jego kreska przypomina tą z kreskówek "Cartoon Network" - jego oryginalna nazwa to Clone Wars. Drugi serial, stworzony dzięki grafice 3D, jest obecnie emitowany w USA i w Polsce - oryginalna nazwa to The Clone Wars. Jak widać oba tytuły - Clone Wars i The Clone Wars - bardzo się nie różnią. My jednak zapisujemy je pod polską nazwą - Wojny klonów - ponieważ oba zostały wyemitowane w Polsce i mają oficjalny polski tytuł. Jak je rozróżniamy pod względem nazewnictwa haseł? O tak:

Jeśli pisząc hasło czerpiesz informacje z jakiegoś odcinka któregoś z tych dwóch seriali, to w źródłach nie wystarczy podać po prostu nazwę serialu. Należy natomiast najpierw podać nazwę serialu, a pod nią odcinek (odcinki).

W przypadku serialu rysunkowego przykładowo wygląda to tak:

Źródła

A teraz zobaczmy wszystko, jak wygląda w kodzie wiki (podczas edycji):

== Źródła ==
*[[Wojny klonów (serial rysunkowy)|''Wojny klonów'' (serial rysunkowy)]]
**''[[Wojny klonów: Odcinek 1|Odcinek 1]]''
**''[[Wojny klonów: Odcinek 3|Odcinek 3]]''

Czyli pojedynczą gwiazdką wypunktowujemy nazwę serialu (zwróć uwagę na prawidłowy link i kursywę w odpowiednim miejscu), a pod spodem wypunktowujemy dwoma gwiazdkami (**''[[Cośtam]]'') odcinek/odcinki (wtedy skracamy do samego np. Odcinek 1 - ''[[Wojny klonów: Odcinek 1|Odcinek 1]]'' a nie samo ''[[Wojny klonów: Odcinek 1]]''

Natomiast w przypadku serialu 3D przykładowo wygląda to tak:

Źródła

Czyli zasada jest dokładnie taka sama jak wyżej (jedna - dwie gwiazdki). Pozbywamy się problemu w rodzaju "Odcinek 1", "Odcinek 2" itd. - epizody tego serialu na Ossusie są zamieszczone pod nazwami własnymi, bez numerowania.

Adaptacje książkowe i komiksowe

Jeśli opisujesz wydarzenia np. z Ataku klonów i korzystasz nie tylko z filmu, ale także z komiksu i/lub książki, musisz zaznaczyć to w źródłach. Powinno to wyglądać następująco:

Źródła

Kod wiki:

*''[[Atak klonów]]''
*{{N|Atak klonów|adaptacja powieściowa}}
*{{N|Atak klonów|adaptacja komiksowa}}

Zwróć uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze - jeśli masz na myśli film, to domyślnie wpisuj po prostu "Atak klonów". W przypadku innych źródeł okołofilmowych potrzebne są dodatkowe określniki: (adaptacja powieściowa) - (komiks) itd.

Po drugie - kursywa. Kursywę musi mieć tytuł książki/komiksu/filmu, natomiast określnik w postaci np. (adaptacja powieściowa) - już nie. A więc w przypadku filmu wygląda to tak: ''[[Atak klonów]]''. Natomiast w przypadku np. książki już tak: ''[[Atak klonów (adaptacja powieściowa)|''Atak klonów'' (adaptacja powieściowa)]]. Jak widzisz, w pierwszym przypadku znaczniki kursywy są na zewnątrz kwadratowych nawiasów, obejmując całe wyrażenie. W przypadku dodatkowych określników, znaczniki kursywy są wewnątrz nawiasów, obejmując jedynie "Atak klonów".