Zapraszamy do udziału w XI konkursie


BTL-A4 Y-wing Longprobe

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Y-wing Longprobe

BTL-A4 Y-wing Longprobe to zmodyfikowana wersja Y-winga przeznaczona przede wszystkim do misji zwiadowczych, powszechnie wykorzystywana przez Sojusz dla Przywrócenia Republiki podczas galaktycznej wojny domowej.

W wariancie tym na miejsce fotela drugiego członka załogi zainstalowano komputer nawigacyjny i więcej elektroniki, R2 wykorzystywany był głównie do napraw w czasie lotu. Wieżyczka z działkami jonowymi, dotychczas kierowana przez drugiego pilota, mogła być ustawiona i zablokowana w określonym kierunku, co pozwala jednoosobowej załodze na korzystanie z działek i równoczesne pilotowanie myśliwca.

Silniki nadświetlne maszyny zostały nieco wzmocnione, co jednak wymusiło odebranie części energii osłonom i w rezultacie spadek ich mocy. Aby to zrekompensować, wzmocniono poszycie kadłuba maszyny, jednak Longprobe nie był już tak twardy jak wersja podstawowa. Nie było jednak takiej potrzeby, bo jego głównym przeznaczeniem były misje rozpoznawcze i patrolowe, w czasie których nie powinien napotykać silniejszych przeciwników. W praktyce jednak maszyny tego typu brały udział w walkach tak samo jak ich podstawowe odpowiedniki.

Źródła

SluisVanSigil50.jpg
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!