Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Asystent medyczny FX

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FX.jpg
Asystent medyczny FX
Producent Medtech Industries
Typ Droid medyczny
Wysokość 170 cm
Wyposażenie Ramienia z czujnikami biomechanicznymi
Przynależność Sojusz dla Przywrócenia RepublikiAsystent medyczny FX to model droidów medycznych produkowanych przez spółkę Medtech Industries.

Historia

Początkowo droidy tej serii służyły jako asystent dla lekarzy organicznych. Podczas operacji chirurgicznych podawały medykom potrzebne przyrządy takie jak skalpel laserowy czy opatrunki. Z czasem jednak sukces droidów 2-1B, mogących prowadzić samodzielnie operacje, spowodował klęskę zrobotyzowanych asystentów. W czasie całej produkcji do Medtech Industries wpłynęło bardzo mało reklamacji co do tego produktu.

Ostatecznie asystent medyczny FX został wyparty przez 2-1B oraz MD. Producent droida wycofał całą serię z rynku jednak co biedniejsi członkowie Rebelii, czy mieszkańcy planet Obszaru Ekspansji i Zewnętrznych Rubieży dość często je wykorzystywali jeszcze wiele lat po zakończeniu produkcji. Z właściwym oprogramowaniem android radził sobie bez problemu z obsługą kuracji w baccie, co wykorzystywały dwie spółki z Thyferry produkujące ten specyfik medyczny: Xucphra Corporation i Zaltin Corporation.

Charakterystyka

FX mierzył 170 cm. W jego projektowaniu uwzględniono maksymalną skuteczność działania. Miał cylindryczny i symetryczny kształt. Mobilność nie była istotna w przypadku tego droida, gdyż bez problemu można było go ręcznie przesunąć.

Na zewnątrz FX znajdowało się dwadzieścia zagłębień przeznaczonych dla chowających się ramion manipulatorów precyzyjnych. Ramiona kończyły się chwytakami lub wymiennymi, dostosowanymi do wymagań, przyrządami chirurgicznymi. Wszystkie nieużywane w danej chwili manipulatory chowały się do swoich zagłębień w obudowie droida. Tuż nad obrotowym płaszczem umiejscowiono główny chwytak używany do cięższych i mniej precyzyjnych prac. Konstrukcja ramienia tego chwytaka była znacznie mocniejsza i miała zasięg niemal jednego metra.

Wyposażona w fotoreceptory i inne urządzenia skanujące głowa FX mogła obracać się o 360 stopni. Ograniczony generator mowy umożliwiał im porozumiewanie się tylko w języku komputerów lub binarnym. Kilka ekranów na głowie wyświetlało schematy, wykresy i informacje graficzne lub teksty w basicu.

Komputer analityczny i odpowiedni zestaw banków danych diagnostycznych wchodziły w skład oprogramowania FX. Gdy połączyło się go z androidem chirurgicznym lub komputerem szpitalnym mógł pracować znacznie szybciej.

Ciekawostki

  • W grze Battlefront II w każdym posterunku zarówno tym kontrolowanym przez gracza, jak i tym kontrolowanym przez komputer znajdował się droid medyczny i droid z amunicją. Tym droidem medycznym był droid z serii FX.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!