Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Wycięcie Mandalorian

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Wycięcie Mandalorian.
Wycięcie Mandalorian, przez Mandalorian nazywane Dral'Han (anihilacja w Mando'a) to nazwa operacji wojskowej jaką Republika przeprowadziła w 738 BBY przeciwko siłom Mandalorian w sektorze Mandalory.

Przyczyny

W 1058 BBY pracujący jako najemnik Aga Awaud powrócił na Mandalorę i przekonał się, że planeta jak i cały sektor znajdują się w opłakanym stanie - ludność była zdziesiątkowana przez plagę Candorian a statki Mandalorian musiały łączyć się w konwoje by unikać ataków. Stanął on na czele ruchu znanego jako Powrót, po paru latach przyjmując także tytuł Mandalora. Zapoczątkowane przez niego działania doprowadziły do odrodzenia sektora który w ciągu kolejnych dekad wyrósł na lokalną potęgę.

Tymczasem nowe wojny Sithów się zakończyły i Republika Galaktyczna starała się zreorganizować, między innymi przy pomocy reform ruusańskich - Mandalorianie odmówili jednakże podporządkowania swej floty ustaleniom tych reform. Opodatkowanie przez nich handlu wzdłuż drogi hydiańskiej oraz podpisywanie z sąsiednimi sektorami umów ekonomicznych i obronnych - umów których podpisaniu ciężko było odmówić a więc były aktami przymusowymi, co także stanowiło w oczach Republiki problem.

W społeczeństwie Mandalorian pojawiały się głosy, że sektor powinien dołączyć do Republiki stając się jednym z jej najpotężniejszych i najbardziej wpływowych sektorów. Zwolennicy tego rozwiązania zdawali sobie sprawę, że Mandalorianie nie mają szans wygrać w walce z Republiką. Nie zdobyli oni jednak uznania, co doprowadziło w końcu do interwencji.

Wycięcie Mandalorian

W 738 BBY Republika wraz z siłami Jedi stworzyła siły uderzeniowe które przeprowadziły atak na sektor Mandalory, dokonując niszczących bombardowań takich kluczowych światów sektora jak Ordo, Fenel, Concord Dawn oraz oczywiście samej Mandalory.

Następnie Republika stworzyła mający czuwać nad sektorem rząd, z pozostałych części ruchu pokojowego - ewoluował on we frakcję zwaną Nowymi Mandalorianami którzy za swą siedzibę przyjęli Sundari.

Skutki

Przez kolejne stulecia skupiona wokół Nowych Mandalorian gospodarka Mandalory odbudowała się, natomiast wierni starym zwyczajom, ale nie starający się podbijać galaktyki siłą Mandalorianie koegzystowali na planecie, jako swą siedzibę uznając Keldabe - pierwotną stolicę Mandalory.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!