Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Pojmanie Evena Piella

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Pojmanie Evena Piella 1.png
Pojmanie Evena Piella
Konflikt Wojny klonów
Data 20 BBY[1]
Miejsce Przestrzeń kosmiczna
Wynik Zwycięstwo Konfederacji Niezależnych Systemów.
Strony
Republika Galaktyczna Konfederacja Niezależnych Systemów
Dowódcy
Nieznani
Siły
Straty
Całkowite (część załogi wzięta do niewoli) MałePojmanie Evena Piella to starcie rozegrane pomiędzy Wielką Armią Republiki i armią Separatystów. Jego dokładna data nie jest znana. Rozegrało się ono w trakcie wojen klonów na i zakończyła się klęską WAR.

Przyczyny

W bliżej nieokreślonym momencie wojen klonów mistrz Jedi Even Piell wykonywał misję na Zewnętrznych Rubieżach. Podczas jej trwania odkrył koordynaty szlaku nadprzestrzennego, zwanego Drogą Nexus. Szlak ten łączył epicentra światów Konfederacji i stolicę Republiki GalaktycznejCoruscant. Fakt ten został odkryty przez Separatystów, którzy natychmiast wysłali flotę, w celu przejęcia okrętu Piella.

Przebieg

" – Posiadasz koordynaty Drogi Nexus?"
" – Oczywiście, że tak. A przynajmniej połowę. Mój kapitan ma drugą część. Wykasowałem dane z komputera po przechwyceniu, ale obaj zapamiętaliśmy po połowie."
— Anakin Skywalker i Even Piell w Cytadeli.
Even Piell na mostku swojego niszczyciela.

Pościg dogonił republikański niszczyciel w przestrzeni kosmicznej. Doszło do walki. Separatyści wysłali myśliwce typu Vulture i bombowce typu Hyena, które ostrzelały wrogą jednostkę. Tymczasem Konfederaci przeprowadzili abordaż na niszczyciel. Super droidy bojowe i droideki zdołały przełamać opór klonów. W tym samym momencie Even Piell wykasował z komputera pokładowego dane, dotyczące Szlaku Nexus, i zapamiętał połowę. Drugą część przekazał swojemu towarzyszowi, kapitanowi Wilhuffowi Tarkinowi. Po chwili droidy zaatakowały mostek. Po krótkiej walce generał Piell oraz część załogi mostka trafiła do niewoli. Reszta załogi krążownika została zabita, a okręt zniszczono.

Skutki

"Separatyści nie zabiją mistrza Piella, póki nie dostaną tego, czego chcą."
— Obi-Wan Kenobi o informacjach, znajdujących się w posiadaniu Evena Piella.
Even Piell w Cytadeli.

Even Piell i jego towarzysze zostali przewiezieni na Lolę Sayu, do więzienia, zwanego Cytadelą. Na rozkaz naczelnika, Osiego Sobecka, Jedi był brutalnie torturowany. Powodem tych działań był zamiar uzyskania ko ordynatów Szlaku Nexus przez Separatystów. Tymczasem na Coruscant Rada Jedi rozpoczęła przygotowania do odbicia Piella. Wkrótce elitarny oddział, dowodzony przez Obi-Wana Kenobiego i Anakina Skywalkera, wyruszył do Cytadeli na pokładzie zdobycznego promu. Działania te doprowadziły do stoczenia bitwy o Lolę Sayu.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!