Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Mar Tuuk

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Tuuk.jpg
Mar Tuuk
Miejsce pochodzenia: Neimoidia[1]
Rasa: Neimoidianin
Wzrost: 209 cm[1],
Kolor skóry: Zielony
Przynależność: Konfederacja Niezależnych Systemów
Profesja: Kapitan
Mar Tuuk to wysoko postawiony oficer w stopniu kapitana. Służył we flocie Separatystów. Znajdował się pod rozkazami emira Tambora. Dowodził flotą tworzącą blokadę ojczyzny Twi'leków, Ryloth.

Biografia

"Nasza blokada jest niezniszczalna. Gdy Republika zaatakuje będzie miała bardzo przykrą niespodziankę"[2]
— Mar Tuuk o blokadzie do Wata Tambora.

W roku 21 BBY Separatyści przypuścili inwazję na planetę Ryloth. Dowodzący siłami Konfederacji, emir Wat Tambor rozkazał utworzyć wokół planety blokadę, by siły Republiki nie mogły wylądować na Ryloth. Na czele blokady stanął kapitan Tuuk. Zaplanował on taktykę, która miała powstrzymać atak Republiki. Na widoku ustawił tylko trzy okręty, a resztę floty schował za planetą. Kiedy siły wroga zbliżyły by się do blokady na pomoc wezwane zostaną ukryte okręty.

Gdy do układu przybyła flota Republiki, Tuuk był gotów na przyjęcie ataku. Tylko trzy niszczyciele Venator : Resolute, Defender oraz Redeemer dowodzone przez Anakina Skywalkera miały sforsować blokadę. Pierwszym aktem szturmu było wysłanie do ataku Eskadry Niebieskich dowodzonej przez padawana Skywalkera, Ahsokę Tano. Kapitan Mar rozkazał, by myśliwce Separatystów wyleciały im na przeciw. Kiedy eskadra Republiki przedarła się przez myśliwce Separatystów kierowały się na statek Tuuka. Zauważywszy to kapitan rozkazał ukrytym okrętom przybyć na pole bitwy. Gdy tak się stało eskadra została zdziesiątkowana, okręt Redeemer został zniszczony, a Defender ciężko uszkodzony. Republika wycofała się z pola walki. Po tej potyczce Tuuk rozkazał podwładnym zebrać informacje o Skywalkerze. Chciał poznać swojego przeciwnika. Gdy zobaczył listę efektownych zwycięstw był pod wrażeniem zdolności Jedi. Kapitan domyślił się, że Anakin wróci i spróbuje ponownie zaatakować. Kazał swoim podwładnym być w gotowości bojowej. Krótko po tym Skywalker połączył się z Tuukiem. Twierdził, że kazano mu się poddać wraz z pozostałościami jego floty. W zamian Tuuk miał pozwolić przelecieć transportom jedzenia i leków na Ryloth. W tym samym momencie jeden z droidów poinformował kapitana, że na okręcie na którym znajduje się Jedi niema po za nim żadnych istot żywych. Tuuk zorientował się co chce zrobić Skywalker. Jedi chciał spowodować zderzenie jego statku i okrętu dowodzenia Mara. Tuż przed zderzeniem kapitan uciekł ze swojego statku w kapsule ratunkowej.

Ciekawostki

  • W serialu Wojny klonów głosu Mar Tuukowi użyczył Corey Burton (w polskiej wersji Wojciech Paszkowski).
  • Początkowo Mar Tuuk miał nosić jedynie imię - "Martuk".
  • Oryginalnie Mar Tuuk miał zginąć na pokładzie swojego statku, ale podczas produkcji stał na tyle interesujący dla George’a Lucasa i załogi The Clone Wars, że jego życie zostało mu darowane.
  • Obracające się ciągle urządzenie na goglach Tuuka było inspirowane częściowo przez monokle noszone przez oficera floty Ko-Dan w filmie Ostatni gwiezdny wojownik z 1984.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!