Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Denal

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Denal.jpg
Denal
Data i miejsce śmierci: 21 BBY
Miejsce pochodzenia: Kamino[1]
Rasa: Człowiek-klon[1]
Wzrost: 183 cm [1]
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Brązowe
Przynależność:
Profesja: żołnierz-klon
Denal to żołnierz-klon służący w 501 Legionie, Wielkiej Armii Republiki podczas wojen klonów. Posiadał stopień sierżanta.

Biografia

Młodość

Denal jak każdy z milionów klonów mandaloriańskiego łowcy nagród Jango Fetta urodził się na Kamino. Został wyhodowany dla Wielkiej Armii Republiki, po odpowiednim wyszkoleniu dołączył do niej w stopniu szeregowca. Później awansował na sierżanta.

Misja na stacji Skytop

"Jeśli trzeba to pomogę, sir."
— Denal do Ahsoki Tano, gdy R3-S6 'starał się otworzyć' drzwi do sali z reaktorem.[2]

W pierwszym roku wojny, Denal wraz z kapitanem Rexem, Anakinem Skywalkerem, Ahsoką Tano, R3-S6 i trójką klonów udał się na Ruusan 2, aby zniszczyć stację nasłuchową SeparatystówSkytop.

Po wylądowaniu na powierzchni placówki dostał rozkaz od Skywalkera, by wraz z Rexem, klonami, Ahsoką i Grubym, podłożyć materiały wybuchowe pod reaktory stacji, podczas gdy Anakin będzie szukał porwanego R2-D2.

Denal, kapitan Rex i Ahsoka na stacji Skytop, przed atakiem Grievousa.
Po trwających jakiś czas poszukiwaniach drużyna dotarła do drzwi sali reaktorów. Chroniło je jednak pole ochronne, które aktywowano w skutek włączenia alarmu. Wtedy Ahsoka rozkazała R3 by zlikwidował dla nich tę przeszkodę. Denal zaproponował, że rozprawi się z drzwiami szybciej niż robot lecz Tano zapewniła go, że droid sobie poradzi.

Złotko, który był w rzeczywistości szpiegiem Separatystów, zamknął kolejne drzwi prowadzące do reaktorów. Wtedy Denal usłyszał zbliżające się droidy bojowe. Rozpoczęła się walka. Żołnierze po krótkiej wymianie ognia pokonali roboty lecz wtedy zaatakował ich generał Grievous. Cyborg szybkimi ciosami zabił trójkę klonów. Od śmierci Denala i Rexa uratowała Ahsoka, która odciągnęła wrogiego generała.

Gdy niebezpieczeństwo minęło, Rex skontaktował się z Ahsoką czy mają kontynuować misję. Młoda Jedi rozkazała by doprowadzili do zniszczenia stacji.

Po podłożeniu ładunków Denal i kapitan Rex udali się do umówionego hangaru, by móc odlecieć ze skazanej na zagładę stacji. Wtedy też R3-S6 ujawnił swoją prawdziwą tożsamość. Robot zablokował wylot z hangaru i drzwi wejściowe, po czym aktywował droidy-sępy.

Chwilę potem przybyły droidy bojowe typu B2. Gdy pojawiła się Ahsoka, wspólnymi siłami zdołali zniszczyć wrogie roboty. Wtedy też wysadzili stację. Spiesząc się zabrali R2-D2 i opuścili skazaną na zagładę placówkę Separatystów na pokładzie Twilight.[2]

Bitwa o Devaron

Denal przed pojedynkiem z Cadem Bane'em.

Jakiś czas później Denal, wraz z oddziałem klonów pod dowództwem kapitana Rexa, Ahsoki Tano i Anakina Skywalkera, wyruszył na planetę Devaron. Ich zadaniem było odbić pojmanego Jedi Bolla Ropala z rąk Cada Bane'a oraz odzyskać skradziony przez łowcę nagród holokron. Po abordażu na statek Separatystów i odnalezieniu zwłok schwytanego Jedi grupa szturmowa ścigała Bane'a. Uciekł on do hangaru, gdzie na oddział klonów czekały droidy bojowe. Rozpoczęła się walka. Korzystając z zamieszania Bane wybiegł z hangaru, zastawiając pułapkę na Ahsokę. Na ratunek padawance ruszył Skywalker. Jakiś czas później Rex rozkazał Denalowi i jeszcze jednemu klonowi pomóc Jedi. W drodze do Ahsoki i Skywalkera żołnierze natknęli się na Bane'a. Podczas próby aresztowania łowca nagród zlikwidował obu przeciwników i zamienił się z Denalem ubraniami, aby zmylić resztę wysłanników Republiki i uciec z ulegającego zniszczeniom krążownika. Na oczach Ahsoki i Anakina strzelił do Denala, ubranego w strój łowcy nagród i wskoczył na pokład promu, zajętego przez klony. Chwilę później odlecieli, a ciało Denala spłonęło podczas eksplozji statku Separatystów.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!