Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Bitwa o Null (Atak Mandalorian)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bitwa o Null2.png
Bitwa o Null
Konflikt Wojny klonów
Data 21 BBY
Miejsce Null
Wynik Zwycięstwo Konfederacji Niezależnych Systemów
Strony
Republika Galaktyczna
Dowódcy
Nieznani
Siły
Straty
  • Co najmniej dwóch Jedi
  • Liczni żołnierze-klony
  • Duża liczba rannych
NieznaneBitwa o Null to jedna z wielu bitew jakie miały miejsce podczas wojen klonów. Odbyła się na planecie Null, gdzie siły Republiki zostały zaatakowane przez sprzymierzonych z Separatystami mandaloriańskich Protektorów, wspieranych przez łowców nagród z gildii Karmazynowa Nowa[1].

Przebieg

Wkrótce wyląduje mistrz Windu, ale nasze linie obronne lada chwila zostaną przełamane. Niedługo zrobi się tu niebezpiecznie. Lepiej zaplanujmy odwrót.
— Barrissa Offee w punkcie medycznym na Null.[2]
Barrissa Offee, broniąca ranne klony przed atakiem łowców nagród.

Dokładny przebieg bitwy nie jest znany. Wiadomo, że dowodzone przez Jedi oddziały klonów zostały rozgromione przez siły mandaloriańskich Protektorów. Wojsko Republiki wycofało się do lasu, niemal wyschniętego z powodu suszy. Tam założono polowy punkt medyczny i oczekiwano na przybycie kanonierek z mistrzem Windu. Dowodzące punktem medycznym T'ra Saa i Barrissa Offee wiedząc, iż linie obronne zostaną wkrótce przełamane, przygotowywały rannych do opuszczenia planety. Nagle na miejsce przybyła niewielka grupa łowców nagród, która ostrzelała rannych, dobijając między innymi dwójkę Jedi. Następnie użyli granatów zapalających i ciężko zranili T'rę Saa. Po kradzieży mieczy świetlnych swoich ofiar zabójcy uciekli. Z powodu ostatniej suszy w lesie wybuchł pożar. T'ra Saa i Barrissa Offee obaliły Mocą drzewa, aby zdobyć osłonę.

Skutki

Otrzymaliśmy raporty, zanim to się zaczęło. Ktoś wyznaczył nagrody za Jedi, a odłam gildii łowców nagród, Karmazynowa Nowa, zatwierdził ten kontrakt. Musimy dostać się do ich kwatery głównej... Przekonać ich, że to zły pomysł. Urządzić pokaz Mocy.
— Mace Windu do Barrissy Offee podczas odwrotu z Null.[2]
Zabójcy Karmazynowej Nowej na Null.

Wkrótce zaczął padać deszcz. Na pobojowisko przybył oddział klonów z mistrzem Windu na czele. Krótki rekonesans przekonał klony, iż nikt nie ocalał. Windu jednak wyczuł rannych i usunął zawalone drzewa. Po szybkiej ewakuacji rannych załadowano na kanonierki. Jedyną lekko ranną osobą była padawanka Offee. Jedi ustalili, że Karmazynowa Nowa zatwierdziła kontrakty na śmierć Jedi. Postanowiono więc ją rozwiązać. Rannych przetransportowano do szpitala na New Holstice, gdzie także doszło do walki z Protektorami, jednak 327 Korpus Galaktyczny zdołał odeprzeć oblężenie.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!