Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Bitwa o Botajef

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bitwa o botajef.JPG
Bitwa o Botajef
Konflikt Wojna sithańsko-imperialna
Data 127 ABY
Miejsce Botajef
Wynik Zwycięstwo Imperium Fela
Strony
Imperium Fela Mandalorianie (wynajęci przez Sojusz Galaktyczny)
Dowódcy
Sierżant Ran Harkas Chernan Ordo
Siły
407 Dywizja Szturmowców Mandaloriańscy piechurzy
Straty
Nieznane CiężkieBitwa o Botajef miała miejsce pod koniec pierwszego roku wojny sithańsko-imperialnej pomiędzy siłami Mandalorian działającymi na zlecenie Sojuszu Galaktycznego a wojskami Imperium Fela.

Przebieg

O samym przebiegu bitwy niewiele wiadomo, szczątkowo znana jest jedynie jej końcowa faza, podczas której siły Mandalorian dowodzone przez Chernana Ordo miały coraz większe problemy z mającymi ogromną przewagę siłami imperialnymi. Oczekujący na przybycie sojuszniczej floty, Chernan wysłał jednego ze swoich podwładnych, Hondo Karra, do centrum łączności aby odkrył dlaczego nie działają komunikatory. Ten wykonując polecenie, odkrył, że mają oni w swoich szeregach zdrajcę, Yaga Auchsa. Z trudem udało mu się przeżyć próbę zabicia go jaką podjął wspomniany zdrajca. Tymczasem Mandalor został zabity, a siły Mandalorian pokierowane do odwrotu z planety, pod przywództwem nowego Mandalora, którym obwołał się podstępnie działający Yaga. Z pozostałych na planecie dwóch znanych Mandalorian, Vevec został zabity przez członka drużyny Joker, a Hondo, który zawczasu przebrał się w imperialną zbroję, dołączył do sił imperialnych, ratując tym samym swoje życie.

Następstwa

Mandalorianie, pod przywództwem Mandalora działającego na zlecenie bliżej nieokreślonego "Mistrza", zniknęli z pól bitewnych galaktyki, zaszywając się na ojczystej planecie - Mandalorze.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!