Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Atak na siedzibę Ziro

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zirocaptured.jpg
Atak na siedzibę Ziro Desilijica Tiure
Konflikt: Wojny klonów
Data: 22 BBY
Miejsce:
Przyczyny:
Skutki:
Uczestnicy:
Atak na siedzibę Ziro Desilijica Tiure miał miejsce w roku 22 BBY. Spowodowany był przymierzem przestępczego bosa z Konfederacją Niezależnych Systemów. W jego wyniku Ziro został osadzony w więzieniu.

Przyczyny

Senator Amidala, podsłuchująca rozmowę spiskowców.

W pierwszym roku wojen klonów Hutt Ziro sprzymierzył się z hrabią Dooku. Ich wspólnym celem było porwanie Rotty i wmanewrowanie w uprowadzenie Jedi. Skutkiem tego Ziro miał przejąć władzę nad klanem Huttów. Kiedy plan został wcielony w życie, Dooku i jego sojusznik zadbali o to, aby Republikanie poznali miejsce przetrzymywania Rotty. Kiedy próba odbicia Hutta zaczęła się komplikować, Kanclerz Palpatine opisał sytuację senator Amidali, która udała się do siedziby Ziro, aby ten skontaktował się z Jabbą, ojcem Rotty, i wznowił negocjacje z Republiką.

3-PO, sprowadź pomoc, więzi mnie Ziro Hutt!
— Senator Amidala do C-3PO.[1]

Kiedy Amidali udzielono audiencji u Ziro, senator przedstawiła swoje prośby. W odpowiedzi na to Ziro wykrzyknął, iż to Jedi porwali Rottę i nie zamierza im pomagać. Następnie kazał wyrzucić przedstawicielkę Senatu. Kiedy Amidala była wyprowadzana do windy, obezwładniła droida typu IG-86 i przemknęła ponownie do sali Ziro. Tam zauważyła, jak boss przestępczy omawia z hrabią Dooku dalsze działania w sprawie porwania. W tym jednak momencie Amidala została złapana przez droidy. Na rozkaz Hutta senator została wtrącona do celi. Kiedy roboty rewidowały płaszcz, Padmé fortelem skłoniła je do aktywowania komunikatora. Dzięki temu poinformowała C-3PO o swoim położeniu i nakazała mu wezwać pomoc.

Przebieg

Stój, Ziro! Ani kroku dalej!
— Senator Amidala podczas akcji.[1]
Atak klonów.

Po tym incydencie Amidala została po raz kolejny zaprowadzona przed oblicze Ziro. Ten oznajmił, iż senator jest zbyt niebezpieczna i postanowił ją zgładzić. Nie obawiał się popełnienia zabójstwa w stolicy Republiki, ponieważ miał sympatyków w Senacie. W tym jednak momencie dał się słyszeć huk eksplozji – klony z Gwardii Coruscańskiej wysadziły drzwi pałacu. Po chwili do sali zajrzał C-3PO. Chwilkę potem do pomieszczenia wkroczyły klony pod dowództwem komandora Foxa. Żołnierze bardzo szybko pokonali droidy, a Amidala zatrzymała Ziro. Po chwili przestępca został aresztowany. Padmé zmusiła Hutta do skontaktowania się z Jabbą i wyznania całej prawdy o spisku.

Skutki

Rozmowa z Jabbą.
Zabezpieczyliśmy lokal Hutta, sir. Senator Amidala jest bezpieczna i wraca właśnie do Senatu w towarzystwie swojego androida protokolarnego. Zatrzymaliśmy lorda Ziro. Twierdzi, że został zmuszony do porwania syna Jabby przez hrabiego Dooku. Żadnych strat – oczywiście jeśli nie liczyć droidów.
— Komandor Fox w raporcie dla dla kwatery głównej WAR.[2]

Ujawnienie intrygi pozwoliło Republice na zawarcie przymierza z Jabbą i uzyskanie dostępu do Zewnętrznych Rubieży. Ziro został osadzony w więzieniu. Republikanie nie zdawali sobie sprawy, iż znajduje się on w posiadaniu holodziennika, który zawierał dowody nielegalnej działalności Rady Huttów. Z tego powodu głowy klanów przestępczych wynajęli Cada Bane'a, by ten wydostał Ziro z więzienia.[3]

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!