Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Kryzys zakładników w Senacie Galaktycznym

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwaniaKryzys zakładników w Senacie Galaktycznym miał miejsce w okresie wojen klonów. Wynajęci przez Huttów łowcy nagród mieli zmusić Kanclerza, aby wydał polecenie uwolnienie Ziro z więzienia. Akcja zakończyła się zgodnie z planem przestępców.

Przyczyny

"Problem Ziro rozwiąże rodzina Huttów. Bardzo skutecznie."
TC-70 do Anakina Skywalkera po aresztowaniu Ziro.[1]
Aresztowanie Hutta Ziro.

W bliżej nieokreślonym momencie wojen klonów hrabia Dooku uknuł wraz z Huttem Ziro spisek, mający sprzymierzyć Klan Huttów z Konfederacją Niezależnych Systemów oraz pomóc Ziro przejąć władzę nad Klanem. W tym celu słudzy Hutta porwali syna Jabby, Rottę, i przekazali go Asajj Ventress. Ta ukryła porwanego w klasztorze na Teth. Dzięki staraniom Separatystów, klony namierzyły Rotę. Działania w trakcie bitwy miały przekonać Jabbę, iż to Republikanie porwali Rotę. Ostatecznie, dzięki staraniom Padmé Amidali, spisek został ujawniony, a Ziro został aresztowany przez żołnierzy Centralnych Oddziałów Bezpieczeństwa. Aresztowanie Ziro nie było Huttom na rękę, ponieważ uwieziony członek Klanu posiadał holodziennik, zawierający dowody przestępczych czynów Rady Huttów. W tej sytuacji Jabba Hutt wynajął łowcę nagród, Cada Bane'a, aby zdobył plany budynku Senatu Galaktycznego.

Przebieg

Plany budynku Senatu

" - Dlaczego przyczepiłeś mi to do głowy?
- By dowiedzieć się, co jest w środku."
C-3PO i Cad Bane.[2]

Duros udał się na Coruscant wraz ze swoimi współpracownikami i porwał R2-D2 oraz C-3PO, robiących zakupy na przyjecie, urządzane przez senator Amidalę. Po przejrzeniu pamięci droidów, łowcy nagród skopiowali z niej plany budynku Senatu i usunęli z niej dane o ostatnich wydarzeniach. Następnie wyrzucili je na ulicy. Droidy znalazły zakupione towary i wrócili do apartamentu senator Amidali. Bane po zdobyciu planów wrócił do pałacu Jabby. Tam dostał zlecenie ataku na senat i uzyskanie zwolnienia Ziro z więzienia.

Atak na Senat

"Mam tu sprawę do załatwienia. Może to wy zejdziecie mi z drogi?"
— Cad Bane do kapitana Gwardii Senackiej.[3]
Potyczka na lądowisku senackim.

Aby dostać się do gmachu Senatu, Bane ukrył w swoim śmigaczu droidy bojowe i Shahana Alamę, po czym wylądował na parkingu senackim. Kiedy podeszli do niego strażnicy, Aurra Sing otworzyła ogień z blastera snajperskiego. Po chwili droidy i Alama zaatakowali ochroniarzy. Po kilku chwilach łowcy nagród przejęli lądowisko. Na miejsce przyleciała Aurra Sing z Robonino i kolejnymi robotami. Komando-droidy założyły zbroje gwardzistów i dostosowały swoje modulatory głosu. Po chwili poinformowali dowódcę ochrony, iż na lądowisku miał miejsce mały protest przeciwko wojnie, który już został stłumiony. Następnie zabezpieczyły lądowisko. Reszta grupy weszła do gmachu. Po zajęciu centrum kontroli i zabiciu nowej zmiany warty wtargnęli do zachodniego skrzydła Senatu i zamknęli grupę senatorów, w tym Padmé Amidalę, Onacondę Farra i Baila Organę, w sali, która służyła im za miejsce spotkań. Łowcy nagród nie wiedzieli, że Amidala posiada miecz świetlny Anakina Skywalkera, który trafił w jej ręce w wyniku serii przypadków. Łowcy nagród zaczęli przeszukiwać zakładników, zabierając im komunikatory.

Szantaż

"Wybacz mi to najście, Kanclerzu, ale przejąłem kontrolę nad zachodnim skrzydłem Senatu, a jego lokatorzy zostali moimi zakładnikami. Jeżeli ci na nich zależy, to radzę uwolnić Hutta ziro z aresztu."
— Cad Bane do Kanclerza Palpatine'a.[3]
Robonino, obezwładniający Skywalkera.
Tymczasem do gabinetu {{L|Wielki Kanclerz Republiki|Kanclerza]] Palpatine'a wszedł senator Orn Free Taa, sugerujący, aby odebrać połączenie. Nad biurkiem przywódcy Republiki wyświetlił się hologram Cada Bane'a. Duros poinformował rozmówcę, iż przejął kontrolę nad zachodnim skrzydłem Senatu i porwał senatorów, znajdujących się w tej części gmachu. Następnie zażądał uwolnienia Hutta Ziro z więzienia. Kiedy Palpatine odparł, że Republika nie akceptuje podobnych gróźb, Robonino skończył pracę nad konsolą sterującą i zamknął wszystkie drzwi w Senacie oraz wyłączył światła. Włączyło się oświetlenie awaryjne. Zaniepokoiło to Anakina Skywalkera, który wychodził z gabinetu Amidali. Tymczasem Bane podszedł do Padmé i zapytał, kim ona jest. Kiedy senator zażądała natychmiastowego wypuszczenia, do sali zbliżył się Skywalker. Został jednak zauważony przez Bane'a. Kiedy zaczął uciekać, Duros wysłał w pościg Alamę i jednego IG-86. Kiedy łowcy nagród go dogonili, Jedi zorientował się, że nie ma miecza. Zdołał jednak ponownie uciec, schował się w jednym z pokojów i spróbował nawiązać połączenie z Kanclerzem. Jego rozmowa ściągnęła łowców nagród. Skywalker ukrył się i wpłynął Mocą na Alamę, aby sprawdził dwa pozostałe piętra. Kiedy przestępcy się rozdzielili, Anakin podążył za droidem-zabójcą. Robot wkrótce go zauważył. W wyniku bójki Skywalker zniszczył maszynę, psując jednocześnie jej blaster. Kiedy na miejsce dotarł Shahan Alama, Skywalkera już nie było. Weequay domyślił się, że Jedi jest nieuzbrojony. Zabójca wrócił do Bane'a i zameldował mu o swoim odkryciu. Przywódca przestępców wysłał ponownie Alame w towarzystwie Aurry Sing, aby złapali przeciwnika.
Uwolnienie Hutta Ziro.
Sam Bane nawiązał połączenie z Kanclerzem. Kazał mu nagrać rozkaz uwolnienia Hutta Ziro, przekazać go senatorowi Taa i wysłać go do więzienia na pokładzie śmigacza gangsterów. Tymczasem Skywalker dotarł do centrum kontrolnego. Kiedy Robonino go zobaczył, zamknął się wewnątrz pomieszczenia. Jedi został zaskoczony przez Alamę, jednak dzięki Mocy wyszarpnął mu blater. Zniszczyła go Aurra Sing. Kiedy Anakin walczył z łowcami nagród, w centrum kontroli wyskoczył Robonino z paralizatorem i obezwładnił Jedi. Następnie przestępcy zabrali jeńca do pozostałych zakładników. Kiedy Kanclerz przekazał senatorowi Taa dysk z amnestią, do biura wszedł IG-86 i zabrał polityka ze sobą. Następnie wyruszyli do więzienia.

Tam 3-D wymienił senatora Taa na Hutta Ziro. Pochwili wyruszył z nim do Senatu. Tymczasem łowcy nagród rozmieścili na ścianach sali, w której przetrzymywali zakładników, ładunki wybuchowe, połączone wiązkami laserów, wrażliwych na przerwanie. W ten sposób senatorowie i nieprzytomny Skywalker zostali uwiezieni w pomieszczeniu. Łowcy nagród udali się na lądowisko.

Zakończenie

"Robimy, co każe."
Komandor Fox do podwładnych.[3]
Uwięzieni senatorowie.

Kiedy łowcy nagród zmierzali na platformę lądowniczą, do Senatu leciały kanonierki z żołnierzami Centralnych Oddziałów Bezpieczeństwa. Cześć z nich wdarła się przez okna do biura Kanclerza i zabezpieczyła przywódcę. Reszta, dowodzona przez komandora Foxa, zajęła platformę. Kiedy na miejsce przybył Bane i jego towarzysze, Kanclerz wysłał do niego wiadomość, w której stwierdził, iż łowca nagród jest aresztowany. W odpowiedzi Duros zagroził wysadzenie zachodniego skrzydła Senatu. Komandor Fox rozkazał podwładnym przepuścić gangsterów. Tymczasem Skywalker się ocknął. Na platformę przybył śmigacz z 3-D i Zirem na pokładzie. Łowcy nagród odlecieli. Tymczasem Anakin zaczął wycinać mieczem, zwróconym przez Amidalę, dziurę w podłodze, aby ratować senatorów. Tymczasem Ziro skarżył się Bane'owi, jakich upokorzeń doznał w więzieniu. Aby poprawić Huttowi humor, Duros aktywował ładunki wybuchowe w Senacie. W tej samej chwili podłoga pod senatorami zapadła się i wszyscy spadli piętro niżej, unikając śmierci. Bane zabrał Ziro na Nal Hutta.

Skutki

"Jeśli mnie zabijesz, dziennik natychmiast znajdzie się w Senacie."
— Ziro Desilijic Hutt do jednego z członków Rady Huttów.[4]

Rada Jedi wyznaczyła Obi-Wana Kenobiego i Quinlana Vosa do znalezienia ziro i ponownego postawienia go przed sądem. Tymczasem Rada Huttów prowadziła negocjacje z Ziro, mające na celu odzyskanie holodziennika.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!