Zapraszamy do udziału w konkursie


Wampa/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Ten artykuł dotyczy gatunku zwierząt. Zobacz też: Wampa (gladiator).
Wampa.jpg
Wampa
Planeta pochodzenia: Hoth
Przeciętny wzrost: 4 m
Kolor skóry: Czarna
Kolor futra: Białe
Kolor oczu: BrązoweWampy to wielkie, pokryte białym futrem, stworzenia znajdujące się na samej górze łańcucha pokarmowego na lodowej planecie, Hoth.

Charakterystyka

Wampy miały ponad 4 metry wzrostu i były uzbrojone w potężne kły, rogi i szpony. Odżywiały się głównie tauntaunami, ale nie gardziły też inną zdobyczą - nawet człowiekiem. Były bardzo inteligentne. Potrafiły przechowywać żywą ofiarę, częściowo zamrożoną i unieruchomioną przez lód, do czasu aż będą głodne. Dzięki temu, że były pokryte białym futrem, mogły przemieszczać się właściwie niezauważone po pokrytej śniegiem Hoth. Poruszały się w pozycji wyprostowanej - na dwóch nogach. Ukrywały się w licznych jaskiniach na planecie. Wampy wykształciły też swoisty sposób porozumiewania. Ryki i warknięcia służyły im do zdobywania samic, jak również do "uzgadniania" większych planów. Przykładem takiego zorganizowanego działania był nocny atak na pozostałości bazy Echo kilka lat po ucieczce stamtąd rebeliantów.

Wampy stały się ofiarą wielu poszukiwaczy emocji, a także zwykłych kłusowników. Zabijano je dla grubego, pięknego futra, rogów i kłów.

Spotkanie z Wampą przeżył Luke Skywalker, kiedy podczas patrolowania perymetru bazy Echo został zaatakowany, a potem uwięziony w lodzie.

Ciekawostki

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
wamp.