T-65R X-wing

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Ten artykuł dotyczy jednego z typów X-wingów. Zobacz też: inne typy oraz znaczenia nazwy X-wing.
T-65R X-wing
Podstawowe dane
Pełna nazwa: Incom T-65R X-wing Reconnaissance Starfighter
Producent: Incom Corporation
Specyfikacja techniczna
Długość: 12,5 m
Prędkość w atmosferze: 1050 km/h
Prędkość w kosmosie: 8
Hipernapęd: Klasy 1
Uzbrojenie: Brak
Różne
Załoga: 1 pilot
Pasażerowie: Brak
Ładowność: 110 kg
Rola: Myśliwiec zwiadowczy
Przynależność: Nowa RepublikaT-65R X-wing to zwiadowcza wersja podstawowego X-winga. W przeciwieństwie do dużo popularniejszego Y-winga Longprobe, T-65R nie mógł być wykorzystywany w walce z racji braku uzbrojenia.

Charakterystyka

Myśliwiec ten wyposażony był w specjalistyczny komputer, którego zadaniem było analizowanie sygnałów zbieranych przez pokładowe systemy wykrywania. Komputer ten mieścił się tam, gdzie w maszynach bojowych zwykło się montować wyrzutnie torped. Aby być w stanie zebrać jak najwięcej informacji, X-wing R holował w pewnej odległości za sobą dwa zasobniki, wypełnione najnowszej generacji aparaturą nasłuchową i skanującą o wysokiej czułości. To właśnie obecność tych zasobników wymusiła usunięcie działek laserowych - ich emisje (nawet w stanie spoczynku) były zbyt duże, aby zapewnić sprzętowi niezakłócone działanie. Tak więc w przypadku walki, pilot mógł polegać tylko na zwrotności swojej maszyny i (ostatecznie) liczyć na refleks eskorty.

Mniej więcej równolegle Nowa Republika używała też zwiadowczych X-wingów BR, które nastawione były raczej na aktywne wykrywanie i z tego względu pozostawiono na nich uzbrojenie energetyczne i zainstalowano im mocniejsze silniki, co uniemożliwiło korzystanie z gondoli pasywnych.

Źródła

Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.