Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Simon Pegg

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Simon Pegg.jpg
Simon Pegg
Data urodzenia: 14 lutego 1970
Miejsce urodzenia: Gloucester, Anglia, Wielka Brytania
Wzrost: 178 cm
Kolor oczu: Brązowe
Kolor włosów: Blond
Wkład w uniwersum
Role:Simon Pegg (ur. 14 lutego 1970 jako Simon John Beckingham) to brytyjski aktor. W Gwiezdnych wojnach wcielił się w postacie Dengara i Unkara Plutta.

Biografia

Wczesne życie

Simon Pegg urodził się 14 lutego 1970 roku w Gloucester w Anglii, jako Simon John Beckingham. Był synem urzędniczki państwowej i muzyka jazzowego. Nazwisko Pegg przyjął po nazwisku swojego ojczyma. Uczęszczał do wielu szkół, między innymi Castle Hill Primary School, Brockworth Comprehensive Secondary School i King's School Gloucester. Studiował także literaturę angielską na Stratford-upon-Avon-College. Należał także do Towarzystwa Dramatycznego w trakcie studiów na University of Bristol. Posiada tytuł licencjata z dramatu.

Początki kariery

Simon Pegg z ekipą w czasie kręcenia serialu Big Train.

W roku 1993 Simon przeniósł się do Londynu. Zaczął występować tam w "stand-upach". W roku 1995 występował na Festiwalu w Edynburgu. Zaproszony został także na festiwale w Australii i Nowej Zelandii, gdzie oferowano mu dawanie występów na tamtejszych scenach w latach 1996-1997. Niedługo później zauważyli go twórcy telewizyjni, dzięki czemu zaczął swoją grę aktorską w serialach komediowych takich jak Asylum, Big Train czy Hippies. Od 1999 zajął się tworzeniem serialu Spaced, równolegle grając w nim jedną z głównych ról.

Sukcesy aktorskie

Pod koniec lat 90. posiadał już swoje pierwsze role w różnorakich pełnometrażowych filmach, takich jak Opowieści z metra, Pensjonat dla świrów czy też Hotel Paradiso. W 2004 roku grał główną rolę w oblanej czarnym humorem komedii o tytule Wysyp żywych trupów, dodatkowo będąc jednym z jej scenarzystów. 23 lipca 2005 roku wziął ślub z Maureen McCann. W 2007 był współscenarzystą i posiadaczem głównej roli w Hot Fuzz - Ostre psy. Do Hollywood trafił w 2008 roku, kiedy otrzymał główną rolę w komedii Jak stracić przyjaciół i zrazić do siebie ludzi. Rok później na świat przyszła jego córka, Matilda. W 2013 zagrał w komedii To już jest koniec, za co rok później otrzymał nominację do nagrody "Critics Choice" za najlepszą grę aktorską oraz kolejne dwie, tym razem do "Saturna" za najlepszą grę aktorską oraz najlepszy scenariusz. Zagrał także drugoplanową grę w Mission: Impossible - Rogue Nation, za co w 2016 otrzymał nominację do "Saturna".

Gwiezdne wojny

Simon Pegg w kostiumie Unkara Plutta.

W świecie Gwiezdnych wojen zasłynął jako odtwórca roli Dengara w serialu animowanym Wojny klonów w odcinku o tytule Bounty z 2012. W 2015 powrócił do Gwiezdnych wojen, grając rolę Unkara Plutta w Przebudzeniu Mocy. Ponownie jako Dengar powrócił w dodatku Bespin do gry Battlefront. Pojawił się także w grze LEGO Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy jako droid O-MR1 i Unkar Plutt.

Linki zewnętrzne


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!