Platforma kosmiczna XQ3

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Platforma kosmiczna XQ3
Podstawowe dane
Producent: Telgorn Corporation
Specyfikacja techniczna
Długość: 999 m
Silniki: Brak
Hipernapęd: Brak
Uzbrojenie:
Załoga: 2450
Różne
Rola:
  • Port przeładunkowy
  • Magazyn
  • Centrum produkcyjne
  • Stacja handlowa


Platforma kosmiczna XQ3 to stacja kosmiczna z serii XQ, następca platform kosmicznych XQ1 i XQ2. Jako pierwsza z tej linii została zaprojektowana, a później konstruowana przez Telgorn Corporation. W przeciwieństwie do poprzedników, była kupowana przede wszystkim przez prywatnych przedsiębiorców, a nie Imperium.

Budowa

Choć XQ3 była bardzo podobna do swoich poprzedniczek, wyróżniała się charakterystycznymi cechami projektów Telgorna. Stacja miała bardziej zwartą konstrukcję, w celu nie marnowania przestrzeni, jaka znajdowała się pomiędzy poszczególnymi modułami. Zgodnie z tradycją pozostały trzy płaty, a na każdym z nich hangar i dwa turbolasery zainstalowane na końcach. Były one jednak przymocowane bliżej głównego modułu, co znacznie poprawiało trwałość stacji. Pozostało sześć podwójnych działek laserowych, ale były one rozlokowane inaczej: jeden zainstalowany był nad wlotem każdego z trzech hangarów, a trzy na spodzie. Stacja miała podobne opancerzenie, jak to jakie posiadały poprzednie XQ i identyczny generator osłon.

Centralny moduł został specjalnie przebudowany, aby nie było problemów z małą ilością miejsca. Więcej, znaleziono tyle miejsca, że platformy XQ3 mogły mieć załogę liczącą niemalże 2,5 tys. ludzi. Spowodowało to jednak znaczny wzrost masy stacji. Tak wielki, że konieczne było zainstalowanie iglicy stabilizacyjnej na spodzie.

Zastosowanie

Mimo, że platforma XQ3 była w stanie pełnić wszystkie funkcje swoich poprzedniczek, a nawet posiadała wiele dodatkowych możliwości, to nie osiągnęła takiej popularności jak np. XQ1. Była po prostu zbyt droga, a jej poprzedniczki były już bardzo popularne. Przez to platformy XQ3 znalazły zastosowanie głównie jako wielkie porty przeładunkowe (były zdolne do obsługiwania okrętów klasy krążowników), magazyny kosmiczne i centra produkcyjno-handlowe.

Źródła