Novoc Vevut

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Novoc Vevut
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Czarne
Kolor skóry: Ciemna
Przynależność: Mandalorianie
Novoc Vevut był żyjącym w okresie drugiej galaktycznej wojny domowej Mandalorianinem, adopcyjnym ojcem Ghesa Orade.

Biografia

Novoc Vevut był jednym z Mandalorian którzy przybyli na planetę Drall, do baru Zerrii, aby omówić propozycję jaką Thrackan Sal-Solo złożył Mandalorianom.

Jakiś czas później gdy Mirta Gev wróciła z wizyty na grobie matki, wraz z Fettem, Novoc Vevut zajmował się akurat pracą nad blasterem - jego specjalnością. Widząc Bobę i Mirtę stwierdził, że dobrze się dzieje - znowu współpracowali razem ze sobą. Zamienił parę słów z Mirtą, a gdy ta weszła do domu, ponownie skupił się na dialogu z Fettem. Wspominając, jak zachowywał się Ghes po tym jak Novoc go adoptował, wypytywał Bobę czy ten ma coś przeciwko jego synowi. Boba jednak urwał wątek, stwierdzając że Mirta już skończyła 13 lat, więc sama może dokonywać tego typu wyborów. Następnie poinformował Vevuta o pakcie z Verpinami, zapraszając go, jako zbrojmistrza, do udziału w rozmowach z nimi, właśnie na tematy uzbrojenia.

Novoc Vevut brał także udział z m.in. Ghesem i Mirtą, w Bitwie o Fondor. Towarzyszył on Fettowi i innym Mandalorianom gdy Ci szturmowali Bloodfina, zajmując się wraz z Baltanem Caridem otwieraniem, a właściwie wysadzaniem zabarykadowanych przejść, walcząc tym samym w pierwszej linii ramię w ramię z Bobą. Gdy ustalili, że Moffowie uciekli z pomieszczenia w którym Mandalorianie mieli zamiar ich zastać, udali się za nimi w pościg, przypadkowo zapędzając ich w potrzask, w którym Moffowie znaleźli się między Vevutem i innymi ścigającymi ich Mandalorianami z tyłu, a Mirtą i Jainą Solo z przodu. Mandalorianie wykorzystali sytuację, eliminując wszystkich pojmanych Moffów. Następnie Vevut wraz z Caridem wspięli się po drabince do włazu którym uciekła Tahiri Veila, ku wściekłości Fetta zamykając go za sobą, blokując tym samym drogę jemu, Mircie i Jainie. Udało im się dotrzeć w okolice Tahiri w momencie, gdy dotarł do niej także Darth Caedus. Widząc to, dwójka Mandalorian, korzystając z faktu, że ich kombinezony były próżnio-odporne, zaczęła przecinać rękaw cumowniczy powodując jego dehermetyzację. Baltan zaatakował Jacena, miażdżąc mu kostkę i przestrzeliwując kolano, ale nie zabijając - zgodnie z zakazem Fetta.

Tydzień po pierwszej wizycie Gotaba na farmie Beviina-Vasura, Vevut ogłosił wszystkim, że jego syn, Ghes Orade wymienił z Mirtą Gev przysięgę małżeńską, i zaprosił na przyjecie weselne do swojego domu.

Wygląd

Vevut był czarnoskóry, a jego twarz pokryta była bliznami. Nosił także długie włosy powiązane w warkocze - wplótł w nie złote ozdoby, które grzechotały każdorazowo gdy poruszał głową. Goran Beviin powiedział Bobie, że złoto z którego wykonano ozdoby pochodziło od osób które Novoc w ciągu wielu lat zabił.

Ciekawostki

W polskim wydaniu Braterstwa krwi podane jest, że Novoc posiada długą, kędzierzawą brodę w którą wplecione są złote ozdoby - jest to błąd tłumaczeniowy, w angielskim oryginale fragment ten nie mówi o brodzie, ale o włosach.

Źródła