Myśliwiec typu Pinook

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Myśliwiec typu Pinook
Podstawowe dane
Producent: Joraan Drive Systems[1][2]
Rodzaj: Myśliwiec kosmiczny
Specyfikacja techniczna
Silniki: 1 silnik jonowy [1]
Prędkość w atmosferze: 600 km/h [2]
Prędkość w kosmosie: 96 MGLT [1]
Hipernapęd: Klasy 1,5 [2]
Uzbrojenie:
Różne
Załoga: 1 pilot [2]
Pasażerowie: Brak [2]
Ładowność: 25 kg [2]
Cena:
  • 50 000 cr (nowy) [2]
  • 25 000 cr (używany) [2]



Myśliwiec typu Pinook był typem dość dużego, lecz słabo uzbrojonego myśliwca kosmicznego produkowanego przez firmę Joraan Drive Systems, podczas galaktycznej wojny domowej. Była to maszyna przeznaczona na rynek cywilny, lecz jej modele trafiły również do Sojuszu Rebeliantów.

Charakterystyka

Frachtowiec YV-545 eskortowany przez dwa rebelianckie myśliwce typu Pinook.

Mówiono, że parametry myśliwca typu Pinook były tak marne, że nie mógł to być przypadek. Istotnie, oprócz ceny, która rzeczywiście była dość niska, maszyna wypadała bardzo słabo pod każdym względem. Nie było jednak intencją producenta, aby jego produkt był tak beznadziejny. Firma Joraan Drive Systems, która była projektantem myśliwca nie była zbytnią orędowniczką Nowego Ładu. W odwecie, imperialni inspektorzy nakazali twórcom, aby powstała maszyna była pozbawiona wszelkich typowo militarnych cech. Główni chodziło o redukcję uzbrojenia i zmniejszenie osiągów.

Stosunkowo duża maszyna została w wyniku tego wyposażona tylko w jeden silnik jonowy, który mógł ją rozpędzić maksymalnie do 96 MGLT. Uzyskana manewrowość była przeciętna. Osłony, jakie były na wyposażeniu myśliwca miały moc około połowy tych, jakie miał X-wing. Kadłub natomiast był niewiele trwalszy od kadłuba imperialnego TIE Interceptora, w efekcie czego podczas walki po utracie osłon myśliwiec wybuchał raptem po dwóch celnych trafieniach.

Uzbrojenie maszyny stanowiły dwa mało wydajne działka laserowe. Istniała jednak możliwość zainstalowania dwóch wyrzutni rakiet, z których każda mogła pomieścić po jednym pocisku dowolnego rodzaju.

Przypisy

Źródła