Myśliwiec typu Davaab

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Życie wydaje się prostsze, kiedy coś naprawiasz.

Ten artykuł wymaga dopracowania.


Prosimy, dopracuj go pod względem języka i formy, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji. W tym artykule należy: uzupełnić linki.

Myśliwiec typu Davaab
Podstawowe dane
Producent: Core Galaxy Systems
Rodzaj: Myśliwiec kosmiczny
Specyfikacja techniczna
Długość: 8,8 m
Prędkość w atmosferze: 1100 km/h
Prędkość w kosmosie: Klasy 2
Uzbrojenie:
Różne
Ładowność: 40 kg
Cena:
  • 150 000 cr (nowy)
  • 80 000 cr (używany)
Przynależność: MandalorianieMyśliwiec typu Davaab to nietypowego kształtu myśliwiec, który zaprojektowany został przez Core Galaxy Systems jeszcze przed wybuchem wielkiej wojny Sithów. Wkrótce potem, podobnie jak duża ilość innych projektów, został odkryty i twórczo zaadaptowany przez Mandalorian. Konkwistadorzy mandaloriańscy stworzyli wiele indywidualnych modyfikacji tej maszyny, a każda z nich była dla jego posiadacza przedmiotem najwyższej dumy - niemal tak, jak własna beskar'gam (zbroja). Z chwilą rozpoczęcia przygotowań do konfliktu nazwanego później wojnami mandaloriańskimi, maszyny typu Daavab na doprowadzono do nowego standardu, już w postaci wzbogaconej o niektóre mandaloriańskie usprawnienia.

Charakterystyka

Opis myśliwca

Myśliwce typu Davaab w bitwie pod Vanquo

Maszyna ta posiadała dwa różnej długości skrzydła o ruchomym mocowaniu, które składały się do lądowania - podobnie, jak kilka tysięcy lat później rozwiązano to w B-wingach. Również kokpit charakteryzował się nietypowym kształtem: mimo przygotowania miejsca dla jednego tylko pilota, posiadał dwie przeszklone kopuły, po jednej z każdej strony kadłuba - lub też z góry i z dołu, wszystko zależało bowiem od perspektywy siedzącego w obrotowym mocowaniu pilota. Maszyna tego typu była równocześnie szybka, solidnie opancerzona i posiada seryjnie montowany hipernapęd oraz komputer nawigacyjny zdolny do przechowywania w pamięci do pięciu zestawów koordynat skoków. Słabym punktem Davaaba było natomiast niezbyt silne uzbrojenie - wyposażono go w dość słabe działko laserowe i jedynie trzy pociski rakietowe, co w przypadku dłuższych potyczek okazywało się niewystarczające.

Modyfikacje i warianty

Konstrukcja Davaaba sprzyjałą wszelkim modyfikacjom i przeróbkom, co bardzo odpowiadało Mandalorianom. Przed wprowadzeniem neokonkwistadorskiego standardu, mającego na celu usprawnienie procesu wytwórczego i umożliwienie montażu tych maszyn na liniach produkcyjnych nowo powstających fabryk wojennych, praktycznie każda jednostka tego typu posiadała własne charakterystyki i dodatkowe wyposażenie, co sprawiło nawet, że czasem nie mówiło się o typie, ale o klasie Davaab. Częstymi modyfikacjami było chociażby przystosowanie kokpitu do obsługi przez pilota ubranego w pancerz mandaloriański. Produkcja masowa niemal położyła temu kres - niemal, gdyż stara gwardia szybko zorientowała się, że brak systemu szczegółowej kontroli pozwala im na nowo wprowadzać swoje własne modyfikacje, jeśli tylko nie będą się z nimi zbytnio obnosić.

Historia

Davaab podczas wojen mandaloriańskich pełnił rolę podstawowego myśliwca eskortowego, chroniąc większe okręty i zgrupowania floty, a także wspierając siły naziemne podczas oczyszczania powierzchni planet i patrolując zdobyte obszary. Maszyny tego typu wzięły udział między innymi w bitwie o Vanquo oraz w inwazji na Taris.

Ciekawostki

Źródła

Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.