Platforma Obronna Golan III NovaGun

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
(Przekierowano z Golan III)
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Platforma Obronna Golan III NovaGun
Podstawowe dane
Producent: Golan Construction Corporation
Specyfikacja techniczna
Długość: 2,4 km
Silniki: Brak
Uzbrojenie:
  • 2 powójne ciężkie turbolasery
  • 27 pojedynczych turbolaserów
  • Co najmniej 5 wyrzutni rakiet (zależnie od wersji)
Załoga: 880
Pasażerowie: 300 żołnierzy
Różne
Rola: Platforma obronna


Platforma Obronna Golan III NovaGun (zwana również w skrócie Golan III) to ostatnia i jednocześnie najpotężniejsza platforma obronna serii Golan. Produkowana przez Golan Construction Corporation dla Imperium podczas galaktycznej wojny domowej.

Charakterystyka

Wielkie sukcesy platform Golan I i Golan II udowodniły, że seria ta była wyjątkowo udana. Imperium uznało, że Golan Construction Corporation to wystarczająco dobra firma, aby zlecić jej zaprojektowanie stacji zdolnej chronić najważniejsze instalacje wojskowe.

Podczas projektowania twórcy postanowili połączyć zalety poprzednich platform, czyli w miarę nieskomplikowanego kształtu, który nie ograniczałby zakresu strzału turbolaserów z większą ilością uzbrojenia i opancerzenia. Tak więc w Golan III nie pojawiły się już moduły strzeleckie podczepione od spodu do modułu głównego. Działa, które się na nich znajdowały zainstalowano za to bezpośrednio na kadłubie. Zmniejszono liczbę turbolaserów chroniących wloty do hangaru, ale za to one same wejścia zostały lepiej opancerzone i stały się trudniej dostępne. Zachowano 3 turbolasery przy podstawie iglicy i liczbę wyrzutni rakiet (pięć lub więcej). Na koniec stację wyposażono w osłony o mocy równej 175% tego co posiadał Gwiezdny Niszczyciel typu Imperial-II i podobnie rzecz miała się z kadłubem. Ponadto, tak samo jak w Golan II, Golan III miał mostek dowodzenia umieszczony na osobnej wieży.

Zastosowania

Ze względu na cenę, Imperium było właściwie jedynym kupcem tych platform. Stosowane one były wszędzie tam, gdzie potrzebna była najlepsza ochrona i jednocześnie stanowić ją mogła tylko jedna stacja. Były to oczywiście wszelkie ważniejsze instalacje wojskowe, jak stocznie i większe bazy, jak również większe posterunki celne. Golan III można było także spotkać na orbitach ważniejszych imperialnych planet m. in. Coruscant, gdzie w czasie ataku wojsk Rebelii broniły planety przed Sojuszem. Kilka lat później odpierały ataki Imperium w czasie kampanii Thrawna.

Źródła