Eustacia Okka

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Eustacia Okka
Rasa: Nieznana
Kolor włosów: Białe[1]
Kolor oczu: Fioletowe[1]
Kolor skóry: Zielony[1]
Przynależność: Uniwersytet Cienia[1]
Profesja: Profesor Archeologii[1]
Eustacia Okka była nieznanej rasy kobietą, która pracowała jako Profesor Archeologii na Uniwersytecie Cienia. W czasach młodości uczyła się razem z doktor Chelli Aphrą, którą w tamtym czasie darzyła miłosnym uczuciem. Ich związek nie przetrwał próby czasu i każda z kobiet postanowiła iść własną ścieżką. Od zarania dziejów towarzyszył jej droid TA-418‎, który pełnił rolę asystenta. Została zwolniona z Uniwersytetu Cienia za "niedobór wiarygodnych badań akademickich" przy publikacji artykułu o Pierścieni z Vaale. Dzięki Detcie Yao znowu miała okazję rozpocząć poszukiwania pierścieni z Vaale, na co się zgodziła mimo współpracy z Aphrą, której niezbyt lubiła. Podczas tej współpracy udało pozyskać się dużo danych na temat pierścieni i miasta, udało im się pozyskać jeden z pierścieni. Pierścień ten jednak po krótkiej chwili został skradziony przez ludzi Ronena Tagge, któremu również zależało na posiadaniu tego pierścienia.

Biografia

Początki kariery i nowy rozdział w życiu

Eustacia oraz Chelli Aphra jako studentki.

Jako młoda studentka archeologii uczęszczała na Uniwersytet Bar'leth. Uczyła się w tym samym czasie co Chelli Aphra. Podczas studiów obie kobiety zakochały się w sobie, jednak związek ten nie przetrwał próby czasu. W trakcie studiów również wszedła w posiadanie droida TA-418‎, który pełnił rolę jej prywatnego asystenta. Pomagał on jej zbierać dane badanych obiektów oraz wpierał ją w trudnych chwilach. Po ukończonych studiach postanowiła rozpocząć karierę na uczelni, zdobywając tytuł doktora oraz później profesora. Pracowała przez długi czas dla Uniwersytetu Cienia, jednak po pewnym czasie została ona zwolniona z uczelni za niedobór wiarygodnych badań akademickich podczas publikacji badań nad pierścieniami z Vaale. Eustacia jednak dalej pracowała w zawodzie jako archeologa, jednak była wolnym strzelcem. Podczas badań ruin na Kolkurze zaczepili ją osiłki Ronena Tagge, którzy chcieli by kontynuowała ona prace na temat pierścieni z Vaale na rzecz rodu Tagge, konkretniej dla Ronena. Okka odmówiła im, a oni odeszli. Po niedługiej chwili odwiedziła ją studentka archeologii Dettą Yao wraz z starą znajomą profesor, doktor Aphrą. Okazało się, że oni również szukają tych samych pierścieni i chcieli prosić ją o pomoc. Ponownie odmówiła, jednak w tym czasie osiłki Ronena powróciły i postanowiły siłą zmusić Eustacię do współpracy. Dzięki pomocy ekipą Detty, w skład której wchodzili również Krrsantan i Just Lucky, udało się odeprzeć atak. Zaś uruchomienie pułapki, która strzegła ruin spowodowało, że cała grupa mogła bezpiecznie uciec do statku Aphry Ark Angel III.[1]

Ponowna praca nad pierścieniami z Vaale

Profesor Okka czy to...
Tak zaginione miasto Vaale. Nareszcie tu dotarliśmy
— Rozmowa Detty z profesor Okką.[2]

Na statku doktor Aphry, rozpoczęła się żywa rozmowa aby przekonać Okkę do współpracy. Finalnie rozmowa z Dettą i Aphrą przyniosła pozytywny skutek, pod warunkiem że to właśnie Okka będzie formalną znalewczynią pierścieni. Oznaczałoby to również, że Uniwersytet Cienia musiałby z powrotem przyjąć Eustacię, z racji dostatecznych dowodów na istnienie pierścieni. Po tych formalizmach Eustacia wyjaśniała swoje odkrycia dotyczące pierścieni z Vaale. Powiedziała, że była blisko ich odkrycia i w dużym prawdopodobieństwie wskazała planetę Dianth, jako planetę, w której miasto miałoby się znajdować. W między czasie droid TA-418 wychwycił połączenie od Ronena Tagge. Droid wyświetlił rozmowę na wolnej przestrzeni w statku. Nadawca próbował ponownie nakłonić Eustacię do współpracy, używając przy tym również gróźb. Jednak Eustacia nie zawahała się i odmówiła mu współpracy i kazała droidowi zakończyć komunikację. Po niedługiej chwili przylecieli na wcześniej wspomnianą planetę Dianth. Wylądowali w bezpiecznym miejscu, dość blisko znajdującego się na tej planecie miasta. Już w oddali profesor zauważyła, że musi być to zaginione miasto Vaale. Będąc już w mieście nabrali jeszcze większej pewności w tym przekonaniu, dlatego też rozpoczęli zbieranie próbek i wykonywanie zdjęć do analizy (w szczególności robił to TA-418). W mieście zauważyli oni rzeźby wykonane z "żywego kamienia", które momentami przypominały ludzkie twarze. W dodatku w Vaale dochodziło do różnych anomalii, niektórzy w tym Just Lucky słyszeli różne odgłosy i wrzaski. Eustacia jako doświadczona archeolog z oddali zauważyła Warsztat architektów i ruszyła w tamtym kierunku. Podczas badań natrafiła wraz z ekipą na zamknięte drzwi. W tym czasie nawiedził ich jeden z architektów, który ledwo żywy próbował ich ostrzec przed tym miejscem. Widząc jak mocno cierpi doktor Chelli wyciągnęła blaster i zabiła go, chcąc skrócić mu męki życia w takim stanie. Następnie cała ekipa rozpoczęła poszukiwania klucza do drzwi. Detta Yao znalazła po chwili pewną skrytkę, z myślą że jest w niej klucz. Otworzyła ją, zaś w środku znajdywało się urządzenie, które zaczęło wydobywać z siebie różne dźwięki. Były na tak głośnej częstotliwości, że powodowało również drgania co doprowadziła do małego trzęsienia się budynku. Przez taką anomalię zapadła się ziemia, rozdzielając część zespołu, która spadła przez przepaść na niższy poziom.[2] Eustacia znalazła się na niższym poziomie wraz z Justym i Krrsantanem.

Okka chowająca pierścień z Vaale.

Profesor doznała największych obrażeń, na szczęście Krrsantan posiadał ze sobą bactę w sprayu i zneutralizował ranę. Dzięki temu ich podróż po niższym poziomie mogła być kontynuowana. Przechodzili oni przez tunele, gdzie znajdywały się rzeźby wykonywane z "żywego kamienia". Podczas ten przeprawy Lucky słyszał pewne głosy. Podczas rozmowy między sobą, zauważyli oni poruszających się martwych architektów, którzy mieli zamiar ich zaatakować. Po chwili jednak zjawy te zniknęły, a cała ekipa postanowiła iść dalej. Znaleźli drzwi, za którymi było mauzoleum. W tym pomieszczeniu znajdował się jeden z poszukiwanych pierścieni, który Okka zabrała ze sobą. Ruszyli dalej w drogę, po krótkim czasie natrafili na drugą część swojej grupy. Eustacia niezwłocznie ruszyła do Aphry i Detty, jednak jak się okazało Detta zdradziła ich i wycelowała blasterem w Eustacie. Chciała odebrać od niej pierścień, jednak jak się okazało w tej ekipe był jeszcze jeden zdrajca Just Lucky, który był na usługach Ronnena Tagge. Odebrał on od nich pierścień i przywołał resztę ekipy Tagge, która śledziła ich lokalizację. Rozpoczęła się strzelanina,[3] w której udało się zbiec Eustacii, Aphrze, Dettcie, TA-418 i Krrstanowi. Ranna Detta została skuta w kajdanki. Cała grupa podążała tunelami do wyjścia z miasta, następnie do statku Aphry, Ark Angel III. Gdy byli już przy statku, ludzie Tagge rozpoczęli swoimi statkami ostrzał miasta, doszczętnie je niszcząc. Na szczęście droid TA-418 miał ze sobą dużo danych, dlatego też Eustacia posiadała materiał dowodzący o istnieniu pierścieni.

Wizytacja u Ronena Tagge

Mam dosyć Tagge nie może się z tego wywinąć tym razem.
— Okka do reszty zespołu[4]

Detta Yao przeprosiła zespół za swą samolubność i postanowiono dać jej jeszcze jedną szansę. Cały zespół nie mógł znieść tego jak zostali wyrolowani i Aphra postanowiła opracować plan. Po przedstawieniu tego planu sceptycznie rozpoczęto jego realizację. Udali się statkiem Ark Angel III na planetę Cantonica, gdzie przebywała flota Ronena Tagge. Bez wielkiego namysłu pilotka i właścicielka statku rozpoczęła ostrzał losowych statków. myśliwce Ronena ruszyły w jej stronę, rozstrzeliwując statek Aphry. Statek Ark Angel został trafiony kilkukrotnie, dlatego też musieli oni awaryjnie lądować. Wylądowali w okolicy Canto Bight, gdzie czekali na nich uzbrojeni ochroniarze rodziny Tagge.[4] Aresztowali oni całą grupę i zaprowadzili do prywatnego apartamentu Ronena.

Okka w pomieszczeniu z laserami.

Ronen oczekiwał tam na swoich gości, gdzie rozpoczęła się długa rozmowa o artefaktach, które mieścił ten apartament. Poinformował on również, że jest w posiadaniu drugiego z pierścieni z Vaale, które jego rodzina posiadała od dawna. W tym czasie mały niezauważony przez nikogo droid TA-418 ruszył w stronę terminala. Doktor Aphra zaczęła opowiadać Ronenowi o niewyobrażalnej mocy pierścieni z Vaale. Mówiła, że doprowadzają one do niezliczonego bogactwa i nieśmiertelności. Ronen nie dał wiary jej słowom, w tedy ona zaproponowała pokaz. Ronen zgodził się i założył na palce Eustacii pierścienie i wrzucił do pomieszczenia z laserami, które uruchomił i wycelował w jej kierunku. W tym czasie droid zaprogramował lasery na nieszkodliwe. Z całego pokazu Eustacia wyszła cało, zaś Ronen był tak wniebowzięty, że od razu zabrał jej pierścienie i założył na swoje palce. W tym czasie droid zmienił ustawienia laserów, a Aphra kopnęła go do tego samego pomieszczenia, gdzie znajdowała się wcześniej Eustacia. Ochrona zauważywszy co się dzieje wyciągnęła blastery. Grupa Eustacii ruszyła na nich i rozpoczęła się strzelanina. Nie trwała ona długo ponieważ Eustacia uruchomiła ponownie lasery, które tym razem były wycelowane w Ronena z największą mocą. Cały budynek zaczął się palić, a grupa korzystając z chaosu zaczęła swoją ewakuację. Udało im się uciec na kradzionym statku który został nazwany przez Aphrę Ark Angel IV. Mimo dokonanej zemsty nie udało im się odzyskać pierścieni z Vaale, mimo to posiadali oni dużo danych na temat miasta Vaale jak i pierścieni. Dlatego też profesor Eustacia mogła zacząć pisanie pracy i przedstawienie dowodów na istnienie legendarnych pierścieni i miasta, potem ponownie rozpocząć karierę dla Uniwersytetu Cienia.[5]

Przypisy

Źródła