Dyskusja Archiwisty:Ratched

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Witaj Ratched!

Witam w Bibliotece Ossus! Mam nadzieję, że będziesz się tu dobrze bawić. Jeśli chcesz pisać nowe hasła lub edytować już istniejące, a nie masz doświadczenia z systemem Wiki, to koniecznie potwierdź adres e-mail i zapoznaj się z działem pomocy Biblioteki Ossus.

Po prawej stronie centrum pomocy widnieje menu z listą wszystkich stron zawierających zasady Biblioteki i porady dla edytujących. Zapoznanie się z nimi pozwoli Ci oszczędzić w przyszłości czas i uniknąć wielu powszechnych błędów.


Zacznij naukę od zapoznania się z podstawowymi zasadami oraz najczęściej zadawanymi pytaniami.

Pamiętaj o podstawach: pisz samodzielnie i bezpośrednio na podstawie źródeł, pamiętaj o encyklopedyczności i obiektywności.

Stosuj podgląd: tworząc lub edytując hasło, korzystaj z opcji "Pokaż podgląd", która pozwoli Ci podejrzeć stan artykułu przed zapisem. Pozwoli Ci to uniknąć konieczności wielokrotnych edycji, jeśli popełnisz jakiś błąd lub zapomnisz o dodaniu pewnych informacji.

Jeśli masz pytania: zadaj je w Sali Zgromadzeń. Możesz też poprosić o pomoc Strażników Biblioteki, zadając pytanie na ich stronie dyskusji. Podpisz swoją wypowiedź czterema tyldami (~~~~), aby ułatwić im udzielenie odpowiedzi!

Najlepszą nauką jest przeglądanie zasobów Biblioteki. Zanim napiszesz swoje hasło - popatrz, jak wyglądają inne - dotyczy to zarówno samego stylu haseł, jak i ich budowy, którą możesz podejrzeć za pomocą opcji "Edytuj".

Mam nadzieję, że spodoba Ci się Biblioteka i pomożesz w jej rozwoju, stając się aktywnym Archiwistą.

Nie zapomnij napisać jak się o nas dowiedziałeś / dowiedziałaś!
Pozdrawiam, Power of the Light Side!

Przypisy

Czołem. Ogólnie, to chciałem pogratulować niezłego startu na Ossusie. Jakbyś miał z czymś problemy, to wal. Ale mam jedną uwago-prośbę. Lepiej by było jakby przypisy odnosiły się do poszczególnych zeszytów serii, nie całych wydań zbiorczych. Wiem, że w Polskie wydawane są tylko zbiorczo, ale chyba da się rozróżnić miejsca przejścia między zeszytami. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  22:43, 4 sty 2022 (CET)

Dzięki za miłe słowa i uwagę. Szczerze jak czytam komiksy to nie zaglądam na jakie podzielone są zeszyty, stąd ten problem. Będę pamiętać by je dodawać. Ratched 21:56, 5 sty 2022

Uwagi

Hej hej. Świetnie, że dodajesz nowe strony i szczerze radzisz sobie z tym dużo lepiej niż większość początkujących Archiwistów, ale chciałbym, abyś zwrócił uwagę na parę rzeczy. Przejrzyj proszę zmiany, jakie zaszły w twoich hasłach: Ellian Zahra, Kustosz, Imperialne muzeum na Coruscant, Needle, Frell. Po krótce o co chodzi:

 1. Większość tytułów i rang piszemy z małej litery, w tym na pewno tytuły wojskowe. To samo z przymiotnikami.
 2. Unikaj powtarzania tych samych linków. Z reguły dajemy jeden link do konkretnego hasła na artykuł (nie licząc linków we wstępniaku i infoboksie).
 3. Unikaj bardzo potocznego języka. Polecam przed zapisaniem strony przeczytać ją sobie jeszcze raz na głos i zastanowić się, jak to brzmi.
 4. Na końcu hasła dodajemy kategorie i interwiki.
 5. W hasłach in-universe piszemy w czasie przeszłym.
 6. Unikaj niepotrzebnych spacji. W wymienionych wyżej hasłach znalazłem takich wiele (przy przypisach, w linkach oraz w tekście). Nie wyglądają one dobrze, a nie są też potrzebne. Przed zapisaniem możesz zrobić Ctrl+F, a następnie wpisać dwie spacje. Wówczas podświetlą ci się miejsca, w których takie występują.
 7. Tak poza hasłami, nawiązując do wiadomości powyżej, na Ossusie odpowiadamy w dyskusji Archiwisty, który zostawił wiadomość. Dzięki temu ta osoba dostanie powiadomienie o twojej odpowiedzi. Na końcu podpisujemy się za pomocą 4 tyld: ~~~~.

W razie pytań, pisz śmiało. Pozdrawiam, signjedi.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  23:36, 8 sty 2022 (CET)

Odpowiadając na twoją wiadomość: o jakich błędach stylistycznych mówisz? Przejrzałem stronę jeszcze raz i wygląda ok. Nam w administracji też zdarza się czasem robić błędy, zwłaszcza jak się sprawdza którąś stronę pod rząd. ;) Co do zmian wykonanych przez innych Archiwistów - Biblioteka Ossus działa na takiej zasadzie, że każdy może edytować istniejące hasła oraz dodawać nowe i nie ma żadnej możliwości np. prawnej, aby tego zakazać. Praktycznie jedyne ograniczenia w edytowaniu są w naszych zasadach, które są po to, aby na stronie był porządek. Jednak jeśli widzisz, że ktoś wprowadza zmiany, które według ciebie nie są ok, najlepiej jest taką osobę zapytać, np. pisząc krótką wiadomość w dyskusji (anulować edycję oczywiście te zmiany można, ale wolelibyśmy, żeby najpierw się dogadać). Weryfikować można na podstawie źródeł, ale skoro napisałeś hasło, to zapewne masz dostęp do źródła i łatwo sprawdzić. Możesz obserwować zmiany zachodzące w swoich hasłach np. na ostatnich zmianach lub na liście obserwowanych (ta opcja jest zawężona tylko do wybranych przez ciebie stron, ale każdą z nich musisz pojedynczo zaobserwować). Mam nadzieję, że wyjaśniłem twoje wątpliwości. signjedi.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  21:51, 13 sty 2022 (CET)

Kilka dronbnych

Czołem. Z takich kilku uwag na szybko:

 1. Nazwy artykułów powinny być jak najbardziej "oficjalne" - pełne nazwy droidów/placówek/pełne imiona i nazwiska, itp. Dlatego też przeniosłem Gadułę na "Autonomiczny droid..." bo to jego oficjalna nazwa, a Gaduła to tylko przydomek.
 2. Wstępniaki do artykułów powinny raczej przekrojowo i w miarę zwięźle opisywać zagadnienie (tak samo jak na wikipedii). Z zasady nie stosujemy tam przypisów, jeśli informacje powielane są w głównej części hasła (kwestie czysto "wyglądowa" <totalnie zabrakło mi słowa, jest za wcześnie :)>)
 3. Tytuły, nazwy stanowisk itp. zawsze piszemy z małej litery - hasła takie jak "Kustosz", gdzie znamy tylko stanowisko, ale nie wiemy jak faktycznie się nazwy traktujemy jako "hasła bez nazwy" (możesz podpatrzeć jak przerobiliśmy wstępniak w tamtym haśle i traktować to jako wytyczne). Więc linkując w innych hasłach też nie traktujemy tego jako imię, ale jako opis danej postaci
 4. Gdy wyświetlana nazwa różni się od linkowanej jedynie przez dopisanie członu odpowiedzialnego za odmianę, to stosujemy uproszczone linkowanie - na wykładzie zamiast [[Lobot|Lobota]], to [[Lobot]]a.
 5. Zawsze linkujemy to właściwych haseł, nie przekierowań. Poza tym hasło Rebelia i Sojusz dla Przywrócenia Republiki to dwa różne zagadnienia.
 6. Droidy nie żyją, więc nie mają biografii, tylko historie :P
 7. Przy krótkich hasłach nie dublujemy linkowań miedzy sekcjami, jedynie w dłuższych

Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  08:36, 14 sty 2022 (CET)

Chodzi o to, że bazowo trzymamy się zasady nie powielania linków do tych samych artykułów w ramach jednego hasła (to jest nie linkujemy za C-3PO za każdym razem jak się w artykule pojawi taka możliwość, a tylko raz, za pierwszym razem). W przypadku haseł dłuższych (to jest z podziałem na sekcje (wstępniak, biografia, charakterystyka itp., infoboks) można tę zasadę stosować nie do hasła jako całości, a głównych sekcji (czyli raz linkujemy C-3PO we wstępniaku, raz w biografii, raz w infoboksie, łącznie 3 razy na hasło). No i przy długich hasłach spokojnie można powielać linkowania w ramach jednej sekcji, jeśli jest ona długa, a dany link dawno się nie pojawił (np. w przypadku postaci typu Luke, C-3PO może spokojnie być linkowany raz na podsekcję biografii). Ten ostatni przypadek jest już mocno na wyczucie. Mam nadzieję, że teraz jaśniej. Pozdr.--signstraznik.png Totus Dyskusja  18:46, 16 sty 2022 (CET)

Nazwy statków

Hej z racji że nazwy statków kosmicznych były różnie tłumaczone w polskich wydaniach lub w ogóle na Osussie w artykułach i stronach używamy oryginalnych nazw a z polskich tłumaczeń robimy przekierowania. --signstraznik.png Kwazi93 Dyskusja  11:32, 23 sty 2022 (CET)

Za pomocą [[ ]] tych nawiasów w artykułach tworzymy linkowania. Ja miałem na myśli strony przekierowujące takie jak Wola Tarkina czy Sokół Millennium, które przekierowują pod artykuł o poprawnej nazwie. A o tym jak się je tworzy przeczytasz tutaj. --signstraznik.png Kwazi93 Dyskusja  11:59, 23 sty 2022 (CET)

Przekierowania

Hej, odwalasz dobrą robotę z stronami dotyczącymi Dynastii Thrawna, lecz chciałbym tylko coś powiedzieć o przekierowaniach. Jeśli tworzysz przekierowanie, lub widzisz że jakieś po prostu istnieje, to w treści artykułu NIE linkujemy do nich tylko do pełnych nazw artykułów. Tutaj przykład:
Niepoprawna forma: Często konkurowała z rodzinami [[Ufsa]] oraz [[Irizi]]
Poprawna wersja: Często konkurowała z rodzinami [[Rodzina Ufsa|Ufsa]] oraz [[Rodzina Irizi|Irizi]]
Generalnie to tworzysz dobre artykuły jak na początek i oby tak dalej! --ArteQ2 (dyskusja) 09:56, 5 lut 2022 (CET)

Rodzina Mitth a Rodzina Mittów

Siema ma pytanie dlaczego to zmieniłeś. Zasada przy rodzinach jest taka Rodzina X gdzie X jest w formie mianownik w liczbie pojedynczej czyli powinna być wersja Rodzina Mitth. Druga sprawa że strony przenosi się u nas inaczej by zachować odpowiednią listę w historii edycji i mogą to robić Jedi lub Strażnicy a nie każdy Archiwista. Gdy jest coś do przeniesienia należy to zgłosić za pomocą szablonu DoPrzeniesienia lub pisząc do kogoś z Administracji na stronie dyskusji osoby lub na discordzie. --signstraznik.png Kwazi93 Dyskusja  08:47, 6 lut 2022 (CET)

Strażnicy sugestie umieszczają na stronach dyskusji a nie w artykułach. Tam po prostu działamy. Pozdrawiam. --signstraznik.png Kwazi93 Dyskusja  15:15, 6 lut 2022 (CET)

RE: Kategoria dla rang w Rodzinie Chissów

Nie jestem przekonany by było to konieczne. Jeżeli chcesz to zrób. Pamiętaj że każdą stronę należy skategoryzować od razu. --signstraznik.png Kwazi93 Dyskusja  15:08, 8 lut 2022 (CET)

Interwiki

Cześć. SUPER, że chcesz edytować Ossusa i przyznam, że twoja aktywność w ostatnich dniach jest naprawdę imponująca (oby tak dalej). Mam jednak drobną uwagę. Pamiętaj o interwiki, czyli linkach do innych wersji językowych danego hasła. Wystarczy znaleźć dane hasło na Wookieepedii a następnie skopiować dodane tam interwiki na Ossusa (oraz dodać link do naszego hasła). Poza tym jest raczej git. Jakbyś miał problem z interwiki (czy z czymś innym) to pisz śmiało:) signjedi.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  20:33, 12 lut 2022 (CET)

Podpis

Yo. Pamiętaj, żeby podpisywać swoje wiadomości w dyskusjach za pomocą czterech tyld ~~~~ albo przycisku "Twój podpis z datą" nad oknem edycji. Pozdr!--signstraznik.png Totus Dyskusja  21:10, 12 lut 2022 (CET)

Re:Ba'kif i szablon

W książce w retrospekcjach jest podane że po osiągnięciu stopnia komodora w ekspansywnej flocie, opuszcza się swoją rodzinę i służy się tylko i wyłącznie dobru dynastii. Dlatego Ba'kif ma krótsze imię bo już nie ma tego przedrostka typu "Mitth" czy "Kivu". A tak swoją drogą to u nas nawet jak to jest krótsza wersja jego nazwy to chyba nie stosujemy tego szablonu, to bardziej do takich postaci co w ogóle nie zostali nazwani np. Kustosz gdzie to jest nazwa jego stanowiska pracy czy np. rodianin, który był niewolnikiem Tuskenów w Księdze Boby Fetta. Pozdrawiam --ArteQ2 (dyskusja) 21:10, 12 lut 2022 (CET)

Ostatnie edycje

Cześć. Chciałbym żebyś przyjrzał się kilku zmianom wprowadzonym w Sly Moore, Oku Pajęczego Bagna oraz przesłanym przez ciebie pliku.

 1. Sly Moore była kobietą, co jest wyraźnie zaznaczone we wstępniaku hasła o niej.
 2. Skróciłem lekko opis, który jej samej bezpośrednio nie dotyczy.
 3. W krótkich hasłach staramy się nie powtarzać tych samych linków. Jest taka zasada: jeden link na infobox, jeden na wstępniak i jeden na biografię.
 4. Mroczny Lord, Moc piszemy z wielkiej litery, a słowa takie jak tellurium, imperator, niszczyciel, summa-verminoth - z małej.
 5. Słowa i imiona w hasłach odmieniamy przez przypadki (ogólnie zwróć uwagę na styl).
 6. Dobrze jest, żeby każda sekcja była poprzedzona pustą linią, aby było łatwo rozpoznać co gdzie jest w kodzie strony.
 7. Przypominam aby w tekście nie wpisywać dwóch spacji na raz. To źle wygląda.
 8. W opisie grafiki normalnie linkujemy hasła, a źródła zapisujemy kursywą.
 9. Dodając kategorie do grafik nie wpisujemy przedrostka „Grafika:” i nie używamy nawiasów kwadratowych, a jedynie dalszą część nazwy kategorii. Szablon sam prawidłowo zalinkuje.
 10. W nazwach plików nie używamy polskich znaków (to odnośnie grafiki Oka Pajęczego Bagna).

Jakbyś miał jakieś problemy z edytowaniem lub dalsze wątpliwości, zostaw mi wiadomość (albo ewentualnie pisz na discordzie, na ossusowym serwerze można mnie znaleźć). Pozdrawiam, signjedi.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  21:55, 24 mar 2022 (CET)

Ciekawostka o ręce Luke'a

Siema mam takie pytanko skąd informacja o ręce Luke'a? --signstraznik.png Kwazi93 Dyskusja  07:48, 5 cze 2022 (CEST)

Czy w polskiej wersji było Urr'k a nie Urrr'k?

Siema jak wyglądał zapis Urr'k czy Urrr'k? Wiem jedna litera ale jednak jest różnica. To twój błąd czy w polskiej wersji zgubili jedno r? --signstraznik.png Kwazi93 Dyskusja  14:32, 24 lip 2022 (CEST)

Jestem wyczulony na takie przekierowania bo czasami to błąd osoby piszącej na Ossusie a czasami to błąd polskiego tłumacza więc wolę to naprawić od razu. Pozdrawiam. --signstraznik.png Kwazi93 Dyskusja  14:40, 24 lip 2022 (CEST)