Dyskusja Archiwisty:Lord Misiu

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Witaj Lord Misiu!

Witam w Bibliotece Ossus! Mam nadzieję, że będziesz się tu dobrze bawić. Jeśli chcesz pisać nowe hasła lub edytować już istniejące, a nie masz doświadczenia z systemem Wiki, to koniecznie potwierdź adres e-mail i zapoznaj się z działem pomocy Biblioteki Ossus.

Po prawej stronie centrum pomocy widnieje menu z listą wszystkich stron zawierających zasady Biblioteki i porady dla edytujących. Zapoznanie się z nimi pozwoli Ci oszczędzić w przyszłości czas i uniknąć wielu powszechnych błędów.


Zacznij naukę od zapoznania się z podstawowymi zasadami oraz najczęściej zadawanymi pytaniami.

Pamiętaj o podstawach: pisz samodzielnie i bezpośrednio na podstawie źródeł, pamiętaj o encyklopedyczności i obiektywności.

Stosuj podgląd: tworząc lub edytując hasło, korzystaj z opcji "Pokaż podgląd", która pozwoli Ci podejrzeć stan artykułu przed zapisem. Pozwoli Ci to uniknąć konieczności wielokrotnych edycji, jeśli popełnisz jakiś błąd lub zapomnisz o dodaniu pewnych informacji.

Jeśli masz pytania: zadaj je w Sali Zgromadzeń. Możesz też poprosić o pomoc Strażników Biblioteki, zadając pytanie na ich stronie dyskusji. Podpisz swoją wypowiedź czterema tyldami (~~~~), aby ułatwić im udzielenie odpowiedzi!

Najlepszą nauką jest przeglądanie zasobów Biblioteki. Zanim napiszesz swoje hasło - popatrz, jak wyglądają inne - dotyczy to zarówno samego stylu haseł, jak i ich budowy, którą możesz podejrzeć za pomocą opcji "Edytuj".

Mam nadzieję, że spodoba Ci się Biblioteka i pomożesz w jej rozwoju, stając się aktywnym Archiwistą.

Nie zapomnij napisać jak się o nas dowiedziałeś / dowiedziałaś!
Pozdrawiam, Melethron!

Używaj podglądu podczas pracy!

Bardzo proszę, abyś używał funkcji "Pokaż podgląd", która znajduje się pod oknem edycji obok przycisku "Zapisz"! Zapisywanie wielokrotnie tego samego hasła niepotrzebnie obciąża bazę danych Biblioteki Ossus. Proszę, pracuj na podglądzie i zapisuj hasło tylko wtedy, kiedy uznasz, że wszystkie zmiany zostały przez Ciebie wprowadzone prawidłowo. Informacja o stosowaniu podglądu znajduje się w wiadomości powitalnej, z którą powinieneś się zapoznać. Pozwoli Ci to prawidłowo edytować strony z hasłami i unikniesz dzięki nim nieporozumień. To wszystko bardzo łatwe, wystarczy tylko poświęcić chwilę czasu na poczytanie tych stron. Pozdrawiam, Melethron!

Tłumaczenia

Czoem. Krótka, zwięźle i na temat. Na Ossusie nie wolno dodawać tłumaczeń tekstów z innych stron (czy raczej ogólnie tekstów z innych stron). Wszystko co znajduje się na naszej stronie musi zostać napisane bezpośrednio na podstawie źródeł. Dlatego też ostatnia edycja z hasła Anchor Blue została usunięta i wszystkie kolejne tłumaczenia również tak skończą. Pozdrawiam, --signstraznik.png Totus Dyskusja  11:33, 14 wrz 2017 (CEST)

Listy mediów

Czoem. Odpowiem za Melethrona. Chodzi Ci najpewniej o Biblioteka Ossus:Archiwisty portret własny, to jedyna tego typu lista (poza stronami poszczególnych archiwistów). I przy okazji. Na Ossusie nie rozdzielamy "źródeł" od "wystąpień". Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  19:00, 17 wrz 2017 (CEST)

Używaj podglądu podczas pracy!

Bardzo proszę, abyś używał funkcji "Pokaż podgląd", która znajduje się pod oknem edycji obok przycisku "Zapisz"! Zapisywanie wielokrotnie tego samego hasła niepotrzebnie obciąża bazę danych Biblioteki Ossus. Proszę, pracuj na podglądzie i zapisuj hasło tylko wtedy, kiedy uznasz, że wszystkie zmiany zostały przez Ciebie wprowadzone prawidłowo. Informacja o stosowaniu podglądu znajduje się w wiadomości powitalnej, z którą powinieneś się zapoznać. Pozwoli Ci to prawidłowo edytować strony z hasłami i unikniesz dzięki nim nieporozumień. To wszystko bardzo łatwe, wystarczy tylko poświęcić chwilę czasu na poczytanie tych stron. Pozdrawiam, Darth Kwiatkowski!

W takim razie pamiętaj, żeby unikać wielokrotnych, następujących po sobie edycji. Zawsze sprawdzaj, czy wszystko jest okej i dopiero wtedy zapisuj. Wiadomo, że czasem się coś przeoczy, ale trzeba tego się wystrzegać, bo tylko niepotrzebnie zapełnia to liste ostatnich zmian. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  19:19, 19 wrz 2017 (CEST)
Tak jak mówi Totus. Wiadomość była wygenerowana automatycznie, więc zawierała wzmiankę o zarówno używaniu podglądu jak i o zastanowieniu się, czy aby wszystko zostało dodane i czy nic nie przeoczono. Przy okazji dodanie "LINKNOWEJSEKCJI" nie było w tym przypadku potrzebne, ponieważ jest to funkcja zarezerwowana na dyskusje archiwistów. Pozdrawiam--signjedi.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  19:34, 19 wrz 2017 (CEST)
A już tak typowo pragmatycznym powodem bezcelowości tej opcji akurat na tamtej stronie jest to, że i tak trzeba wzór skopiować z wpisu innego użytkownika, więc trzeba wejść w okno edycji. To skoro już się w nim jest, to można po prostu wkleić go na dole, a nie wychodzić z edycji, żeby odpalić edycję nowej sekcji. Ale wiedza, ze to akurat jest od tego, może się kiedyś przydać. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  19:49, 19 wrz 2017 (CEST)
Szczerze powiedziawszy uważam coś takiego za zbędność. Ta strona i tak jest mało przez kogo edytowana, a taka funkcja prawie nic nie wnosi, jeśli wystarczy zrobić szybką kopiuj-wklej. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  11:54, 20 wrz 2017 (CEST)

Twoje miejsce na Ossusie

Powiem tak... nie mam zielonego pojęcia, czym byś mógł się zająć. Ossus to nie zakład pracy, gdzie mamy przydzielone zadania, każdy zajmuje się tym, co akurat mu leży najlepiej. Nie wiem np. czy lubisz i dobrze ci idą streszczenia (mnie np. by to szlo jak krew z nosa i nawet krótkich opowiadań nie streszczam, bo nie mam do tego głowy), jakie obszary SW najbardziej Ci leżą (niektórzy wolą opisywać postacie, inny wydarzenia i miejsca, a jeszcze inni tak kochają technikę i statki, że się tylko tym zajmą). Każdy sam musi sobie znaleźć takie miejsce, zobaczyć czego brakuje, czy co wymaga poprawy/uzupełnienia i można działać. Wiem, że na początek to mało pomocne jest, ale warto np. czytając jakąś książkę sprawdzać, czy rzeczy z niej zostały już opisane. Jak nie, to już wiadomo, czym można się zająć. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  20:36, 20 wrz 2017 (CEST)

Streszczenia

Hej! Widziałem pierwszy wpis do streszczenia Punktu przełomu i mam kilka uwag. "L" w nawiasach klamrowych piszemy z dużej litery, tak wszędzie zostało przyjęte ze względów kosmetycznych. Skoro jest szablon z "L" to nie ma sensu dodawać z linkach dopisku /Legendy, skoro mamy możliwość zrobienia tego zdalnie. Jeśli linkujesz do czegoś takiego jak bitwa, to zapisuj to słowo po odmianie małą literą, tak aby w teksie taką właśnie zostało napisane. Jeśli linkujesz natomiast do słów takich jak {{L|padawan}}ka, gdzie odmiana wychodzi poza nawias, od razu można zapisać to słowo małą literą, wtedy również z takiej pojawi się w gotowym tekście. Plus nawiasy nie łapią końcówek po apostrofach, tak więc w wyrazie [[Palpatine]]'a zostanie wyświetlone na niebiesko wszystko jedynie do apostrofu, a samo 'a zostanie czarne. Poza tym to nie mam innych zastrzeżeń, życzę powodzenia w dalszym pisaniu. Pozdrawiam--signjedi.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  00:06, 22 wrz 2017 (CEST)

Nowe artykuły

Hej! Ze smutkiem muszę stwierdzić, że nie uczysz się na swoich własnych błędach. Ważną zasadą na Ossusie jest sprawdzanie poprawek, które wprowadzane są w twoich artykułach przez innych archiwistów. W ten sposób możesz zobaczyć co zrobiłeś źle, o czym zapomniałeś, co można poprawić. Uczymy się przez całe życie, ale żeby miało to sens musi być jakiś postęp. Dodałeś artykuł o Yaru Korsin, gdzie tak samo jak w Anchor Blue nie dodałeś sekcji źródeł ani interwiki. Poza tym jak na zasób informacji które istnieją o tej postaci, artykuł był bardzo szczątkowy i można było znacznie go poszerzyć. Odsyłam więc do stron pomocy podlinkowanych w wiadomości powitalnej i bardzo proszę o zapoznanie się z nimi. Zalecam też przeglądanie strony "obserwowane", gdzie wyświetlane są wszystkie zmiany w obserwowanych przez siebie artykułach. Jest to niezbędne do dalszego pisania na Ossusie. Pozdrawiam --signjedi.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  19:20, 24 wrz 2017 (CEST)

Wszystko rozumiem, ale nic nie ucieknie. Mogłeś napisać hasło później na spokojnie i nie trzeba byłoby się spieszyć. Nic się nie stało, hasło jest poprawione, ale doradzam na przyszłość. Pzdr--signjedi.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  15:13, 25 wrz 2017 (CEST)

Wojny klonów

Hej! Jedna z ważniejszych zasad na naszej stronie mówi, aby nie kopiować innych artykułów tylko pisać swoje samodzielnie, szczególnie jeśli chodzi o wersje do artykułów. Ty natomiast tworząc swoją wersję wojen klonów skopiowałeś go całkowicie. Inna uwaga jest taka, że jeśli już masz gotowy tekst z którego chciałbyś utworzyć kanoniczną wersję, to napisz do nas, bądź oznacz obecny artykuł szablonem {{DoPrzeniesienia|xyz/Legen--~~~~dy}}. Wówczas my przenosimy go pod dopisek "/Legendy", dzięki czemu będziesz miał miejsce na swój artykuł, a po dodaniu szablonów o wersji dopisek nie będzie wyświetlany. Ty natomiast zdecydowałeś się przerobić aktualny artykuł na kanoniczny i całość skopiować aby utworzyć wersję legendarną. Twój artykuł w związku z tym jest kwalifikowany do usunięcia. Jeśli będziesz chciał na przyszłość zająć się tworzeniem wersji, zrób to proszę wedle instrukcji i korzystając wyłącznie z tekstu napisanego samodzielnie przez siebie. Pozdrawiam--signjedi.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  16:10, 11 paź 2017 (CEST)

Nie możesz przenieść artykułu ponieważ ta funkcja ze względów bezpieczeństwa jest zablokowana dla zwykłych użytkowników. Przenosić mogą wyłącznie administratorzy i moderatorzy (czyli Strażnicy i Jedi). Dlatego też wprowadzono do obiegu szablon {{DoPrzeniesienia}}, który po wklejeniu w artykuł informuje nas o tym, że ktoś chciałby go przenieść. Jeśli jesteś zainteresowany utworzeniem wersji artykułu, to pamiętaj aby napisać go samodzielnie. Jak jesteś dalej chętny to utwórz swoją wersję pod nazwą Wojny klonów/kanon. Kiedy skończysz, przejrzymy go i jeśli będzie zgodny z zasadami regulaminu oraz napisany poprawnie, przeniesiemy pod właściwą nazwę, bo ten który utworzyłeś jest jedynie kopią istniejącego już hasła.--signjedi.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  16:10, 11 paź 2017 (CEST)

Używaj podglądu podczas pracy!

Bardzo proszę, abyś używał funkcji "Pokaż podgląd", która znajduje się pod oknem edycji obok przycisku "Zapisz"! Zapisywanie wielokrotnie tego samego hasła niepotrzebnie obciąża bazę danych Biblioteki Ossus. Proszę, pracuj na podglądzie i zapisuj hasło tylko wtedy, kiedy uznasz, że wszystkie zmiany zostały przez Ciebie wprowadzone prawidłowo. Informacja o stosowaniu podglądu znajduje się w wiadomości powitalnej, z którą powinieneś się zapoznać. Pozwoli Ci to prawidłowo edytować strony z hasłami i unikniesz dzięki nim nieporozumień. To wszystko bardzo łatwe, wystarczy tylko poświęcić chwilę czasu na poczytanie tych stron. Pozdrawiam, Melethron!

Używaj podglądu podczas pracy!

Bardzo proszę, abyś używał funkcji "Pokaż podgląd", która znajduje się pod oknem edycji obok przycisku "Zapisz"! Zapisywanie wielokrotnie tego samego hasła niepotrzebnie obciąża bazę danych Biblioteki Ossus. Proszę, pracuj na podglądzie i zapisuj hasło tylko wtedy, kiedy uznasz, że wszystkie zmiany zostały przez Ciebie wprowadzone prawidłowo. Informacja o stosowaniu podglądu znajduje się w wiadomości powitalnej, z którą powinieneś się zapoznać. Pozwoli Ci to prawidłowo edytować strony z hasłami i unikniesz dzięki nim nieporozumień. To wszystko bardzo łatwe, wystarczy tylko poświęcić chwilę czasu na poczytanie tych stron. Pozdrawiam, Darth Kwiatkowski!

Tak jak pisałem wcześniej, jest to wiadomość generowana automatycznie po wpisaniu {{Podgląd|Darth Kwiatkowski}} i wkleja się ją do użytkowników, którzy generują zbędną ilość edycji w danym haśle. Wczoraj na przestrzeni dwudziestu minut edytowałeś Magazyn filmowy "Gwiezdne wojny" ‎5 razy, zamiast czego mogłeś zrobić to raz, ale wpisać wszystko od razu. To czy używałeś podglądu nie ma żadnej różnicy, chodzi jedynie o to, abyś upewniał się czy wprowadziłeś wszystko co chciałeś, zanim zdecydujesz się zapisać zmiany.--signjedi.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  13:34, 16 paź 2017 (CEST)

Blokada edycji

Witaj! W odpowiedzi na Twoje pytanie zadane na stronie dyskusji Mario informuję, że główne hasła związane z filmem Ostatni Jedi zostały zablokowane na okres tygodnia w celu uchronienia czytelników, którzy nie zdążyli oglądnąć produkcji zaraz po premierze, przed spojlerami. Blokady automatycznie wygasną w przyszłą środę i od tamtej pory będzie można dodawać do haseł nowe informacje. Pozdrowienia, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  18:32, 15 gru 2017 (CET)

Oczywiście. Jeśli tylko jesteś zainteresowany rozbudowaniem hasła o tej postaci o najnowsze informacje myślę, że nie ma większych przeciwwskazań żebyś przygotował sobie tekst w brudnopisie, a następnie umieścił go w artykule po wygaśnięciu blokady. Pozdrowienia, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  20:05, 15 gru 2017 (CET)

Przepisywanie z wookieepedii

Czoem, wielokrotnie mi się rzuciło w oczy, ze prawdopodobnie przepisujesz drobne informacje z wookieepedii. Takie zachowanie jest na ossusie zabronione, opierać się należy jedynie bezpośrednio na źródłach, nie zaś wszelkiego rodzaju fanowskich opracowaniach (wookiee jak każda strona zawiera czasami błędy, nawet jeśli informacja jest podparta przypisem). Pozdrawiam, --signstraznik.png Totus Dyskusja  17:59, 23 gru 2017 (CET)

Ewokowe filmy

Mógłbyś [1]? Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  20:13, 1 sty 2018 (CET)

Rebelianci: Kroki w cieniu

Czoem, to jest jakieś oficjalne tłumaczenie? Bo muszę się przyznać, że tego nie śledzę, a zazwyczaj tłumaczenia odcinków poznawaliśmy dopiero, gdy Galapagos wydawał zestawienia na płytach. Bo jeśli to tylko Twój pomysł, to musi zostać tak jak jest.--signstraznik.png Totus Dyskusja  10:52, 7 sty 2018 (CET)

Yup, dokładnie, fanowskie i nieoficjalne. Dzięki za wyjaśnienie sprawy.--signstraznik.png Totus Dyskusja  15:47, 7 sty 2018 (CET)

Re: Rebelianci

Czoem. Ad. 1: w różnych miejscach, zależy gdzie najpierw szukam i gdzie trafię. Ad. 2 nie mam pojęcia, Galapagos jeszcze nic nie zapowiedział chyba. pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  18:31, 10 sty 2018 (CET)

Korzystaj z szablonów.

Korzystaj ż szablonów takich jak Szablon:TWy (i inne jego odmiany) czy Szablon:L gdy dodajesz zawartość na nie wpisuj całych komend w już istniejące szablon jak Szablon:Zawartość. --signjedi.png Kwazi93 Dyskusja  14:17, 22 lut 2018 (CET)