Reżyseria

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
(Przekierowano z Directing)

Reżyseria
Tytuł oryginalny: Directing
Serial: Disney Gallery: The Mandalorian
Sezon: 1
Odcinek: 1
Scenariusz: Brandon Bestenheider
Reżyseria: Bradford Baruh
Data premiery w USA: 4 maja 2020
Czas trwania: 33 min.
Następny: Legacy


Reżyseria (Directing) to pierwszy odcinek serialu dokumentalnego Disney Gallery: The Mandalorian skupiającego się na produkcji serialu The Mandalorian. Premiera epizodu odbyła się 4 maja 2020 roku na platformie streamingowej Disney+.

Opis dystrybutora

Join Jon Favreau and season one's directors as they pull back the curtain on The Mandalorian.

Treść odcinka

Pierwszy odcinek serii skupia się na rozmowie Jona Favreau z reżyserami pierwszego sezonu serialu The Mandalorian. W pierwszych minutach epizodu twórcy rozmawiają o różnorodności w procesie tworzenia produkcji jaka powstała dzięki zatrudnieniu kilku różnych reżyserów. Następnie materiał jest podzielony na sekcje, w których omawiani są poszczególni reżyserzy produkcji oraz ich personalne przeżycia.

  • Dave Filoni — reżyser opowiada o początkach swojej kariery, a także o chwili gdy otrzymał telefon w sprawie rozmowy kwalifikacyjnej w Lucasfilm Animation oraz faktu, że początkowo odebrał go za żart. Wspomina swoje pierwsze spotkanie z George'em Lucasem oraz o tym jaki wpływ miała na niego praca dla marki. Pozostali twórcy wyrażają swoje opinie na temat jego pracy, w których zgodnie stwierdzają, że nie byliby w stanie stworzyć serialu bez pomocy i wiedzy Dave'a Filoniego, który w swojej pracy kieruje się ogólnym dobrem uniwersum, a także intuicją ukierunkowaną na wizję George'a Lucasa.
  • Deborah Chow — w materiale poświęconym Chow dowiadujemy się o jej zamiłowaniu do gatunków fantasy i science-fiction oraz do wartkości i bogactwa przedstawionej akcji. Gina Carano wyjawia, że reżyser zawsze wykorzystywała pełny zakres czasu zdjęciowego, a sama Deborah przyznaje, że jej głównym celem w procesie tworzenia produkcji był realizm.
  • Rick Famuyiwa — reżyser stwierdza, że dużą przyjemność sprawiło mu przedstawienie historii istot, które zazwyczaj nie posiadały swojego czasu na ekranie. Wyznaje, że poczuł się jakby był wewnątrz uniwersum Gwiezdnych wojen gdy przyszło mu stanąć na planie obok piaskoczołgu. Z kolei tworzenie szóstego odcinka było całkowicie inne, gdyż miał tam do czynienia z dużą ilością osób, a cały epizod miał charakter filmu rabunkowego. Famuyiwa przyznaje, że zazwyczaj pracował przy tworzeniu produkcji długometrażowych, lecz wolność w produkcji jaką uzyskali od Jona Favreau sprawiła, że każdy mógł podążyć za własną wizją w spójnym uniwersum. Na koniec przyznaje, że Gwiezdne wojny były ważnym elementem jego dzieciństwa, a stanie się ich częścią jest czymś fenomenalnym.
  • Bryce Dallas Howard — reżyser dzieli się z pozostałymi twórcami wspomnieniem gdy jako dziewczynka wyruszyła ze swoim ojcem do Japonii, gdzie przespała spotkanie między nim a George'em Lucasem i Akirą Kurosawą. Jon Favreau chwali Howard, która według niego sprostała tworzeniu bardzo trudnego epizodu, który najbardziej odróżniał się od pozostałych odcinków. Reżyser przyznaje, że według niej najważniejszym elementem tworzenia serialu jest sposób opowiadania historii. Uważa, że bez posiadania swoistej magii, nie odniesie się sukcesu, dlatego w swojej pracy starała się wspierać aktorów. Gina Carano wspomina, że Bryce przywiązywała wyjątkową uwagę dla jakości odgrywania przedstawionych scen.
  • Taika Waititi — reżyser opowiada o początkach swojej kariery w branży filmowej, w zabawny sposób opowiadając o procesie samokształcenia się. Następnie w krótkim wywiadzie żartuje stwierdzając, że praca na planie nie dawała mu żadnej przyjemności, a pozostali twórcy byli aroganccy i niedoświadczeni. Zarówno Jon Favreau, Dave Filoni, jak i Giancarlo Esposito wspominają o zamiłowaniu twórcy do akcji i humoru, a także przywołują jego doświadczenie zdobyte w powstawaniu innych produkcji. Waititi opowiada o wpleceniu humoru w poważną historię z uniwersum Gwiezdnych wojen, a także przyznaje, że wyjątkowo doceniał obecność Favreau i Filoniego, którzy pilnowali, aby jego wizja nie przekraczała wyznaczonych norm.

Na końcu epizodu Deborah Chow oraz Dave Filoni zaznaczają jak ważna była współpraca między reżyserami. Dave stwierdza, że bardzo ważną kwestią było zebranie utalentowanych twórców, którzy niejednokrotnie wyłapywali błędu w scenariuszu, przez co zarówno on, jak i Favreau mogli je przedyskutować, a następnie naprawić. Podsumowując Jon Favreau przyznaje, że chciał zatrudnić mądrych twórców, którzy pochodzili z różnych środowisk oraz mieli różny poziom doświadczenia, lecz ze względu na ich wolę nauki i rozwoju mogli odnieść sukces.

Twórcy