Dev Sibwarra

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Dev Sibwarra
Data i miejsce narodzin: 11 BBY
Data i miejsce śmierci: 4 ABY
Miejsce pochodzenia: Chandrila
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Brązowe
Przynależność: Imperium Ssi-Ruuvi (po praniu mózgu)
Dev Sibwarra to człowiek, urodzony na Chandrili. Był wrażliwy na Moc. W dzieciństwie porwany przez Ssi-ruuków, został zniewolony i poddany praniu mózgu. W 4 ABY przybył razem z nimi na Bakurę jako ich lojalny pomocnik. Jednak pod wpływem Luke'a Skywalkera obudziły się w nim wymazane wspomnienia i przed śmiercią pomógł Skywalkerowi powstrzymać inwazję obcej rasy.

Historia

Jego matka - Ydra Kilwallen Sibwarra - była padawanem za czasów Starej Republiki. Jednak zanim zakończyła szkolenie, odeszła z nieznanych przyczyn z Zakonu. Z tego powodu przeżyła Czystkę Jedi.

Dev Sibwarra oraz Błękitnołuski.

Niedługo po narodzinach Deva, jego rodzina przeniosła się na G'rho, najprawdopodobniej w celu ukrycia się przed Imperium Galaktycznym. Kiedy jego matka odkryła, że jest czuły na Moc, wpoiła mu podstawy nauk Jedi. Planowała oddać go w przyszłości na szkolenie do któregoś z Jedi ocalałego z Czystki.

W 1 BBY Ssi-ruukowie najechali mała kolonię na G'hro, w której mieszkał Dev. Jego rodzice najprawdopodobniej zginęli lub zostali poddani transferowi, a sam Sibwarra został porwany i zabrany do stolicy imperium Ssi-ruuvi - Lwhekk. Żył tam w niewoli przez pięć lat, poddawany praniu mózgu. Wpojono mu, że transfer jest bezbolesny i że jest to najwyższy honor, jaki może spotkać człowieka. Ssi-ruukowie wykorzystywali umiejętności w posługiwaniu się Mocą chłopca do uspokajania więźniów przed transferem.

Dev wyczuł poprzez zawirowania w Mocy śmierć Palpatine'a i powiedział o tym Ssi-ruukom. Kiedy zaś siły inwazyjne obcych przybyły na Bakurę, wyczuł także Luke'a Skywalkera. Siła młodego Jedi pomogła obudzić w Devie część wspomnień z przeszłości.

Sibwarra pomógł pojmać Skywalkera, ale wtedy zdał sobie sprawę z tego, co zrobił. Wspomnienia wróciły. Aby naprawić swój błąd, Dev pomógł Luke'owi w ucieczce i w przejęciu statku dowodzenia Ssi-ruuków - Shriwirr. Skywalker planował, że uczyni Deva swoim pierwszym uczniem, ale chłopak został śmiertelnie ranny, gdy imperialny komandor Pter Thanas zaatakował Shriwirr. Dev zmarł później na pokładzie Millennium Falcona.

Sojusz Rebeliantów nazwał przechwycony krążownik Ssi-ruuków nazwiskiem Deva.

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Deva Sibwarry.