Cień królowej

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Cień królowej
Queen's Shadow
Autor/rzy: E. K. Johnston
Ilustracja na okładce: Tara Phillips
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Disney-Lucasfilm Press
5 marca 2019
Wydanie polskie: Wydawnictwo Olesiejuk
25 stycznia 2023
Przekład: Krzysztof Kietzman
Typ publikacji: Powieść młodzieżowa
Tom/Część: 1 z 3
Następny/a: Próba królowej
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Kanon
Okres historyczny: Era upadku Republiki
Czas akcji: 28 BBY


Cień królowej (org. Queen's Shadow) to powieść młodzieżowa napisana przez E. K. Johnston, której akcja dzieje się przed oraz w trakcie wydarzeń z Mrocznego widma oraz skupia się na postaci Padmé Amidali. Została zapowiedziana na San Diego Comic-Con 20 lipca 2018 roku. Premiera książki odbyła się 5 marca 2019 roku a wydawcą jest Disney-Lucasfilm Press. Na wyspach brytyjskich ukazała się 2 maja tego samego roku nakładem Egmont UK Ltd.

Książka na polskim rynku ukazała się 25 stycznia 2023 roku nakładem wydawnictwa Olesiejuk. Za przekład odpowiada Krzysztof Kietzman.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
Written by the #1 New York Times best-selling author of Ahsoka! When Padmé Naberrie, "Queen Amidala" of Naboo, steps down from her position, she is asked by the newly-elected queen to become Naboo's representative in the Galactic Senate. Padmé is unsure about taking on the new role, but cannot turn down the request to serve her people. Together with her most loyal handmaidens, Padmé must figure out how to navigate the treacherous waters of politics and forge a new identity beyond the queen's shadow.(Disney-Lucasfilm Press, 2019)
Wydanie polskie
Koniec jej panowania to dopiero początek...

Gdy dobiegają końca jej rządy jako królowej Naboo, Padmé Amidala z chęcią odchodzi ze stanowiska i wycofuje się z życia publicznego, by powrócić do normalności. Jednak ku jej zdziwieniu nowa władczyni zwraca się do niej z prośbą, by nadal służyła swojemu ludowi – tym razem w Senacie Galaktycznym. Padmé nie jest pewna, czy odnajdzie się w nowej roli, ale nie może odmówić królowej, tym bardziej że dzięki swojej drogiej przyjaciółce – i sobowtórce – Sabé, może przebywać w dwóch miejscach naraz. Zatem gdy Padmé rzuca się w wir polityki, Sabé wybiera się na misję bliską sercu poprzedniej władczyni. Na tętniącej życiem stołecznej planecie Coruscant nowi współpracownicy z Senatu podchodzą do Padmé z niemałym zainteresowaniem, ale też z dużą rezerwą z uwagi na rolę, jaką rzekomo odegrała w obaleniu poprzedniego kanclerza. Tymczasem Sabé, która wciela się w kupca na Tatooine, odkrywa, że ma do dyspozycji mniej zasobów, niż myślała – i ograniczone możliwości. Wspólnie z pozostałymi dwórkami Padmé i Sabé muszą ostrożnie manewrować pośród pułapek zdradliwej polityki, dostosowywaćsię do nieustannie zmieniających się warunków i nauczyć się nowego życia, by nie pozostawać jedynie w cieniu królowej...

Akcja trylogii, której bohaterką jest Padmé Amidala, rozgrywa się pomiędzy wydarzeniami opisanymi w „Mrocznym widmie” i „Ataku klonów”. Lektura obowiązkowa dla wszystkich fanów Star Wars… i nie tylko.(Wydawnictwo Olesiejuk, 2023)

Streszczenie

W tym haśle należy dodać lub rozbudować streszczenie oraz spis zawartości.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Stworzenia

Modele droidów

Miejsca

Organizacje i tytuły

Galeria

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2019, 5 marca USA 9781368024259 Disney-Lucasfilm Press 352 strony Druk (twarda) 17,99 USD
2019, 2 maja Wielka Brytania 9781405293389 Egmont UK Ltd 352 strony Druk (miękka) 9,99 GBP
2023, 25 stycznia Polska 9788383150826 Wydawnictwo Olesiejuk 368 stron Druk (miękka) 40,00 PLN

Linki zewnętrzne