Ekipa Biblioteki Ossus życzy Wam Wesołych Świąt! Niech Moc będzie z Wami!Zaletta

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zaletta
Data i miejsce śmierci: 4 ABY
Rasa: Człowiek
Przynależność:
Zaletta był imperialnym oficerem, który w 3 ABY przeszedł na stronę rebeliantów. W dużym stopniu pomógł Sojuszowi w odkryciu budowy drugiej Gwiazdy Śmierci. Zginął w 4 ABY na pokładzie Liberty.

Biografia

Antena komunikacyjna, której Zaletta używał do kontaktowania się z rebeliantami.
Do 3 ABY komandor Zaletta był imperialnym oficerem, który bez zarzutów wykonywał swoje obowiązki. Zaczął jednak dostrzegać zło państwa, dla którego służył i zdecydował się przejść na stronę Rebelii. Aby poinformować Sojusz o swoich zamiarach, rozpoczął przesyłanie anonimowych informacji. Podawał w nich lokalizacje słabo bronionych centrów produkcyjnych i konwojów. Rebelianci bardzo zainteresowali się wiadomościami i ich pochodzeniem. Zdołali zlokalizować Zalettę i nawiązać z nim kontakt. Mniej więcej w tym samym czasie komandor udał się do placówki DX-11a i tam gromadził wszelkie możliwe dane, które mogłyby być przydatne Rebelii.

W końcu grupa uderzeniowa dowodzona przez Ace'a Azzameena zaatakowała placówkę umożliwiając komandorowi ucieczkę. Zaletta poleciał na pokładzie wahadłowca AA-23, na którego centralnym komputerze zapisał wszystkie uzyskane informacje i pod eskortą X-wingów dostał się do fregaty Redemption. Na jej pokładzie miejsce miały negocjacje dotyczące warunków przejścia Zaletty na stronę Rebelii, którą reprezentował Kupalo. Komandor zażądał tylko jednego - uznania jego stopnia. Rozmowy jednak zostały przerwane przybyciem dwóch imperialnych krążowników. Rozgorzała bitwa, podczas której rebelianci zdołali dokonać odwrotu w nadprzestrzeń, niszcząc wcześniej imperialny krążownik Restrainer.

Po wygranej bitwie Zaletta miał bardzo duże kłopoty, gdyż to na niego padły podejrzenia, o ujawnienie lokalizacji spotkania. Na jego szczęście, komandor Kupalo ujawnił się uciekając z Liberty na pokładzie wahadłowca AA-23. Zaistniało wtedy ryzyko, że wszystkie ofiarowane przez Zalettę informacje zostaną utracone, ale Ace Azzameen i Olin Garn zdołali złapać zdrajcę.

Zaletta ginie w wyniku zniszczenia Liberty.

Wtedy to komandor został oficjalnie uznany oficerem Rebelii. Przez cały rok był on dowódcą Ace'a Azzameena, Olina Garna i wielu innych pilotów. Wprowadzał ich do każdej misji, zastępując na tym stanowisku Kupalo.

Ostatnim starciem w jakim Zaletta miał okazję brać udział była bitwa o Endor. Komandor znajdował się wtedy na pokładzie krążownika Liberty i zginął, kiedy ten został zestrzelony przez superlaser drugiej Gwiazdy Śmierci.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!