Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Vongopedia

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Vongopedia to oparta o silnik Wikipedii encyklopedia humorystycznie traktująca Gwiezdne wojny i ich polski fandom.

Historia

Pomysł powstania Vongopedii powstał podczas awarii Biblioteki Ossus na przełomie marca i kwietnia 2007 r. Fani, zniecierpliwieni przeszło dwumiesięczną absencją Ossusa w sieci, zainteresowali się opuszczoną Empirepedią i znaleźli tam wiele artykułów o dość humorystycznym brzmieniu. Wtedy to na Empirepedii zaczęto tworzyć wiele haseł, w podobnym tonie do tych przerobionych, a w efekcie tego procesu spontanicznie narodził się pomysł przekształcenia strony w "Polską nonsensopedię Star Wars".

Wkrótce jednak administratorka serwisu zaczęła kasować hasła, sprzeciwiając się przekształceniu Empirepedii w encyklopedię parodystyczną. Wobec jej oporu postanowiono założyć nową wikię, przenosząc do niej większość humorystycznych haseł z Empirepedii, ocalonych przez zapisanie na dyskach fanów. Nowa strona, nazwana Vongopedią, została uruchomiona 7 kwietnia 2007 roku.

Tematyka

Przez około pół roku od powstania encyklopedii, znacząca większość haseł dotyczyła środowiska fanów Gwiezdnych wojen powiązanych z Bastionem Polskich Fanów Star Wars. W listopadzie 2007 roku administracja przeprowadziła czystkę artykułów niezwiązanych z Gwiezdnymi wojnami, pragnąc nadać Vongopedii mniej hermetyczną tematykę. Na dzień dzisiejszy (grudzień 2007) encyklopedia ma ponad 700 haseł.

Administracja

Na grudzień 2007 roku, Vongopedia ma pięcioro administratorów. Są to:

Podobne projekty

Parodii Wikipedii powstało na całym świecie wiele, Vongopedia była jednak pierwszym takim projektem o profilu gwiezdnowojennym. Jesienią 2007 roku powstała angielskojęzyczna parodystyczna wikia Star Wars - Darthipedia.

Linki zewnętrzne


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!