Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Vongopedia

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Vongopedia to oparta o silnik MediaWiki encyklopedia humorystycznie traktująca Gwiezdne wojny i ich polski fandom.

Historia

Pomysł powstania Vongopedii powstał podczas awarii Biblioteki Ossus na przełomie marca i kwietnia 2007 r. Fani zniecierpliwieni przeszło dwumiesięczną absencją Ossusa w sieci zainteresowali się opuszczoną Empirepedią i znaleźli tam wiele artykułów o dość humorystycznym brzmieniu. Wtedy to na Empirepedii zaczęto tworzyć wiele haseł w podobnym tonie do tych przerobionych, a w efekcie tego procesu spontanicznie narodził się pomysł przekształcenia strony w polską Nonsensopedię Star Wars.

Wkrótce jednak administratorka serwisu zaczęła kasować hasła, sprzeciwiając się przekształceniu Empirepedii w encyklopedię parodystyczną. Wobec jej oporu postanowiono założyć nową wiki, przenosząc do niej większość humorystycznych haseł z Empirepedii ocalonych przez zapisanie na dyskach fanów. Nowa strona, nazwana Vongopedią, została uruchomiona 7 kwietnia 2007 roku.

W 2012 roku użytkownik Nalken przeprowadził czyszczenie zasobów wiki. W efekcie jego działania usuniętych zostało prawie pół tysiąca artykułów. 21 stycznia 2018 roku wniosek o adopcję opuszczonej już Vongopedii złożył Mustafar29, a 28. dnia tego samego miesiąca przyznano mu uprawnienia administratora.

Tematyka

Przez około pół roku od powstania encyklopedii, znacząca większość haseł dotyczyła środowiska fanów Gwiezdnych wojen powiązanych z Bastionem Polskich Fanów Star Wars. W listopadzie 2007 roku administracja przeprowadziła czystkę artykułów niezwiązanych z Gwiezdnymi wojnami, pragnąc nadać Vongopedii mniej hermetyczną tematykę. Na dzień dzisiejszy (grudzień 2007) encyklopedia ma ponad 700 haseł.

Administracja

Na przestrzeni lat skład administracji Vongopedii wielokrotnie ulegał zmianie. Poniżej znajduje się lista wszystkich administratorów obecnych w rejestrach wiki.

Podobne projekty

Parodii Wikipedii powstało na całym świecie wiele, Vongopedia była jednak pierwszym takim projektem o profilu gwiezdnowojennym. Jesienią 2007 roku powstała angielskojęzyczna parodystyczna wiki Star WarsDarthipedia.

Linki zewnętrzne


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!