Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Empirepedia

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Empirepedia to polskojęzyczna encyklopedia Gwiezdnych wojen, w zamyśle skierowana do fanów z Polski. Od maja 2014 dotyczy jedynie pierwszego Expanded Universe, nie całego kanonu. Stworzył ją 1 lipca 2006 użytkownik o pseudonimie Yun-Yuuzhan, nie wiedząc, że już od dłuższego czasu przygotowywana jest przy wsparciu polskich serwisów internetowych poświęconych Gwiezdnym wojnom Biblioteka Ossus.

Obie encyklopedie pozostawały nie znane szerszemu gronu fanów aż do momentu, kiedy 11 sierpnia tego samego roku na konwencie CorusCon miała miejsce oficjalna premiera Ossusa. Znacząca większość fanów (w tym i Yun-Yuuzhan) stworzyła społeczność w Bibliotece Ossus, Empirepedia natomiast - po etapie konfliktów personalnych między jej nowymi administratorami a osobami orędującymi za jej przyłączeniem do tego drugiego projektu - została praktycznie opuszczona.

Podczas kilkumiesięcznej awarii Ossusa niektórzy fani postanowili skierować swoje siły na Empirepedię i przerobić ją w rodzaj Nonsensopedii poświęconej Gwiezdnym wojnom (prawdopodobnie pierwsza taka inicjatywa na świecie), jednak zostało to uznane za wandalizm. Rolę parodystycznego serwisu przejęła wobec tego nowo utworzona Vongopedia.

Po długim czasie nieaktywności, Empirepedia została zaadoptowana przez użytkownika "ZielonyBulgot", który bardzo poszerzył jej zasoby, przemieniając ją w wiki poświęconą jedynie Star Wars Legends.

Obecnie Empirepedia ma ponad 4668 artykułów.

Linki zewnętrzne


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!