Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


The Outer Rim

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy serwisu informacyjnego. Zobacz też: grę TOR.
Kenobi szablon.png
Młody Jedi, Darth Vader... zdradził i zabił twego ojca.

Ten artykuł wymaga aktualizacji.


To hasło wymaga uzupełnienia o informacje z niedawno opublikowanych źródeł lub wiadomości. W związku może być ono niekompletne oraz zawierać treści, które w świetle nowych informacji są uznawane za błędne.

Logo serwisu The Outer Rim

The Outer Rim (często w skrócie nazywany TOR) to niefunkcjonujący już polski serwis informacyjny zajmujący się szeroko pojętą tematyką Gwiezdnych wojen. Powstał w czerwcu 2004 roku w wyniku fuzji stron Jedi Temple, Star Wars Endor i Jedi Work. Pomysłodawcami byli Darth Fizyk oraz Darth Mati, później w projekt włączyli się Kirtan Loor oraz Thon.

Serwis oferował informacje o nowościach wydawniczych na polskim oraz amerykańskim rynku książek, komiksów oraz gier spod znaku Star Wars, a także o działalności i spotkaniach polskich fandomów. The Outer Rim był także patronem różnych przedsięwzięć fanowskich takich jak fanfilm Proroctwo naznaczenia, a także członkiem międzynarodowej organizacji fanowskiej Star Wars Outer Rim Alliance.

The Outer Rim dysponował dużą liczbą recenzji książek, komiksów, gier oraz fanfilmów, jak również zbiorem opowiadań fanowskich i kilku artykułów na tematy związane z Gwiezdnymi wojnami. Ponadto serwis posiadał obszerną galerię, w której można było obejrzeć przeszło dwa tysiące zdjęć, w tym: fanarty, fotorelacje z konwentów, zagraniczne okładki książek Star Wars (w tym wszystkie japońskie) oraz kadry z filmów (w tym porównawcze zdjęcia filmów z lat 1977-1983 i edycji poprawionych z roku 2004).

Mottem i hasłem przewodnim serwisu była sentencja: Odległa galaktyka w twoim zasięgu.

Za duchowego następcę TOR można uważać stronę Star Wars Extreme.

Redakcja strony

 • Grzegorz Darth Fizyk Śliwiński (administracja, newsy, recenzje)
 • Błażej Golden Guy Duda (newsy, recenzje)
 • Jedi Nadiru Radena (reprezentowanie portalu, korekta tekstów, recenzje, opieka nad forum, Polowanie na Jedi)
 • Maciej Kirtan Loor Krasuski (programowanie i grafika)
 • Sebastian Sebastiannie Rakowski (newsy)
 • Jacek Thon Skulimowski (administracja, newsy, grafika, recenzje)
 • Beata Alassea Krasiczyńska (nieaktywna)
 • Łukasz Chimpo Szymański (nieaktywny)
 • Mateusz Darth Mati Wasilewski (nieaktywny)
 • Mateusz Matias Fey (nieaktywny)
 • Grzegorz Loru Lorens (nieaktywny)

Encyklopedia

Serwis The Outer Rim dysponuje obecnie drugą największą (pod względem liczby haseł) gwiezdnowojenną encyklopedią fanowską w Polsce. Powstała ona wraz z otwarciem strony, jednak jej intensywny rozwój został zapoczątkowany dopiero w połowie 2005 roku i trwał około półtora roku. Encyklopedią w tym czasie stale zajmowali się trzej redaktorzy: Jedi Nadiru Radena, Golden Guy oraz Darth Fizyk. Większość haseł została napisana właśnie przez nich, niemniej swój udział, mniejszy lub większy, mieli również: Bolek, CloneTrooper, Immobiliser, Kurt, Miszka, Necromacer (Brodziaty) oraz TychoCelchu. Obecnie hasła z encyklopedii są aktualizowane i przenoszone do Biblioteki Ossus.

Polowanie na Jedi

We wrześniu 2006 roku na forum The Outer Rim pojawiła się gra Play By Forum RPG, Polowanie na Jedi. Akcja Polowania rozpoczęła się w roku 3952 przed bitwą o Yavin, na planecie Ossus, i oparta była na wątku Pierwszej Czystki Jedi, wprowadzonej w grze Knights of the Old Republic II: The Sith Lords. Jej głównym bohaterem był mistrz Jedi Arun Radena, któremu gracze mogli pomóc w walce z Sithami, albo też złapać go i zabić.

Mistrzami Gry byli: Jedi Nadiru Radena, Golden Guy, Javec oraz Kyle Katarn.

Konkursy

Serwis The Outer Rim regularnie organizował konkursy - z nagrodami do wygrania - dla wszystkich swoich użytkowników. Konkursy organizowane były raz do roku (wyjątkiem był 2006 rok, gdy został zorganizowany dodatkowy konkurs z okazji świąt Bożego Narodzenia), w czerwcu, gdy przypadała rocznica powstania strony. Pierwsze dwa konkursy miały postać quizu z ogólnej znajomości świata Star Wars (głównie Expanded Universe) i oba wygrał ten sam użytkownik, Leonidas. Trzeci miał postać otwartego konkursu na najlepsze gwiezdnowojenne opowiadanie fanowskie i jego zwycięzcą został Misiek, natomiast czwarty i piąty były konkursemami na najlepszą recenzję oficjalnego lub nieoficjalnego produktu spod znaku Star Wars, a jego triumfatorami okazali się najpierw promil, następnie zaś Misiek. Sponsorami nagród w pierwszym, trzecim, czwartym i piątym konkursie byli redaktorzy The Outer Rim, natomiast w drugim sklep Fanik.pl.

Współpraca

The Outer Rim współpracował z wieloma stronami internetowymi o tematyce gwiezdnowojennej, między innymi z SW Games, Bractwem Dark Jedi, jak i też portalami ogólnofantastycznymi Paradoks oraz Poltergeist. Poniżej znajduje się pełna lista stron internetowych, z którymi współpracował serwis.

Patronat nad konwentami i spotkaniami fanów

Przyjaciele konwentów

 • Falkon 2004
 • Falkon 2005
 • Polcon 2006
 • Falkon 2007

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!