Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Prom TIE/sh

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
(Przekierowano z TIE/sh)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

LottDodZrodla.png
To oburzające. Nie macie dowodów!

Ten artykuł wymaga uzupełnienia źródeł.


To hasło nie posiada kompletu źródeł dla zawartych w nim informacji. Jeśli znasz ich pochodzenie, skoryguj/dodaj ich spis w sekcji Źródła oraz zweryfikuj ich prawdziwość. Następnie poproś Strażników o usunięcie szablonu.

TIE Shuttle.jpg
TIE Shuttle
Podstawowe dane
Pełna nazwa: TIE/sh
Producent: Sienar Fleet Systems
Rodzaj: TIE
Specyfikacja techniczna
Długość: 7,8 m
Silniki: 2 silniki jonowe
Uzbrojenie: 1 działko laserowe
Różne
Załoga: 1 pilot
Pasażerowie: 2
Ładowność: 15 t
Rola: Prom kosmiczny
Przynależność: Imperium GalaktyczneTIE/sh (Prom TIE, ang. TIE Shuttle) był zmodyfikowaną wersją TIE/sa przeznaczoną do przewożenia pasażerów.

Charakterystyka

Dzięki usunięciu wyrzutni rakiet i torped, wewnątrz kadłuba znalazło się miejsce dla dwóch pasażerów oraz dosyć dużej ilości ładunku - bagażu podręcznego bądź też czegoś innego o specjalnym przeznaczeniu. Odciążenie kadłuba, także poprzez zlikwidowanie większości opancerzenia, pozwoliło na znaczne zwiększenie prędkości myśliwca, co było bardzo ważne, gdyż jego jedyną obroną pozostało pojedyncze, działko laserowe niskiej mocy. TIE/sh wykorzystywane były najczęściej przez dowódców i oficerów okrętów Imperium, do przelotów między dużymi jednostkami w rodzaju krążowników. Z braku hipernapędu myśliwce te nie były w stanie wykonywać dłuższych lotów - to zadanie pozostawało dla droższych i większych, ale równocześnie mogących przenieść więcej ładunku promów typu Lambda.

Poza światem Gwiezdnych wojen

TIE Shuttle, w filmie, pojawił się tylko w krótkiej scenie w Imperium kontratakuje. Do jej nakręcenia użyto wtedy tego samego modelu, który służył jako TIE Bomber. Pomysł wykorzystania myśliwca TIE, jako niewielkiego promu narodził się natomiast jeszcze podczas tworzenia Nowej nadziei. Myślano wtedy nad maszyną abordażową składającą się z dwóch "rdzeni", lecz jednak pomysł ten odrzucono i powrócono do niego dopiero podczas tworzenia części następnej.

Źródła


TIE
[Pokaż/Ukryj]
SluisVanSigil50.jpg
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!