Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Stacja Glid

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Orto Plutonia.jpg
Stacja Glid
Data konstrukcji: Pomiędzy 22 a 19 BBY
Lokalizacja: Orto Plutonia
Wykonawca: Republika Galaktyczna
Przynależność:


Stacja Glid była bazą Republiki na Orto Plutonii. Jej załoga zabezpieczała planetę przed zajęciem przez Konfederację Niezależnych Systemów.

Historia

Podczas wojen klonów Pantoranie poczuli się zagrożeni ze strony Separatystów. Rząd Pantory zwrócił się do Republiki z prośbą o zapewnienie księżycowi ochrony. Dowództwo Wielkiej Armii Republiki podjęło decyzję o założeniu bazy na pobliskiej planecie – Orto Plutonii. Śnieżny glob był doskonałym miejscem na punkt przerzutowy dla Konfederacji, więc założenie tam placówki miało gwarantować bezpieczeństwo. Wkrótce Republika zbudowała stację Glid.

Masakra

"Pewnie droidy zaatakowały, a nasza stacja była po drodze."
— Obi-Wan Kenobi, przewidujący przebieg potyczki.[1]

W bliżej nieokreślonym momencie wojny, pomimo obecności garnizonu klonów, na Orto Plutonii niepostrzeżenie wylądowały oddziały droidów bojowych. Roboty natknęły się na rdzennych, dotąd nieodkrytych przez nikogo rdzennych mieszkańców planety – Talzów. Roboty dokonały ataku na tubylców. Po pewnym czasie Talzowie, dowodzeni przez Thi-Sena, wyruszyli z zamiarem zemsty. Traf chciał, iż pomiędzy wioską tubylców a bazą Konfederacji znajdowała się stacja Glid. Talzowie zaatakowali republikańską placówkę, zabijając sklonowanych członków jej załogi. Następnie mieszkańcy Orto Plutonii zaatakowali droidy bojowe, niszcząc wszystkie roboty Separatystów. W obu bazach głowy ofiar zatknięto na wbitych w ziemię dzidach, co miało odstraszyć kolejnych napastników.

Misja rozpoznawcza

"Zostawiamy Orto Plutonię pod waszym czujnym okiem. Od tej chwili uznajemy waszą suwerenność jako wolnych i równych nam istot."
— Senator Chuchi, obiecująca Orto Plutonii suwerenność.[1]
Gwarancja opuszczenia Orto Plutonii.

W sytuacji utraty kontaktu ze stacją Glid, dowództwo WAR wysłało na Orto Plutonię oddział klonów pod dowództwem Obi-Wana Kenobiego i Anakina Skywalkera. Republikanom towarzyszyli przedstawiciele Pantory – premier Chi Cho i senator Riyo Chuchi. Po zabezpieczeniu stacji Glid żołnierze kapitana Rexa wykryli bazę Konfederacji. Po jej przeszukaniu Jedi udali się na zwiad, podczas którego natknęli się na Talzów. Po powrocie do stacji Glid oświadczyli, iż Thi-Sen chce się spotkać z Pantoranami, aby negocjować. Podczas rozmów premie Cho świadomie obraził Talzów, co wywołało konflikt. Kiedy klony ochraniały premiea Cho, Jedi i senator Chuchi powrócili do bazy i uzyskali dla senator status negocjatora. Premiera odsunięto od stanowiska. Po zażegnaniu konfliktu Orto Plutonia stała się suwerennym terytorium Talzów, więc Republika opuściła stację Glid.

Znani członkowie załogi

Ciekawostki

  • Stacja Glid została zbudowana wewnątrz góry lodowej. Z zewnątrz więc nie wyróżniała się niczym wśród orto plutońskiego krajobrazu.

Galeria

Przypisy

  1. 1,0 1,1 The Clone Wars.jpg  Trespass

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!