Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Bitwa o Orto Plutonię

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bitwa o Orto Plutonie.jpg
Bitwa o Orto Plutonię
Konflikt Wojny klonów
Data 22 BBY[1]
Miejsce Orto Plutonia
Wynik Porozumienie pokojowe obu stron konfliktu.
Strony
Republika Galaktyczna Plemię Talzów
Dowódcy
Siły
Straty
Średnie MałeBitwa o Orto Plutonię to starcie rozegrane pomiędzy Wielką Armią Republiki i plemieniem Talzów. Jego dokładna data nie jest znana. Miało ono miejsce w trakcie wojen klonów na Orto Plutonii i zakończyło się rozejmem między obiema stronami konfliktu.

Przyczyny

"Umówiliśmy spotkanie między ich radą, a panem i panią senator."
Obi-Wan Kenobi do premiera Cho.[2]
Przybycie na Orto Plutonię.

W bliżej nieokreślonym momencie wojen klonów Jedi stracili kontakt ze swoją bazą na planecie Orto Plutonia. Aby wyjaśnić przyczyny tej sprawy, Rada Jedi wysłała na miejsce oddział klonów, dowodzony przez Obi-Wana Kenobiego i Anakina Skywalkera. Na odludną planetę udali się również przedstawiciele pobliskiego księżyca o nazwie Pantora – premier Chi Cho i senator Riyo Chuchi. Na miejscu Jedi zastali zabitą załogę bazy. Ślady jednak nie wskazywały na atak Separatystów – nie było śladów po strzałach, a komputery pozostały nietknięte. Po pewnym czasie republikańscy zwiadowcy odkryli pobliską bazę droidów. Obie załogi wcześniej nie wykryły się nawzajem. Kiedy Jedi udali się do wrogiego bunkra, zastali tam droidy potraktowane w podobny sposób, co klony. Nagranie kamer bezpieczeństwa pokazało przez ułamek sekundy dziwne stworzenie, które atakowało roboty. Kapitan Rex odkrył w dzienniku droidów, iż maszyny badały ostatnio południowy kanion. Kenobi i Skywalker natychmiast tam wyruszyli. W kanionie znaleźli wioskę tubylców, Talzów. Pomimo że istoty nie władały basiciem, Jedi zdołali się z nimi porozumieć.

Początek konfliktu.

Po powrocie do bazy Kenobi poinformował Rexa i przedstawicieli Pantory o tym, co zastał ze Skywalkerem w kanionie. Chi Cho uznał, że to najeźdźcy. Kenobi odparł, że to niemożliwe, gdyż Talzowie nie byli w stanie podróżować poza planetę. Następnie Jedi zabrali klony i Pantoran na rozmowy z wodzem Talzów, Thi-Senem. Podczas rozmów, w których C-3PO pełnił rolę tłumacza, premier Cho potraktował Thi-Sena opryskliwie i odmówił spełnienia jego prośby – opuszczenia Orto Plutonii. Thi-Sen odparł, że oznaczało to wojnę.

Przebieg

Pierwsza faza

"Musicie zostać z premierem, dopóki nie wyjaśnimy wszystkiego. Chrońcie go za wszelką cenę."
— Anakin Skywalker do kapitana Rexa.[2]

Jedi podejrzewali, iż wywłaszczający atak premiera był nielegalny. Zwrócili się do senator Chuchi o pomoc w powstrzymaniu bezsensownego rozlewu krwi. Młoda Pantoranka zaproponowała skontaktowanie się z Mówcą Zgromadzenia Pantory.

Klon podczas bitwy.

Tymczasem premier Cho prowadził klony w śmigaczach do ataku na Talzów. Pomimo przypomnień Rexa, iż klony miały wyłącznie chronić premiera, Chi Cho wprowadził oddział prosto w zasadzkę Talzów. W tej sytuacji żołnierze Rexa podjęli działania. Po utworzeniu kręgu ze śmigaczy Republikanie bronili się do czasu, aż jeden z Talzów zranił premiera. W jego obronie zginęli pantorańscy strażnicy. Po chwili do rannego polityka podbiegł Rex, który załadował przełożonego na śmigacz, po czym dał rozkaz do odwrotu.

Druga potyczka

"Zgromadzenie uważa, że postępowanie premiera Cho jest niedozwolone. Senator Chuchi, nadajemy pani prawo do negocjowania pokojowej umowy między Suwerenną Pantorą, a Talzami."
— Mówca Zgromadzenia Pantory.[2]

Władze Pantory uznały postępowanie premiera za nielegalne. W wyniku tego odsunięto premiera Cho od stanowiska. Senator Chuchi została upoważniona do negocjowania pokojowych warunków z Talzami.

Tymczasem uciekający oddział klonów dotarł do lodowego mostu, który uległ zniszczeniu. Republikanie ponownie zostali zaatakowani przez Talzów. Podczas obrony oddział został zdziesiątkowany. Po pewnym czasie na miejsce przybyły kanonierki, z których wyskoczyli kolejni żołnierze. Poza nimi ze statków wyszli Jedi, senator Chuchi i C-3PO. Pantoranka podeszła do rannego premiera, który rozkazał jej pomścić go i zniszczyć Talzów. Chuchi odparła, iż został on odsunięty od władzy. Po usłyszeniu tych słów premier umarł.

Rozejm

Rozejm.
"Zostawiamy Orto Plutonię pod waszym czujnym okiem. Od tej chwili uznajemy waszą suwerenność jako wolnych i równych nam istot."
— Senator Chuchi do Thi-Sena.[2]

Senator Chuchi podeszła do Thi-Sena i przekonała go do zawarcia pokoju. Następnie obiecała opuścić Orto Plutonię i uznać suwerenność Talzów. Ugoda została przyjęta.

Skutki

"Teraz, gdy wynikiem tych negocjacji okazał się pokój, jest jeszcze jedna ważna sprawa. (...) Dopilnować, żeby trwał, dbać o niego."
— Obi-Wan Kenobi do senator Chuchi.[2]

Konflikt został zakończony pokojem, a Talzowie uzyskali niezależność. Następcą Chi Cho na stanowisku premiera Pantory został N. Papanoida.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!