Shadday Potkin

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Shadday Potkin
Data i miejsce śmierci: 19 BBY
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Brązowe
Kolor oczu: Brązowe
Kolor skóry: Jasna
Przynależność:




Shadday Potkin to rycerz Jedi żyjąca w czasach schyłkowych Starej Republiki.

Biografia

W 19 BBY jako jedna z niewielu uciekła z oblężonej przez 501 Legion Świątyni Jedi na samym początku Czystki. Następnie udała się na Kessel, gdzie zorganizowała spotkanie rycerzy Jedi, którzy przeżyli rozkaz 66. Bez wiedzy swych towarzyszy wysłała wiadomość do Dartha Vadera o tym, że na zebraniu znajduje się Obi-Wan Kenobi; główny poszukiwany przez Imperium. W rzeczywistości nie było tam Kenobiego, a ta wiadomość była pułapką na Mrocznego Lorda. Shadday liczyła na to, że połączone siły zebranych Jedi będą wystarczające by uśmierć Vadera i tym samym będzie mu mogła się odpłacić za śmierć swego mistrza. W czasie rozmów do pomieszczenia w którym odbywało się zebranie wszedł Vader. Kiedy zobaczył, że Kenobiego nie ma, rozwścieczony rzucił się do walki z Jedi. W pewnym momencie Shadday uderzyła Vadera ostrzem z cortosis, które wyłączyło jego miecz świetlny. Chwilę po tym Vader chwycił Shadday za gardło i udusił ją. Jej broń posłużyła mu potem za oręż do walki z pozostałymi Jedi.

Ciekawostki

  • Shadday Potkin pojawia się po raz pierwszy w filmie Zemsta Sithów, jako jedna z wielu bezimiennych Jedi. Jej imię zostaje ujawnione dopiero w komiksie Czystka. Z tego powodu odgrywająca ją w filmie aktorka pozostaje nieznana.
  • W pewnym momencie Shadday określa Vadera jako spadkobiercę Dartha Maula. Pozostaje zagadką, skąd Potkin wiedziała o prawdziwej tożsamości Sitha, choć ten nigdy się żadnemu Jedi nie przedstawił.
  • Imię Shadday brzmi podobnie jak hebrajskie słowo "shaddai", będącym jednym z żydowskich określeń Boga. Tak samo nazywa się też jedno że starożytnych amoryckich miast.
  • Imię Shadday Potkin to prawdopodobnie aluzja do projektantów kostiumów wymienionych w książce Dressing a Galaxy - Usana Shadday i Noah Potkin.

Źródła