Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Operacja Szlachetny Dzikus

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Vader fuzja.png
Przyłącz się do mnie, razem będziemy rządzić galaktyką!

Zaproponowano połączenie tego artykułu z hasłem Bitwa o Tralus (40 ABY). Możesz wypowiedzieć się na ten temat na stronie dyskusji.

Operacja Szlachetny Dzikus miała na celu zlikwidowanie ośrodka dowodzenia zajętego przez Sojusz Galaktyczny, w Rellidrze na planecie Tralus. Odbyła się ona w roku 40 ABY. Została zaplanowana przez Koreliańską admirała Karathasa i innych polityków. Podczas tej operacji życie miało stracić wiele jednostek cywilnych Korelii, jak i Sojuszu Galaktycznego. Jedyną protestującą osobą przeciw tej operacji był Wedge Antilles, który nie chciał, aby jego znajomi zginęli z powodu jednego budynku dowodzenia Sojuszu Galaktycznego.

Plan Admirał Karathas

Operacja "Szlachetny Dzikus" ma służyć osiągnięciu tego celu. Chcemy w ten sposób obrócić niewątpliwą klęskę propagandową na naszą korzyść.
— Admirał Karathas do polityków i dowódców Koreli.[1]

W roku 40 ABY układ Korelli znalazł się w bardzo trudnej sytuacji. Korelianie chcieli stoczyć walkę z siłami zbrojnymi Sojuszu Galaktycznego, który okupował śródmieście jednego z miast Korelian na planecie Tralus. Z jednej strony takie posunięcie oznaczało by ogromną liczbę ofiar wśród ludności cywilnej. A to zaszkodziło by obronie systemu Koreliańskiego. Z drugiej strony zignorowanie przyczółka nieprzyjaciół było by bardzo niebezpieczne, ponieważ pozwoliło by im to powiększyć, wzmocnić i wprowadzić z niego ataki na pozycje w obrębie ich systemu. W takiej sytuacji Pani Admirał Karathas zdecydowała, że ośrodek dowodzenia na Rellidrze musi zostać zlikwidowany.

Misja zlikwidowania tego ośrodka została nazwana Operacją Szlachetny Dzikus, a jej plany zostały przedstawione w sali konferencyjnej na Koronecie, w świątyni Pięciu Światów. W pierwszej fazie planu piloci koreliańskich bombowców YT-5100 typu Shirek mieli zaatakować ze wszystkich stron chroniony przez pola siłowe obszar. Karathas przewidziała, że piloci gwiezdnych myśliwców i kanonierek sojuszu puszczą się w pościg za bombowcami. Wtedy myśliwce miały zbombardować pola siłowe, a później zaatakować sam ośrodek dowodzenia. Bombowce miały wprawdzie barwy Galaktycznego Sojuszu, ale w rzeczywistości były jednostkami Koreliańskich Wojsk Obronnych.

Plan Wedge'a Antillesa

Chciałbym zauważyć, że Operacja Szlachetny Dzikus, chociaż prawdopodobnie odwróci wściekłość ludności od naszych sił zbrojnych i skieruje ją na wojskowych Galaktycznego Sojuszu, bardzo poważnie zwiększy prawdopodobieństwo wciągnięcia nas do wojny.
-Wedge Antilles do Admirał Karathas[1]
  • Etap Pierwszy- polegał na odwróceniu uwagi przeciwnika przez zbombardowanie ochronnych kopuł.
  • Etap Drugi- polegał na wykorzystaniu dwóch bombowców typu Shriek do zniszczenia Centrum Sztuk Scenicznych, lecąc przez Kompleks Mieszkalny Terkury'ego. Piloci mieli przelecieć przez kompleks mieszkalny i zbombardować go, gdy będą bardzo blisko.

Ciekawostki

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!