Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Bitwa o Tralus (40 ABY)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Vader fuzja.png
Przyłącz się do mnie, razem będziemy rządzić galaktyką!

Zaproponowano połączenie tego artykułu z hasłem Operacja Szlachetny Dzikus. Możesz wypowiedzieć się na ten temat na stronie dyskusji.
Bitwa o Tralus była jedną z pierwszych bitew drugiej galaktycznej wojny domowej. Miała miejsce w 40 ABY w przestrzeni nad Tralusem oraz na jego powierzchni. Jej celem było zniszczenie bazy Sojuszu Galaktycznego w Rellidirze i odbicie planety. Dzięki udziałowi Wedge'a Antillesa i Hana Solo, Tralus wrócił w ręce Korelii.

Historia

Preludium

Po zakończeniu operacji Okrążenie, Korelianie nie mogli pogodzić się z utratą Tralusa. Premier Aidel Saxan wyruszyła na pokojowe negocjacje, które odbyły się na stacji Toryaz lecz została zabita przez zamachowców, którzy zostali tam wysłani przez Lumiyę. Po zerwaniu negocjacji dowódcy Koreliańskich Sił Zbrojnych, opracowali plan operacji Szlachetny Dzikus, który zakładał odbicie Tralusa z rąk Sojuszu Galaktycznego.

Wedge Antilles, który naniósł poprawki do planu admirał Karathas, trenował z Hanem Solo by zbombardować bazę Sojuszu w Rellidirze. Gdy symulacje przyniosły pożądany efekt, piloci wyruszyli.

Przebieg

Po przybyciu na Korelię, Wedge i Han ruszyli w stronę swojego celu. Eskortowani przez eskadrę myśliwców, przedzierali się przez centrum Rellidiru. W pewnym momencie ich ochrona została zaatakowana przez myśliwce Sojuszu. Han i Wedge zostali zdani na własne siły. W czasie bitwy Leia przesyłała Hanowi informacje z pokładu Dodonny. W jednej z wiadomości przysłała informację, że pilot myśliwca nieustannie ścigającego Solo i Antillesa, to w rzeczywistości córka Wedge'a, Syal.

Han nie chcąc zabijać córki przyjaciela zrzucił na jej przedni iluminator dwa androidy celownicze. Wykorzystując nieuwagę Syal, piloci Shrieków wystrzelili rakiety w powierzchnię gruntu, przez co dostali się do wnętrza wielkiego parkingu w Kompleksie Mieszkalnym Terkury'ego.

Po trwającym jakiś czas locie piloci dotarli do Centrum Sztuk Scenicznych Navosa. Gdy mieli wykonać swoje zadanie, nagle pojawiła się Syal, która odgadła zamiary pilotów. Han przeszkodził jej w wysadzeniu kompleksu, wystrzeliwując w powierzchnię pod jej myśliwcem kilka torped. Po zajęciu walką ze sterami młodej Antilles, piloci zbombardowali swój cel, przez co pole ochronne zostało zniszczone. W tym samym momencie pojawiła się kolejna wiadomość od Leii, w jednym z myśliwców znajdowała się Jaina Solo. Han odszukał córkę, po czym chciał jej pomóc lecz gdy zobaczył, że ta świetnie sobie radzi walcząc przeciwko wrogim myśliwcom, odleciał z Antillesem z Tralusa.

W przestworzach admirał Limpan widząc, że po zbombardowaniu bazy, siły Sojuszu są w mniejszości, rozkazała odwrót wszystkich wojsk. Dowiedziawszy się o zwycięstwie Korelii, Leia opuściła Dodonnę. Tralus znów należał do Korelii.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!