Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Nuna

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Nuna.jpg
Nuna
Planeta pochodzenia: Naboo
Przeciętny wzrost: 50 - 75 cm
Kolor skóry:
  • Jasnobrązowy
  • ZielonyNuna to drobne, dwunożne gadoptaki zamieszkujące bagna planety Naboo. Największe skupisko tych zwierząt to bagno Lianorm.

Cechy charakterystyczne

Nuny miały cechy ptasie np.: pierzasty grzebień w okolicach mostka i podobieństwo miednicy. Miały dwie kończyny, które kończyły się trzema palcami u każdej, oraz ostrymi pazurami. Nuny nie były wielkie. Ich przeciętny wzrost wynosił pół metra, ale istniały też osobniki o 20-25 cm większe. Zwierzęta te miały jasnobrązową, rzadziej zieloną skórę pokrytą niewielkimi cętkami.

Zwyczaje

Nuny żywiły się bagiennymi roślinami i małymi płazami. Chodziły bardzo chwiejnym krokiem. Gdy owe zwierzęta zaniepokoiły się, nadymały przednią jamę ciała, żeby zwiększyć swoje rozmiary. Zaatakowane nuny potrafiły bronić się ostrymi pazurami. Bardzo szybko się rozmnażały, a to dlatego, że składały wiele jaj. Niewysiedziane jaja wykorzystywano jako nawóz.

Historia

Pieczeń z nuny.

Nie wiadomo, kiedy nuny wyewoluowały na Naboo. Wiadomo jednak, że niemała ilość tych zwierząt została eksportowana na planetę Tatooine, jako zwierzęta hodowlane Jabby. Później nuny odzyskały wolność i ewoluowały na pustyniach. Z czasem zamieszkali też odległą planetę Saleucami, a także Coruscant. Niektórzy uważali je za szkodniki, ale inni hodowali je. Gunganie lubili je denerwować, więc kopali je niczym piłki, co uważali za sport. Później nuny osiedliły się na wielu innych planetach. Na niektórych, były one wystawiane na wyścigach. Ich mięso było bardzo pożywne. Dzięki ich szybkiemu rozmnażaniu nie wyginęły. Twi'lekowie i Rodianie mogli być uczuleni na nuny. W 21 BBY, gdy kapitan Rex został ranny w bitwie o Saleucami, u farmera i byłego klona Cuta Lawquane'a dostał nunę na kolację.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!