Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Manda

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Manda była koncepcją wspólnej duszy, rozpowszechnioną pośród Mandalorian po tym jak odeszli oni od traktowania swego dotychczasowego panteonu bóstw w sposób dosłowny.

Każdy Mandalorianin, który żył zgodnie z mandaloriańskimi zasadami, po śmierci stawał się częścią tej kolektywnej duszy. Bezpośrednio z tej idei wynikała także największa obelga jaką można było obdarzyć innego Mandalorianina, czyli określenie "Dar Manda", ktoś pozbawiony duszy a więc możliwości stania się po śmierci częścią Mandy.

W roku 40 ABY, gdy przebywającemu na Mandalorze Bobie Fettowi jego wnuczka, Mirta Gev, wyjaśniała czym była Manda, ten ku jej irytacji zapytał o możliwość niestawania się jej częścią, twierdząc, że nie w smak mu była perspektywa spędzenia wieczności z Torem Vizslą czy Montrossem, czyli Mandalorianami, których nie darzył sympatią z powodu ich relacji z jego ojcem, Jangiem.

Popularnym zwrotem używanym mówiąc o zmarłych było "Niech spoczywa w spokoju w Mandzie", o tych którzy umarli mówiło się czasem także jako tych, którzy "odeszli do Mandy".

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!